Հասարակություն 19:08 09/03/2021 Հայաստան
«Ազգային ժողովի շենքը շրջափակում ենք»,- Բաղրամյան պողոտայում «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքի ընթացքում հայտարարեց Վազգեն Մանուկյանը՝ կոչ անելով փակել ԱԺ-իբոլոր մուտքերը։
Հանրահավաքի մասնակիցները Դեմիրճյան փողոցի կողմից փորձում էին փակել ԱԺ մուտքը, սակայն ոստիկանությունը սկսեց խոչնդոտել։ Բախում սկսվեց քաղաքացիների և ոստիկանների միջև, ոստիկանները սկսեցին հրել  քաղաքացիներին։
«Կոչ ենք անում ոստիկաններին՝ սադրանքներին մի տրվեք, մենք ԱԺ չենք մտնում, ընդամենը շարունակում ենք մեր անհնազանդության ակցիան»,- հայտարարեց  ՀՅԴ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը։
Սակայն ոստիկանները սկսեցին հրել քաղաքացիներին, այդ թվում ՝ ԶԼՄ ներկայացուցիչներին։
«Ոստիկանությունը դիմում է սադրանքների»,- ավելացրեց Սաղաթելյանը։
Քաղաքացիները շարունակում են անհնազանդության ակցիան և վանկարկում ՝«Նիկոլ, դավաճան», «Առանց Նիկոլ Հայաստան», « Ազգ-բանակ, հաղթանակ»։
«Ամոթ է , դուք ուժ եք կիրառում ձեր քաղաքացիների վրա։ Ամոթ է, այդ ուժը պետք է կիրառեիք Շուշիում, Հադրութում։ Խնդրում եմ ժողովրդի վրա ուժ մի կիրառեք»,- ասաց հավաքի մասնակիցներից մեկը։

Столкновения перед Национальным собранием между полицейскими и участниками акции
«Мы блокируем здание Национального собрания», - заявил Вазген Манукян во время митинга Движения за спасение Родины на проспекте Баграмяна, призвав закрыть все входы в Национальное собрание.
Участники митинга пытались заблокировать вход в здание НС со стороны улицы Демирчяна, но полиция начала препятствовать. Между полицией и гражданами началось столкновение, полиция начала расталкивать граждан.
«Мы призываем полицию не поддаваться провокациям, мы не входим в Национальное собрание, мы просто продолжаем нашу акцию неповиновения», - заявил депутат АРФД Ишхан Сагателян.
Однако полиция начала расталкивать граждан, в том числе представителей СМИ.
«Полиция прибегает к провокациям», - добавил Сагателян.
Граждане продолжают акцию неповиновения и скандируют: «Никол, предатель», «Армения без Никола», «Нация, армия, победа».
«Стыдно, вы применяете силу против своих граждан. Стыдно, надо было применить эту силу в Шуши, Гадруте. Пожалуйста, не применяйте силу к людям», - сказал один из участников митинга.