Քաղաքական 11:32 04/03/2021 Հայաստան
Եթե ինձ կալանավորեն, հազարավոր մարդիկ կան, ովքեր կշարունակեն Փաշինյանին հեռացնելու պայքարը. Վազգեն Մանուկյան
«Ինձ չի հետաքրքրում՝ ինչ հարցեր են տալու, ոչ մի հարցի չեմ պատասխանելու, ոչ մի ցուցմունք էլ չեմ տալու»,- նախքան Քննչական կոմիտե հարցաքննության մտնելը լրագրողներին ասաց Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ  Վազգեն Մանուկյանը երեկ ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից ստացել է ծանուցագիր, որից պարզ է դառնում, որ  իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչեր կատարելու փաստի առթիվ 2021 թ․ փետրվարի 20-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով, և որոշում է կայացվել Վազգեն Մանուկյանին գործում ներգրավել որպես մեղադրյալ։ Նա այսօր կանչվել է ՀՀ Քննչական կոմիտե հարցաքննության՝ նրան մեղադրանք առաջադրելու և որպես մեղադրյալ հարցաքննելու նպատակով։
Նա նշեց, որ փետրվարի 20-ի  հանրահավաքի ժամանակ ասել է նախադասություններ, թող  իրավաբանները մեկնաբանեն, թե այդ նախադասություններն ինչ են նշանակում:
«Ես ինքս ոչ մի ցուցմունք տալու առիթ կամ պատճառ չունեմ: Չեմ ընդունում մեղադրանքը: Իմ հայտարարությունները Սահմանադրության խախտում չեն: Այս քրեական գործն իսկական քաղաքական հետապնդում է»,- ընդգծեց Վ. Մանուկյանը:
Վ. Մանուկյանն ասաց, որ փետրվարի 20-ի ելույթից նախադասություններ կվերցեն ու կարող են իրենց ուզած ձևով մեկնաբանեն. «Ես ինքս իմ մեկնաբանությունները չեմ տալու, քանի որ դա իմ գործը չէ, ես ասել եմ այն, ինչ ասել եմ, թող իրենք որոշեն՝ դա ինչ է նշանակում: Չեմ փոշմանել իմ ասածների համար»:
Նա նշեց, որ առաջին անգամ իր դեմ քրեական գործ է հարուցվել 1988 թվականին, շատ լուրջ էր վերաբերվում, սակայն հետո այնքան քրեական գործեր են եղել, նույնիսկ բանտում է հայտնվել, որ  հիմա մի քիչ ավելի հանգիստ է դրան վերաբերում:
Նրա խոսքով, Հայաստանում վերջին 2,5 տարվա ընթացքում գոնե ամիսը մեկ խախտվում է  Սահմանադրությունը, հիմնական օրենքները, ընդ որոշում երկրի ղեկավարի կողմից. «Մեկը, որ ինձ համար ճչացող է՝ պատերազմի խայտառակ պարտությունից հետո արդեն ոչ ռազմական  վիճակում շարունակում է  տալ Սյունիքի հողերը: Դա ամենամեծ հանցագործությունն է, որը կարող է կատարվել և Սահմանադրության ամենամեծ խախտումը: Կարծում եմ՝  իր դեմ պետք է քրեական գործեր հարուցել և հետապնդել»:
«Մի բան հայտնի է, որ համաժողովրդական կոչ է՝ Փաշինյանը պետք է հեռանա: Ես  այս պահանջն իրականացնողներից մեկն եմ:  Ցանկացած վիճակում ես կշարունակեմ հետապնդել ժողովրդի ցանկությունը:
Եթե ինձ կալանավորեն, հազարավոր մարդիկ կան, ովքեր կշարունակեն այդ պայքարը, քանի որ այս պայքարն իմ քմահաճույքը չէ, իսկապես համաժողովրդական փրկության միակ ելքն է ազատվել այս վարչապետից, կառուցել նորից նոր դեմոկրատական, ազգային պետություն: Սա մեր ժողովրդի ցանկությունն է և ժողովուրդն իր ցանկությունը կկարի՝ անկախ նրանից՝ ես կալանավորված եմ, թե ոչ»,- ասաց Վազգեն Մանուկյանը:
Նա նշեց, որ լուրջ է վերաբերում գործին, ուղղակի մեծ անհանգստություն չունի, քանի որ կարևորագույնն այս պայքարի շարունակությունն է. «Իմ դեմ քրեական գործ կհարուցեն, չեն հարուցի, կկալանավորեն չեն կալանավորի, համոզված եմ, որ այս գործը շարունակվելու է: Ինձ համար ամենակարևորն այդ գործն ավարտին հասցնելն է՝ Փաշինյանին քշել այդտեղից»:
Վազգեն Մանուկյանի խոսքով, Փաշինյանն այս պետությունը սեփականաշնորհել է:
«Ինքը չի էլ իմանում, թե ինչ է  նշանակում իշխանություն: Զարմացած է, որ ինչ ասում ես, կատարում են, բյուջի փողը ոնց ուզես, կարող ես ծախսել, ինչ ուզես՝ կանես: Իր մոտ դա զարմանք է առաջացանում, հատկապես  իր կողքին էլ մի քանի հոգի կային, որ սրճարաններում բացի  սուրճ խմելուց ուրիշ բան չէին տեսել, իսկ հիմա գինի ու ավելի թանկարժեք բաներ են խմում: Հիմա այդ մարդկանց փոքր խումբն ուզում է  որոշել մեր ազգի ճակատագիրը: Չի ստացվի: Կձերբակալեն մեկին, չեն ձերբակալի, երկրորդական է:  Փրկության շարժումը իսկապես կարող է փրկել Հայաստանը: Չեմ ասում միակն է, կան բազմաթիվ խմբեր, նույն խնդիրն են հետապնդում, եթե միասնական պայքարեն, կհասնենք մեր նպատակներին»,- ասաց նա:

Право 12:24 04/03/2021 Армения
«Меня не интересует, как вопросы будут задавать. Не отвечу ни на один вопрос. Не дам никаких показаний», – заявил в беседе с журналистами единый кандидат в премьер-министры Армении от Движения за спасение Родины Вазген Манукян перед допросом в Следственном комитете Армении.
