Իրավունք 13:16 04/03/2021 Հայաստան
Արա Սաղաթելյանի փաստաբան. Իմ ակնկալիքը վերաքննիչ դատարանից օբյեկտիվ, արդար, օրինական որոշման կայացնումն է
Վերաքննիչ դատարանի շենքի բակն այս պահին մարդաշատ է։ Այստեղ քննվում է ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ կալանքը խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը բողոքարկելու մասին փաստաբանների դիմումը։
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ Արա Սաղաթելյանին կալանքի տակ պահելու որևէ պայման չկա, նա որևէ հանցագործության հետ առնչություն չունի։
«Նման պայմաններում նրան կալանավորելն անօրինական է»,-ասաց Միհրան Պողոսյանը։
Նա հույս ունի, այն մարդիկ ովքեր առնչություն են ունեցել այդ անօրինականությունների հետ, պատասխան են տալու։
«Դատարանից ակնկալիքներս նույնն են, ինչպես Հայաստանի ազատ ու անկախ յուրաքանչյուր դատարանից։ Ինչու եմ այդպես ասում, որովհետև գործն այնքան անհիմն է, Արա Սաղաթելյանին կալանավորելն այնքան ապօրինի է, որ իրավաբանության հետ քիչ թե շատ առնչություն ունեցող մեկը փաստերը նայելիս, կգա նման եզրահանգման։ Դրա մասին է խոսում նաև այն, որ նույն գործով ձերբակալվել է չորս անձ ու ունենք տարբեր դատական ակտեր»,-ասաց փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ հիշեցնելով, որ փաստական նույն հենքով, ըստ մամուլի հրապարակումների, դատական ակտերը տարբեր են։
Նա վկայակոչելով նաև Վարագյանի գրառումը՝ դատավորին զանգելու կալանք պահանջելու վերաբերյալ, Միհրան Պողոսյանն ընդգծեց, խոսք չի կարող լինել այն մասին, որ օրինականության շրջանակում գործող որևէ դատարան կարող է Արա Սաղաթելյանին կալանքի տակ պահել։
«Ուստի իմ ակնկալիքը վերաքննիչ դատարանից օբյեկտիվ, արդար, օրինական որոշման կայացնումն է»,-ասաց փաստաբանը։
Նա նշեց, որ դիմել են նախաքննական մարմին՝ դատական նիստին ապահովել Արա Սաղաթելյանի ներկայությունը։
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանի խոսքով, հնարավոր է ասօրվա դատական նիստին չներկայանան դատախազները՝ հասկանալով, թե ինչ պատասխանատվության են ենթարկվելու այն պաշտոնատար անձինք, որոնք առնչություն են ունեցել այս օրինականություններին։
Ինչ վերաբերում է նրան ազատ արձակելու պահանջով հավաքված մի քանի հազար ստորագրություններին, ապա Պողոսյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ նրան կալանավորելն անօրինական է, իսկ ստորագրությունները հաշվի կառնվեն այն պարագայում, եթե հաստատվի, որ պարոն Սաղաթելյանը որևէ առնչություն ունի այդ հանցագործության հետ, բայց այդքան մարդ երաշխավորել է նրա պատշաճ վարքագիծն ու քննությունից չթաքնվելը։
«Չեմ կարծում, որ դատարանի վրա այն մեծ ազդեցություն կունենա, դա քաղաքացիների նախաձեռնություն է, մենք դա օգտագործելու ենք, բայց այն չի լինելու մեր պնդումների հիմնական մեխը»,-ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանին:
Փետրվարի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Արա Սաղաթելյանին՝ բավարարելով քննիչի միջնորդությունը:
Արա Սաղաթելյանին մեղադրում են ՀՀ ՔՕ 226 (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), 226.2 (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայինորեն արդարացնելը կամ քարոզելը), 307.4 (ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը) հոդվածների հատկանիշներով:
Արա Սաղաթելյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, փաստաբանները պնդում են, որ Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու դատարանի որոշումը կայացվել է քաղաքական ճնշման ներքո։

Право 14:26 04/03/2021 Армения
Адвокат Ара Сагателяна: «Ожидаю от Апелляционного суда объективного, справедливого и законного решения»
Во дворе Апелляционного уголовного суда сейчас многолюдно. Здесь рассматривается обращение адвокатов об обжаловании решения суда общей юрисдикции об избрании в отношении бывшего директора ГНКО «Центр общественных связей и информации» аппарата президента РА, бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Адвокат Мигран Погосян заявил журналистам, что нет никаких условий для содержания Ара Сагателяна под стражей, он не имеет никакого отношения к какому-либо  преступлению.
«Содержание его в таких условиях под стражей незаконно», – сказал Мигран Погосян.
Он надеется, что люди, причастные к этим беззакониям, будут привлечены к ответственности.
«Мои ожидания от суда такие же, как и от любого свободного и независимого суда в Армении. Почему я говорю так? Потому что дело настолько безосновательно, арест Ара Сагателяна настолько незаконен, что кто-то более или менее связанный с правовой сферой, глядя на факты, придет к такому выводу. Об этом говорит и тот факт, что по данному делу были задержаны 4 человека, и у нас разные судебные акты», – сказал адвокат Мигран Погосян.
Ссылаясь на запись Варагяна – о звонке судье и требовании применить арест, Мигран Погосян подчеркнул, что не может быть никаких сомнений в том, что любой суд, действующий в рамках законности, может держать Ара Сагателяна под стражей.
«Посему я ожидаю от Апелляционного суда объективного, справедливого и законного решения», – сказал адвокат.
Он напомнил, что они обратились в орган предварительного следствия с просьбой обеспечить присутствие Ара Сагателяна на судебном заседании.
По словам адвоката Миграна Погосяна, не исключено, что на сегодняшнее судебное заседание не явятся прокуроры, понимая, какую ответственность понесут должностные лица, имевшие отношение к этим беззакониям.
Что касается собранных нескольких тысяч подписей с требованием об освобождении из-под стражи Ара Сагателяна, Погосян еще раз подчеркнул, что его арест был незаконным, а подписи будут приняты во внимание, если будет подтверждено, что г-н Сагателян имеет какое-либо отношение к данному преступлению, но столько людей гарантировали его надлежащее поведение.
«Я не думаю, что это сильно повлияет на суд, это гражданская инициатива, мы будем использовать это, но это не будет гвоздем наших утверждений», – сказал адвокат.
Напомним, жалоба на решение суда общей юрисдикции Еревана о заключении под стражу бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Ара Сагателяна завизирована на имя судьи Апелляционного уголовного суда Аршака Варданяна.
21 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян принял решение о заключении под стражу Ара Сагателяна сроком на два месяца, удовлетворив ходатайство следователя.
Ара Сагателяну предъявлено обвинение по признакам ст. 226 (возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), 226.2 (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия), 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА.
Ара Сагателян предъявленные ему обвинения не признает. Адвокаты утверждают, что решение суда об аресте Ара Сагателяна было принято под политическим давлением.