Քաղաքական 16:31 03/03/2021 Հայաստան
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանն օրենքը խախտելով, այնուամենայնիվ, հրամանագիր ստորագրի, որ Օնիկ Գասպարյանին հանի իր պաշտոնից, ապա իմ տեղեկություններով, բանակը չի համաձայնելու դրան, քանի որ բանակը հասկանում է՝ սա անձի հարց չի»,- այսօր Բաղրամյան պողոտայում «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց շարժման վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, Օնիկ Գասպարյանն այն պարկեշտ մարդկանցից մեկն է, ում համար պաշտոնը չի կարևոր. այստեղ լուծվում է բանակի հարցը։
«Եթե ինքը դուրս գա, դա նշանակում է, որ ինքը թույլ կտա կորպուսի բոլոր հրամանատարներին փոխել ու փչացնել ամբողջ ռազմական ուժը, ինչպես դա Նիկոլ Փաշինյանն արեց իշխանության գալուց, երբ կոռուպցիա էր փնտրում բանակում։ Ամեն դեպքում, բանակը չի համաձայնի ու թույլ չի տա։ Իսկ եթե դա թույլ տրվեց, ապա կստացվի, որ Արմեն Սարգսյանը մի ստորագրությամբ ջարդում է բանակը»,- կարծիք հայտնեց Վազգեն Մանուկյանը։
Նա նշեց, որ չի լսել որևէ իրավաբանի կարծիք, որտեղ ասվում է, թե Նիկոլ Փաշինյանի հրամանագիրը համապատասխանում է Սահմանադրությանը։
«Եկեք նայեք, Սահմանադրության մեջ նշված է, որ շտաբի պետը նշանակվում է որոշակի ժամանակահատվածով, և այդ պաշտոնից նրան ոչ ոք չի կարող հանել, եթե իհարկե, քրեական հանցագործություն ինքը չի կատարել։ Օրենքի մեջ այդ ժամկետը նշված է՝ 5 տարի»,- նշեց նա։
Հարցին, թե ինչ է կարծում ինքը՝ Արմեն Սարգսյանի վրա ճնշումներ եղե՞լ են, Վազգեն Մանուկյանը պատասխանեց՝ ասելով, որ եթե հաշվի առնվի վերջին 2.5 տարվա Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման ձևը, ապա միանշանակ, ճնշումներ եղել են։
«Դա իմ անձնական կարծիքն է, ես որևէ հստակ փաստ չունեմ։ Ես Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպումից տպավորություն ստացա, որ ինքը և՛ մտահոգված էր փաստաթղթի ստորագրմամբ, և մտահոգված էր, թե՛ ստորագրած փաստաթուղթը ինչ բորբոքվածություն կարող է առաջացնել հասարակության մեջ։ Բոլորն էլ ցանկություն ունեն, որ քիչ բորբոքվածությամբ լինի այս խնդրի լուծումը»,- ասաց նա։
Շարժման վարչապետի միասնական թեկնածուն հիշեցրեց՝ իրենց հիմնական խնդիրն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը գնա։
Հարցին, թե ինչպես է վերաբերում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ կարող է սահմանադրական փոփոխություններ լինեն, և խորհրդարանականից անցում կատարվի կիսանախագահական կառավարման համակարգի, Վազգեն Մանուկյանը պատասխանեց.
«Սահմանադրական փոփոխություններ միշտ էլ կարելի է անել։ Նիկոլն ուզում է, որ ընտրություններն արվեն իր օրոք։ Այսինքն՝ ինչպես հրապարակում տարբեր շրջաններից 15 հազար մարդկանց հավաքեց, այդ նույն ձևով ուզում է ընտրություններ անցկացնել ու ասել՝ ժողովուրդն ինձ ընտրեց։ Մենք համաձայն ենք արտահերթ ընտրություններին, բայց դա պետք է լինի Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից հետո»։
Հարցին, թե ԱԺ շենքի մոտ դիպուկահարներ կան տեղակայված, հնարավո՞ր է հանրահավաքի մասնակիցների նկատմամբ ուժի կիրառում լինի, Վազգեն Մանուկյանը պատասխանեց՝ ասելով, որ Նիկոլը մանկական խաղ է խաղում։
«Նիկոլը շատ վախեցած է, ու ուզում է մի քիչ էլ մեզ վախեցնի. մանկական խաղ է։ «На войне как на войне»»,- եզրափակեց խոսքը Վազգեն Մանուկյանը։

Политика 18:01 03/03/2021 Армения
«Если Никол Пашинян в нарушение закона все же подпишет указ об освобождении  Оника Гаспаряна от должности начальника Генштаба ВС Армении, то, по моим сведениям, армия на это не согласится, поскольку армия понимает: это не вопрос личности», – заявил в беседе с журналистами единый кандидат на пост премьер-министра от Движения за спасение Родины Вазген Манукян до начала митинга на проспекте Баграмяна в Ереване.
По его словам, Оник Гаспарян – один из порядочных людей, для которых важна не должность, здесь решается вопрос армии.
«Если он уйдет, это означает, что он позволит сменить всех командиров корпусов и испортить всю военную силу, как это сделал Никол Пашинян, когда пришел к власти, когда искал коррупцию в армии. В любом случае, армия не согласится и не допустит этого. А если это будет позволено, то окажется, что Армен Саркисян одной подписью ломает армию», – выразил мнение Вазген Манукян.
Он отметил, что не слышал мнения ни одного юриста о том, что указ Никола Пашиняна соответствует Конституции.
«Давайте посмотрим, в Конституции указано, что начальник ГШ ВС РА назначается на определенный срок, и никто не может его отстранить от должности, если, конечно, он не совершил уголовного преступления. Этот срок прописан в законе – 5 лет», – напомнил Манукян.
На вопрос, считает ли он, что на Армена Саркисяна оказывалось какое-то давление, Вазген Манукян ответил, что, если учесть форму премьерства Никола Пашиняна за последние 2,5 года, то давление, однозначно, было.
«Это мое личное мнение, у меня нет четких фактов. Во время встречи с Арменом Саркисяном у меня сложилось впечатление, что он и обеспокоен подписанием документа, и тем, какое возмущение подписанный документ может вызвать в обществе. Все хотят, чтобы решение этой проблемы вызвало наименьшее раздражение», – сказал он.
Единый кандидат в премьер-министры от Движения напомнил, что их главная задача – отставка Никола Пашиняна.
На вопрос,  как он относится к заявлению Никола Пашиняна о том, что возможны изменения в Конституции, переход от парламентской к полупрезидентской форме правления, Вазген Манукян ответил:
«Конституционные изменения  могут быть осуществлены всегда. Никол хочет, чтобы выборы прошли во время ее пребывания в должности премьера. То есть, как он собрал на площади 15 тысяч человек из разных областей, так он и хочет провести выборы и сказать, мол, народ избрал меня. Мы согласны пойти на внеочередные выборы, но они должны быть проведены после отставки Никола Пашиняна».
На замечание о том, что в парламенте замечены снайперы, светошумовые гранаты, и на вопрос, могут ли они быть применены против участников митинга, Манукян ответил: Никол просто играет в детскую игру.
«Никол сильно напуган, хочет немного попугать и нас. Детская игра. На войне как на войне», – резюмировал Манукян.