Քաղաքական 10:17 03/03/2021 Հայաստան
Բառերն ունեն իմաստ և հետևանք, ինչպես հայտնաբերեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ անցյալ շաբաթ ասաց լրագրողին, որ ռուսական հզոր «Իսկանդեր» հրթիռները, որոնք ենթադրաբար արձակվել են Հայաստանի կողմից անցյալ տարվա նոյեմբերին Արցախյան պատերազմի ժամանակ, «չեն պայթել կամ պայթել են 10 տոկոսով»։ Այս տարօրինակ հայտարարությունը հնչեց ի պատասխան նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցի, որում նա հարցնում էր, թե ինչու Փաշինյանը չի հրամայել կիրառել «Իսկանդեր» հրթիռներն Արցախյան պատերազմի սկզբնական շրջանում:
Վարչապետի խիստ վիճահարույց հայտարարությունից մի քանի օր անց նրա խոսնակը հայտարարեց, որ Փաշինյանին «ճիշտ չեն զեկուցել ռուսական հրթիռների վերաբերյալ»: Բայց արդեն շատ ուշ էր՝ վնասը հասցվել էր։
Ոչ ոք չէր կարող կանխատեսել այն անսպասելի իրադարձությունների շղթան, որը հաջորդեց Փաշինյանի՝ «Իսկանդեր» հրթիռների արժանիքները կասկածի տակ դնող խոսքերին, որոնք Ռուսաստանը արտահանել էր բացառապես Հայաստան: Մեծ թվով ռուս ռազմական փորձագետներ և քաղաքական ղեկավարներ շատ կոշտ արձագանքեցին Փաշինյանի հայտարարությանը`այն համարելով որպես մեծապես գնահատված ռուսաստանյան հրթիռների ու նրա պաշտպանության արդյունաբերության հեղինակության վարկաբեկում:
Սակայն, Հայաստանի ներսում արձագանքը ոչ պակաս կործանարար էր: Երբ ՀՀ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանին խնդրեցին մեկնաբանել «Իսկանդեր» հրթիռների չպայթելու մասին Փաշինյանի հայտարարությունը, նա ծիծաղալով պատասխանեց, որ դա հնարավոր չէ և անլուրջ է:
Վարչապետ Փաշինյանը, լսելով այս արձագանքի մասին, անմիջապես հրամայեց աշխատանքից հեռացնել Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալին: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հավանություն տվեց նրա պաշտոնանկությանը՝ համաձայն Սահմանադրության մեջ նախանշված գործընթացի: Վարչապետը, անշուշտ, ծայրահեղորեն արձագանքեց Խաչատրյանի քամահրանքին, մանավանդ որ հենց ինքը՝ Փաշինյանն էր նրան նշանակել   2020 թ․ հունիսին և շնորհել հեղինակավոր «Ազգային հերոս» շքանշանը՝ Արցախյան պատերազմում ունեցած նշանակալի դերակատարության համար:
Ի պատասխան՝ Հայաստանի տասնյակ զինվորական բարձրաստիճան ղեկավարներ 2021 թ․ փետրվարի 25-ին հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ պահանջելով վարչապետի և նրա կառավարության հրաժարականը: Հայտարարությունը ստորագրել էին Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը և 40 բարձրաստիճան այլ սպաներ, ներառյալ 17 գեներալներ և բանակային բոլոր հինգ կորպուսների հրամանատարները: Ավելի ուշ իրենց ստորագրություններով միացան մի քանի այլ զինվորականներ և ոստիկաններ:
Զինվորականության հայտարարությունն արտահայտում էր իր «վճռական բողոքը» ընդդեմ Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի «անհեռատես և չհիմնավորված» պատճառներով հեռացման՝ «առանց Հայաստանի Հանրապետության ազգային և պետական շահերը հաշվի առնելու՝ հիմնվելով միայն անձնական և հավակնոտ զգացմունքների վրա»:
Հայտարարության մեջ նշվում էր, որ «երկրի համար այսպիսի ծանր պայմաններում նման որոշումը հակապետական և անպատասխանատու քայլ է: ՀՀ վարչապետը և կառավարությունն այլևս ի վիճակի չեն ընդունելու ադեկվատ որոշումներ՝ հայ ժողովրդի համար այս ճգնաժամային և ճակատագրական իրավիճակում: ՀՀ զինված ուժերը երկար ժամանակ համբերատար կերպով հանդուրժում էր գործող իշխանության կողմից զինված ուժերը վարկաբեկելուն ուղղված «գրոհները», սակայն ամեն ինչ ունի իր սահմանները․․․․
