ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:40 05/03/2021 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ազգային անվտանգության ծառայությունը հանրային քննարկման է դրել նախագիծ, որով առաջարկվում է պետական պահպանության ծառայությանը տալ վարչապետին ենթակա մարմնի կարգավիճակ՝ այն դուրս բերելով ԱԱԾ մարմինների համակարգից: Սա այն ծառայությունն է, որն ապահովում է վարչապետի և նրա ընտանիքի անվտանգությունը։
Պահպանության ծառայության հիմնական նպատակներն ու խնդիրներն են՝ «պետական պահպանության օբյեկտներին սպառնացող վտանգը կանխատեսելը և բացահայտելը, սպառնալիքների կանխարգելման համար համալիր միջոցառումներ իրականացնելը» և այլն։
Տպավորություն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի վստահում ԱԱԾ-ին և սեփական պահպանությունը որոշել է իր ենթակայության տակ վերցնել»։

Пресса дня 11:45 05/03/2021 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что Служба национальной безопасности вынесла на общественное обсуждение проект закона, согласно которому предлагается вывести Службу государственной охраны из системы органов СНБ и предоставить ей статус органа, подчиненного непосредственно премьер-министру.
«Это та служба, которая обеспечивает безопасность премьер-министра и его семьи. Основные цели и задачи службы государственной охраны – «прогнозирование и выявление опасности, угрожающей объектам государственной охраны, осуществление комплексных мер по предотвращению этих угроз» и т.д.
Создается впечатление, что Никол Пашинян не доверяет СНБ и решил взять собственную охрану под свой контроль», - пишет газета.