Напомним, Вазген Манукян получил накануне извещение из Следственного комитета РА, из которого становится ясно, что по факту публичных призывов к захвату власти 20 февраля 2021 года было возбуждено уголовное дело по статье 301 Уголовного кодекса РА, было принято решение о привлечении Вазгена Манукяна к делу в качестве обвиняемого. Сегодня его вызвали в Следственный комитет РА – для предъявления обвинения и допроса в качестве обвиняемого.
Вазген Манукян отметил, что во время митинга 20 февраля он озвучил предложения, пусть адвокаты прокомментируют, что означают эти предложения.
«Лично у меня нет причин или поводов давать показания. Я не принимаю обвинения. Мои высказывания не являются нарушением Конституции. Это уголовное дело – настоящее политическое преследование», – подчеркнул В.Манукян.
В.Манукян указал, что они возьмут предложения из его выступления 20 февраля и могут трактовать их так, как захотят. «Я не буду давать комментариев, потому что это не мое дело, я сказал то, что сказал, пусть они сами решают, что это означает. Я не жалею о том, что сказал», – добавил он.
Он напомнил, что впервые уголовное дело против него было возбуждено в 1988 году, он относился к этому очень серьезно, но потом было столько уголовных дел, что он даже попал в тюрьму, и теперь он немного спокойнее относится ко всему этому.
По его словам, в течение последних 2,5 лет в Армении хотя бы раз в месяц нарушаются Конституция, основные законы в связи с решениями руководителя страны:
«Одно из резонансных для меня: после позорного поражения в войне уже в невоенной ситуации он продолжает сдавать земли Сюника. Это самое большое преступление, которое может быть совершено, самое большое нарушение Конституции. Считаю, что против него должны быть возбуждены уголовные дела, уголовное преследование».
«Очевидно одно, и это всенародное требование: Пашинян должен уйти. Я один из огласивших это требование. В любом случае, я буду продолжать следовать воле народа.
Если меня арестуют, есть тысячи людей, которые будут продолжать эту борьбу, потому что эта борьба – не моя прихоть. Действительно единственный путь всенародного спасения – избавиться от этого премьер-министра, построить вновь демократическое, национальное государство. Таково желание нашего народа. И народ исполнит свое желание, независимо от того, буду я арестован или нет», – сказал Вазген Манукян.
Он отметил, что серьезно относится к делу, просто не сильно тревожится, так как самое главное – это продолжение борьбы. «Возбудят против меня уголовное дело-не будут возбуждать, арестуют меня-не арестуют, я уверен, что это дело будет продолжено. Для меня самое главное – довести дело до завершения, изгнать оттуда Пашиняна».
По словам Вазгена Манукяна, Пашинян присвоил государство.
«Он даже не знает, что значит власть. Он удивлен: все что ни скажет – исполняют, может тратить бюджетные деньги, как хочет, может делать все, что хочется. У него это вызывает удивление. Тем более, что рядом с ним – люди, которые до прихода к власти ничего, кроме походов в кафе на кофе, не видели. А теперь они пьют вино и более дорогостоящие вещи. Теперь эта небольшая группа людей хочет решить судьбу нашей нации. Не получится. Кого-то арестуют, не арестуют, это вторично. Движение за спасение действительно может спасти Армению. Я не говорю, что оно – единственное, существует много групп, которые преследуют ту же цель. Если будем вести борьбу консолидированно – добьемся своих целей», – отметил Вазген Манукян.