Գործող իշխանությունների անարդյունավետ կառավարումը և արտաքին քաղաքականությունում ցուցաբերած լրջագույն սխալները երկիրը հասցրել են կործանման եզրին: Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ զինված ուժերը պահանջում են ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը․․․․»։
Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անմիջապես հայտարարեց Գլխավոր շտաբի պետին աշխատանքից հեռացնելու մասին: Վարչապետը զինված ուժերի հայտարարությունն անվանեց «ռազմական հեղաշրջման փորձ»՝ հորդորելով իր համակիրներին հավաքվել Հանրապետության հրապարակում, որտեղ միացավ նրանց և միգաֆոնը ձեռքին երթով շարժվեց Երևանի փողոցներով: Սա խիստ անպատասխանատու քայլ էր Փաշինյանի կողմից, որը հանդգնեց դուրս գալ փողոց՝ իր բնութագրմամբ, ռազմական հեղաշրջման փորձի ժամանակ, ինչը կարող էր հանգեցնել երկրի համար ողբերգական հետևանքների, եթե որևէ մեկը վնասեր նրան:
Այն բանից հետո, երբ Փաշինյանը հրամայեց ազատել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին, նախագահ Սարգսյանը, խորհրդակցելով քաղաքական համակարգի բոլոր կողմերի հետ, հրաժարվեց ստորագրել վարչապետի հրամանը՝ այն անվանելով հակասահմանադրական: Վարչապետն այնուհետև աշխատանքից ազատման երկրորդ պահանջը ներկայացրեց նախագահին։ Եթե նախագահը երկրորդ անգամ հրաժարվի հրամանը ստորագրելուց, ապա հարցը վերջնական որոշման համար կներկայացվի Սահմանադրական դատարան:
Հետաքրքիր է, թե ինչու նախագահը հավանություն տվեց Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալին աշխատանքից ազատելու վարչապետի ավելի վաղ հրամանագրին, բայց հրաժարվեց ստորագրել Գլխավոր շտաբի պետին աշխատանքից ազատելու հրամանը: Ի վերջո, Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի «հանցանքը» եղել էր վարչապետի՝ ռուսական հրթիռների մասին հայտարարության վրա ծիծաղելը, մինչդեռ նրա ղեկավարը՝ Գլխավոր շտաբի պետը, պահանջում էր վարչապետի հրաժարականը:
Միաժամանակ, հայ զինվորականները այլ քայլեր չձեռնարկեցին վարչապետի պաշտոնանկության կոչից անդին, որը վարչապետը սխալմամբ որակեց որպես հեղաշրջման փորձ: Այնուամենայնիվ, հայտարարությունը կարող է դիտվել որպես միջամտություն քաղաքական գործերին, որը Սահմանադրության խախտում է: Ակնհայտ է, որ զինվորականությունը մտադիր է հասնել վարչապետի հրաժարականին՝ առանց որևէ ռազմական գործողության:
Ինչ վերաբերում է զինվորականների հայտարարության հակասահմանադրականությանը, ապա այս փաստարկն ունի հակափաստարկներ։ Զինվորականները հայտարարել են, որ նրանք այլևս չեն կարող լուռ մնալ, մինչ երկիրը գտնվում է կործանման եզրին: Հայաստանի ազգային շահը պետք է ունենա գերակա նշանակություն: Ի վերջո, զինվորականները ազգի անվտանգության պահապանն են: Ավելին, Փաշինյանը և նրա կողմնակիցները չեն կարող հանկարծ պնդել, որ իրենք Սահմանադրության պաշտպաններն են, երբ վերջին երեք տարվա ընթացքում հենց իրենք են ոտնահարել դրա դրույթներից շատերը:
Վարչապետը բազմիցս ճնշումներ է գործադրել դատարանների վրա և  իր համախոհներին լցրել  Սահմանադրական դատարանի կազմում՝ կառավարության կողմից ցանկալի դատավճիռներ ստանալու համար: Փաշինյանը և նրա պաշտպանները համանման ճնշում են գործադրել նախագահ Սարգսյանի վրա՝ ստորագրելու վարչապետի հրամանը։ Ճակատագրի հեգնանքով, Փաշինյանի կողմից հաստատված ժողովրդավարական սկզբունքները նրա իշխանության գալուն պես մոռացության մատնվեցին՝ երկիրը վերածելով մեկ անձի իշխանության՝ բռնապետության:
Հաշվի առնելով, որ վարչապետի կողմնակիցները ճնշող մեծամասնություն են խորհրդարանում, մյուս ձայները հիմնականում լռեցվել են: Իրավասու փորձագետների կառավարություն ստեղծելու բոլոր առաջարկներն անտեսվել են, որի արդյունքում Փաշինյանը մնացել է պաշտոնյաների ու խորհրդականների միջակ ու անիրազեկ կադրերի հետ:
Փաշինյանի միակ կարևոր հատկությունը նրա կոռումպացված չլինելն է, ինչը շատ դրական է, բայց ոչ բավարար՝ պետությունը նման փոթորկալից վիճակում առաջ տանելու համար: Ի վերջո, հայերը ոչ թե «սուրբ» են փնտրում, այլ իրավասու ղեկավար, որը կարող է լուծել երկրի առջև ծառացած բարդ խնդիրները:
Ավելին, Փաշինյանը և նրա հետևորդները միշտ չէ, որ վարվել են այնպես, ինչը հիմա են քարոզում։ Դեռ 2018 թվականին, երբ Փաշինյանի և նրա համախոհների կողմից տեղի ունեցան համատարած փողոցային բողոքի ցույցեր, մեծ թվով հայ զինվորներ անօրինական կերպով լքեցին իրենց զորանոցները և շարժվեցին ցուցարարների հետ միասին:
Չնայած սա ռազմական կանոնների խախտում էր և միջամտություն քաղաքականությանը, սակայն Փաշինյանը որևէ գործողություն չձեռնարկեց այդ զինվորների դեմ: Նման իրավիճակ ստեղծվեց 1998-ին, երբ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը այն ժամանակ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին ստիպեց հրաժարական տալ: Ոչ ոք չբողոքեց, որ դա հակասահմանադրական էր:
Հայաստանում այս նոր ճգնաժամից կարճ ժամանակ անց, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարները հանդես եկան Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ  ինքնահաճո հայտարարություններով: Իմ կարծիքով, այս երկու երկրները, բռնապետերի գլխավորությամբ, չեն կարող մեկնաբանել Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումները, առավել ևս` դասախոսություններ կարդալ հայերին ժողովրդավարության մասին: Թող նայեն իրենց հայելու մեջ և ձայները կտրեն:
Արցախյան պատերազմում մեր թշնամիներից կրած ջախջախիչ պարտությունից հետո հայերը չեն կարող իրենց թույլ տալ հարձակվել միմյանց վրա: Մենք պետք է ազգային շահը գերադասենք ամեն ինչից: Կորցնելով Արցախի մեծ մասն ու հազարավոր զինվորներ, մենք չենք կարող վտանգի ենթարկել և կորցնել Հայաստանը։
«Թավշյա հեղափոխության» առաջնորդ Փաշինյանը նախորդ շաբաթ չպետք է ասեր իր հետևորդներին, որ այլևս «թավիշ» չի լինի, որը կարող է մեկնաբանվել որպես սպառնալիք յուրաքանչյուրի համար, որը համաձայն չէ իր հետ: Եթե բանակը ևս ոչ թավշյա մոտեցում որդեգրի՝ արդյունքը ողբերգական կլինի ողջ հայ ժողովրդի համար: Լավագույն լուծումը կլինի այն, որ տարածքներ և հազարավոր զինվորներ կորցրած վարչապետը հրաժարական տա իր կամքով՝ առանց որևէ սպառնալիքի կամ բողոքի ցույցերի։
Հակառակ դեպքում, ռազմական ղեկավարները, պահանջելով Փաշինյանի հրաժարականը, կարող են ուժով կատարել իրենց պահանջը, որպեսզի իրենք չձերբակալվեն։ Նման խմբակային ձերբակալությունը կզրկի Հայաստանին իր ամբողջ ռազմական ղեկավարությունից: Ամիսներ անց, ավելի հանգիստ պայմաններում, խորհրդարանական նոր ընտրությունները պետք է տեղի ունենան մաքուր էջից, հուսով եմ՝ բացառելով Փաշինյանին և մյուս նախկին ղեկավարներին: Ժողովուրդն իրավունք ունի ձայների մեծամասնությամբ որոշել, թե ով պետք է լինի իր նոր ղեկավարը:

Politics 10:44 03/03/2021 Armenia
Words have meanings and consequences as Prime Minister Nikol Pashinyan found out when he told a journalist last week that the powerful Russian Iskander missiles, supposedly fired by Armenia during the Artsakh War last November, “did not explode or exploded 10%.” This surprising statement was in response to an interview by previous President Serzh Sargsyan in which he asked why Pashinyan had not ordered the use of the Iskander missiles during the early part of the Artsakh War.
