Հասարակություն 16:11 04/03/2021 Հայաստան
Հադրութցի. ՀՀ-ն սոցիալական օգնություն տրամադրում է, սակայն այն չպետք է լինի ժողովրդին լռեցնելու կամ գոհացնելու համար
Այսօր «Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպությունը հավաք և երթ անցկացրեց՝ Երևանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանատներին ներկայացնելով պահանջներ Ադրբեջանի կողմից Արցախի գրավված տարածքների վերաբերյալ։ Հավաքի մասնակիցները Արցախի Հադրութի շրջանի բնակիչներն են, որոնք կորցրել են իրենց տները:
Պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Հավաքը մեկնարկեց Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ։
«Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնողներից Լևոն Հայրյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ իրենց հիմնական պահանջը հայրենիքի վերադարձն է, և ուզում են անպայման հանդիպումներ ունենալ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի դեսպանների հետ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչներ, քանի որ Մինսկի խումբն է հիմնականում զբաղվում Արցախյան հարցի կարգավորմամբ։
«Մի ամսից ավելի է նամակներ ենք հղել, ընդունելություններ խնդրել, անցած անգամ էլ նորից հավաքվել ենք այստեղ, բայց մեզ չեն ընդունում: Պատճառը կուզենայինք իմանալ։ Մեր նամակներին նրանք լռությամբ են պատասխանում»,- նշեց նա։
Լ. Հայրյանն ասաց, որ իրենց հավաքների գլխավոր նպատակներից մեկն այն է, որպեսզի հադրութցիները ցաքուցրիվ չլինեն, պետք է ինչ-որ ձևով հույս տալ մարդկանց, չթողնել, որ արտագաղթեն:
«Հայաստանի իշխանություններն այստեղ էլ իրենց ադեկվատ չեն պահում, չենք տեսնում իշխանությունների համապատասխան վերաբերմունքը, հետաքրքրվածությունը։ Ճիշտ է՝ սոցիալական օգնություն տրամադրում են, ինչի համար շնորհակալ ենք, սակայն այդ օգնությունը չպետք է լինի ժողովրդին լռեցնելու կամ գոհացնելու համար։
Պետությունը պետք է ազգային պետական քաղաքականություն վարի, ինչը բացակայում է մեզանում, և այդ բացակայության արմատները շատ խորն են, մինչև սովետական ժամանակներ»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով, Հադրութի շրջանի բնակիչների 60-70 տոկոսը  այաստանում է, իսկ մնացած մասը՝ Արցախում։
Հավաքի մասնակիցները նույն պահանջներով եղան նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի, ԱՄՆ դեսապանատների մոտ:
«Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ուշքի գալ, կոչ ենք անում մեր բարեկամ Ֆրանսիա պետությանը ուշքի գալ, պարտավորությունները, որոնք ստանձնել է Մինսկի խմբին անդամակցելուց, կատարի: Հիմա խույս են տալիս իրենց պարտավորություններից: Եթե երաշխավոր էիք կանգնել, որ պատերազմական լուծում չի լինելու, թող այսօր պատասխանեն՝ ինչու եղավ պատերազմ: Նրանք չեն ուզում պատասխանել, դրա համար էլ հիմա պատճառ են բռնում, որ ընդմիջման ժամ է»,- Ֆրանսիայի դեսպանության դիմաց հայտարարեց Լ. Հայրյանը:
Ակցիային մասնակցեց նաև Արցախի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ազատամարտիկ Վահան Բադասյան, ով նույնպես Հադրութի շրջանից է:
Ազատամարտիկ Պավլիկ Մանուկյանն էլ ասաց որ պողպատե շերեփը փոխել են թղթի հետ:
«Ցեցը մեր տնից է, ժեխը մեր տուն է մտել: Նույն այս պիղծ իշխանության սրոտը Ղարաբաղում էր դրած: Էսօր Զանգեզուրն ենք տալիս, գիտեք»,- նշեց նա՝ դիմելով հավաքված արցախցիներին:

Общество 17:49 04/03/2021 Армения
Житель Гадрута: Армения оказывает социальную помощь, но она не должна заключаться в том, чтобы заставить людей замолчать
Сегодня общественная организация «Во имя Гадрута» провела митинг и шествие, в ходе которого посольствам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Ереване предъявила требования к территориям Арцаха, оккупированным Азербайджаном. В митинге участвуют жители Гадрутского района Арцаха, потерявшие свои дома.
Из-за войны Гадрутский район перешел под контроль Азербайджана.
Митинг стартовал у посольства России.
Левон Айрян, один из инициаторов общественной организации «Во имя Гадрута», заявил журналистам, что их главное требование - вернуть Родину, и они обязательно хотят встретиться с послами России, Франции и США, в качестве представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, так как Минская группа в основном занимается урегулированием арцахского вопроса.
«Мы уже больше месяца отправляем письма, просим о приемах, и в прошлый раз собирались здесь снова, но нас не принимают. Хотелось бы узнать причину. На наши письма они отвечают молчанием», - сказал он.
Л. Айрян сказал, что одна из главных целей их собраний - чтобы жители Гадрута не были разбросаны, они должны каким-то образом дать людям надежду, не дать им эмигрировать.
«Власти Армении и здесь ведут себя неадекватно, мы не видим их соответствующего отношения и заинтересованности. Да, они оказывают социальную помощь, за что мы благодарны, но эта помощь не должна заключаться в том, чтобы заставить людей замолчать или задобрить их.
Государство должно проводить национальную государственную политику, которой у нас нет, и корни этого отсутствия очень глубоки, вплоть до советских времен», - сказал он.
По его словам, 60-70% жителей Гадрутского района проживают в Армении, остальные - в Арцахе.
Такие же требования участники встречи предъявили посольствам Франции и США в Армении.
«Мы призываем международное сообщество одуматься, мы призываем дружественное нам государство Франция одуматься, выполнить обязательства, которые оно взяло на себя с момента членства в Минской группе. Теперь они уклоняются от своих обязанностей. Если они встали гарантом, что не будет военного решения, пусть сегодня ответят, почему случилась война. Они не хотят отвечать, поэтому сейчас аргументируют это тем, что у них обеденный перерыв», - заявил Л. Айрян перед посольством Франции.
В акции также принял участие лидер Арцахской партии «Объединенная Армения», воин-освободитель Ваан Бадасян, который тоже выходец из Гадрутского района.
В свою очередь воин-освободитель Павлик Манукян заявил, что стальной половник они заменили бумажным.
«Моль из нашего дома, мусор вошел в наш дом. Такая же заточка этой порочной власти была установлена в Карабахе. Сегодня мы отдаем Зангезур, знаете», - сказал он, обращаясь к собравшимся арцахцам.