Հասարակություն 14:40 08/03/2021 Աշխարհում
Ամերկացի միլիարդատեր, Amazon ընկերության ղեկավար Ջեֆ Բեզոսի նախկինը կինը՝ ՄաքՔենզի Սքոթը, ամուսնացել է ամերիկյան Սիեթլ քաղաքի մասնավոր դպրոցում բնական գիտությունների ուսուցչի հետ, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով «Wall Street Journal»-ին։
Որոշ ժամանակ առաջ Սքոթը ավելի քան 1,7 միլիարդ դոլար է նվիրաբերել՝ որպես բարեգործություն, որի մասին հրապարակում էր արել իր բլոգում: Այդտեղ նա նշել էր իր ազգանվան փոփոխության մասին: Դեկտեմբերին նա իր հարթակում գրել էր, որ Բեզոսից բաժանվելուց ի վեր նա իր կարողությունից ավելի քան 4 միլիարդ դոլար է կորցրել։
«Կյանքիս մեծ մասն ուսուցիչ եմ եղել։ Այժմ, երջանիկ պատահականությամբ, ես ամուսնացած եմ ամենաառատաձեռն և բարի մարդկանցից մեկի հետ, որոնց ճանաչում եմ, և միանում եմ նրան՝ պատրաստակամություն հատնելով հսկայական ֆինանսական կապիտալ փոխանցել ուրիշներին օգնելու համար»,- ասված է ՄաքՔենզի Սքոթի ամուսնու՝ Դեն Ջուեթի նամակում, որը հրապարակվել է Giving Pledge բարեգործական ընկերության կայքում։
Ընկերությունն աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց կոչ է անում իրենց կարողության մեծ մասը տրամադրել բարեգործությանը։
Զույգի ամուսնության վերաբերյալ Ջեֆ Բեզոսի անունից հաղորդագրություն է տարածել նաև Amazon-ի ներկայացուցիչը։
«Դենը հրաշալի մարդ է և ես ուրախ եմ նրանց համար»,- ասել է Ջեֆ Բեզոսը։
Հայտնի է, որ 2019-ին զույգի ամուսնալուծությունից հետո Սքոթը զգալիորեն ավելացրել է իր կարողության չափը։ «Forbes»-ի տվյալներով՝ ՄաքՔենզի Սքոթը Միացյալ Նահանգների ամենահարուստ կինն է։

Экс-супруга богатейшего человека планеты вышла замуж за учителя
Экс-супруга богатейшего человека планеты, основателя компании Amazon Джеффа Безоса Маккензи Скотт вышла замуж за преподавателя естественных наук из Сиэтла. Об этом сообщает газета Wall Street Journal.
Некоторое время назад Скотт пожертвовала более $1,7 млрд на благотворительность, о чем она сообщила в своем блоге на платформе Medium. Там же она упомянула о смене фамилии. В декабре женщина написала на своей платформе, что с момента разрыва с Безосом отдала более $4 млрд из своего состояния.
Новый супруг Скотт — Дэн Джуэтт рассказал, что большую часть своей жизни занимался преподавательской деятельностью. И теперь, «по счастливой случайности», женился «на одной из самых щедрых и добрых людей», написал мужчина в письме, размещенном на сайте международной благотворительной компании Giving Pledge. Он отметил, что присоединяется к супруге в готовности передать колоссальный финансовый капитал на помощь другим.
Представитель Amazon сообщил, что Джефф Безос счастлив за бывшую жену и ее нового мужа, а также считает Джуэтта хорошим парнем.
В сентябре прошлого года сообщалось, что экс-супруга основателя Amazon Безоса стала богатейшей женщиной в мире.