Several days after the Prime Minister's highly controversial statement, his spokeswoman announced that Pashinyan "was not briefed correctly regarding the Russian missiles.” But it was too late. The damage was done.
No one could have predicted the chain of unexpected events that followed Pashinyan’s words questioning the merits of the Iskander missiles that Russia had exported exclusively to Armenia. A large number of Russian military experts and political leaders reacted very harshly to Pashinyan’s statement viewing it as disparaging of the prized missiles of Russia and the prestige of its defense industry.
However, the reaction within Armenia was no less devastating. When First Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces Tiran Khachatryan, a Lieutenant General, was asked to comment on Pashinyan’s statement about the Iskander missiles not exploding, he responded with a chuckle that it was not possible and not serious.
Upon hearing of this slight, Prime Minister Pashinyan immediately ordered the firing of the Deputy General Staff. His dismissal was endorsed by Pres. Armen Sarkissian, according to the process outlined in the constitution. The Prime Minister had surely overreacted to Khachatryan’s snub, particularly since Pashinyan himself had appointed him in June 2020 and awarded him the prestigious “National Hero” medal for his outstanding role during the Artsakh War.
In retaliation, dozens of top Armenian military leaders released a joint statement on Feb. 25, 2021, demanding the resignation of the Prime Minister and his government. The statement was signed by Onik Gasparyan, Chief of the General Staff and 40 other high-ranking military Officers, including 17 generals and Commanders of all five Army Corps. Later, several other military and police officials added their signatures.
The military’s statement expressed its “resolute protest” against the “short-sighted and baseless” dismissal of the First Deputy Chief of the General Staff “without taking into account the national and state interests of the Republic of Armenia, solely based on personal and pretentious sentiments.” The statement added that “in such difficult conditions for the country, such a decision is an anti-state and irresponsible step. The Prime Minister and his government are no longer able to make adequate decisions in this critical and fateful situation for the Armenian people. The Armed Forces, for a long time, patiently tolerated the ‘attacks’ by the incumbent authorities to discredit the Armed Forces, but everything has its limits…. The current authorities’ unproductive governing and the most serious errors exhibited in foreign policy have brought the country to the brink of collapse. Based on the created situation, the Armed Forces demand the resignation of the Prime Minister and the government….”
Pashinyan immediately announced on his Facebook page the firing of the Chief of the General Staff. The Prime Minister called the military’s statement “an attempted military coup,” urging his supporters to gather at the Republic Square where he joined them and marched in Yerevan streets holding a megaphone. This was a highly irresponsible act on the part of Pashinyan, venturing to the streets during what he described as an attempted military coup, which could have led to tragic consequences for the country had anyone harmed him.
After Pashinyan ordered the firing of Onig Gasparyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Pres. Sarkissian, having consulting all sides of the political spectrum, refused to sign the Prime Minister’s order, calling it unconstitutional. The Prime Minister then submitted a second dismissal request to the President. Should the President refuse to sign the order for a second time, then the issue will be submitted to the constitutional court for its final decision. It is curious as to why the President endorsed the Prime Minister’s earlier order to sack the First Deputy of the General Staff but refused to sign the order to dismiss the Chief of the General Staff. After all, the First Deputy Chief of the General Staff’s wrongdoing was simply chuckling at the Prime Minister’s statement about the Russian missiles, whereas his boss, the Chief of the General Staff, demanded the Prime Minister’s resignation.
In the meantime, the Armenian military took no further steps beyond its call for the resignation of the Prime Minister which the Prime Minister wrongly described as an attempted coup. However, the statement could be viewed as interference in political affairs which violates the constitution. It is clear that the military’s intent is having the Prime Minister resign without taking any military actions.
Turning to the unconstitutionality of the military’s statement, there are counter points to this argument. The military stated that they could no longer remain quiet while the country is on the brink of collapse. The national interest of Armenia has to be of paramount importance. After all, the military is the guardian of the nation’s security. Furthermore, Pashinyan and his supporters cannot all of a sudden claim to be defenders of the constitution, when they have been violating many of its provisions in the past three years. The Prime Minister has repeatedly pressured the courts and has stacked the Constitutional Court with his allies to get verdicts desired by the government. Pashinyan and his supporters similarly pressured Pres. Sarkissian to force him to sign the Prime Minister’s order. Ironically, the democratic principles endorsed by Pashinyan when coming to power have dissipated turning the country into a one-man rule, a dictatorship. Given the Prime Minister’s partisans’ overwhelming majority in Parliament, other voices have been mostly muzzled. All suggestions to form a government of competent experts have been ignored, leaving Pashinyan with a mediocre and incompetent cadre of officials and advisors.
Pashinyan’s only important attribute is that he is not corrupt -- which is very positive, but that alone is not enough to lead the state through such turbulent waters. After all, Armenians are not looking for a saint, but a competent leader who can solve the country’s complex problems.
Furthermore, Pashinyan and his followers did not always practice what they are preaching now. Back in 2018, when there were widespread street protests by Pashinyan and his supporters, a large number of Armenian soldiers illegally left their barracks and marched with the demonstrators. Even though this was a violation of military rules and interference in politics, Pashinyan did not take any action against these soldiers. In a similar situation occurred in 1998, when Defense Minister Vazgen Sargsyan forced then President Levon Ter-Petrosyan to resign. No one complained that it was unconstitutional.
Shortly after this new crisis in Armenia, leaders in Azerbaijan and Turkey issued self-serving statements on the situation in Armenia. In my opinion, both of these countries, led by dictators, are in no position to comment on developments in Armenia, let alone give Armenians lectures about democracy. They should look at themselves in the mirror and keep their mouths shut.
Having suffered a devastating defeat at the hands of our enemies in the Artsakh War, Armenians cannot afford now to attack each other. We need to place the national interest above all else. Having lost most of Artsakh and thousands of soldiers, let’s not risk losing Armenia itself.
Pashinyan, the leader of the ‘Velvet Revolution,’ should not have told his followers last week that there will be no more ‘velvet’ which could be interpreted as a threat to anyone who disagrees with him. Should the military also adopt a no velvet approach, the outcome would be tragic for the entire Armenian nation. The best solution would be for the Prime Minister, having lost territories and thousands of soldiers, to resign by his own volition without facing any threats or protests. Otherwise, having demanded Pashinyan’s resignation, the military leaders may carry out their demand by force, to ensure that they themselves are not arrested. Such a group arrest would deprive Armenia of its entire military leadership. Months from now, under calmer conditions, new parliamentary elections should take place with a clean slate, hopefully excluding Pashinyan and the other former leaders. The people have the right to decide by a majority vote who their new leader should be.