Իրավունք 11:33 13/03/2021 Հայաստան
Թաթոյան. ՄԻՊ գրասենյակի ֆինանսավորման կրճատման նախագիծն օրակարգում ընդգրկվելու մասին տեղեկացել եմ նիստի ընթացքում մամուլից
«Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է նախագիծ, որով նախատեսում է վերացնել Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախությունը կառավարությունից և ԱԺ-ում կառավարող խմբակցությունից»,- լրագրողների հետ քիչ առաջ մեկնարկած հանդիպմանը հայտարարեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանն՝ անդրադառնալով կառավարության վերջին նիստում հավանության արժանացած օրինագծին։
Նրա խոսքով, խնդիրները բարձրաձայնելու համար քաղաքական իշխանության մարմինները կարող են կրճատել ՄԻՊ գրասենյակի ֆինանսավորումը։
«Դուք գիտեք, որ «Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքում կա ամրագրված դրույթ, որի համաձայն, յուրաքանչյուր տարի պաշտպանի և նրա աշխատակազմի համար պետբյուջեով նախատեսված չափը չի կարող պակաս լինել նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափից։ Այս դրույթն ամրագրվել է 2016-ին, մեծ դժվարությամբ, քննարկումների արդյունքում, բայց այն մեծ հաջողություն էր սահմանադրական օրենքում ամրագրումը և այն դարձել էր միջազգային փորձի լավագույն օրինակներից և մեր երկրի ժողովրդավարական համակարգի հաղթաթղթերից մեկը»,- ասաց Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, հարցը կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկվել է որպես չզեկուցվող հարց, ինքն այդ մասին իմացել է նիստի ընթացքում լրատվամիջոցների հրապարակումներից։
Արման Թաթոյանը մանրամասնեց, որ ՄԻՊ գրասենյակի տարեկան բյուջեն այս պահին կազմում է տարեկան 532 մլն 480 դրամ, որից աշխատանքի վարձատրության համար նախատեսված մասը հանած, տարեկան աճը կազմել է մոտ 2 մլն դրամ։
«Եթե բաժանենք ամիսների, 200 հազար դրամ էլ չի կազմում»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ նախագիծն առաջարկվել է 2020 թվականի սեպտեմբերին, երբ կառավարությունում քննարկում է  եղել պատերազմից մի քանի օր առաջ, սակայն ինքը ներկայացրել է իր սկզբունքային առարկությունները։
Ըստ Թաթոյանի, ֆինանսների նախարարը հիմնավորել է, որ նման դրույթները խանագարում են միջազգային ներդրումներին, ֆինանսական բարդությունների դեպքում բյուջեի՝ մի ոլորտից մյուսն ուղղելու դեպքում ճկունություն չի լինում։
«Սրանք ֆինանսների նախարարի հիմնական պարզաբանումներն էին, իհարկե կան նաև այլ պարզաբանումներ, որոնք դեռ կանդրադառնամ»,- ասաց ՄԻՊ-ը։
Թաթոյանը խոստովանեց, կարծում էր, որ պատերազմի ընթացքում ՄԻՊ գրասենյակի աշխատանքի ծավալը տեսնելով, կառավարությունը միգուցե հրաժարվի այդ մոտեցումից, բայց հունվարի վերջից նորից է նախագիծը դրվել քննարկման։
«Ես նորից ներկայացրեցի առարկություններ, բայց միաժամանակ ասում էի՝ եկեք քննարկենք, մեխանիզմներ գտնենք, որպեսզի չհակասենք նաև միջազգային պրակտիկային։ Օրինակ, եթե երկրում հայտարարված են կրճատումներ, որոնք վերաբերում են պետական բոլոր մարմիններին, ապա կարող ենք մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ քննարկելով, պատրաստ ենք գնալ ընդառաջ, թե պետության, թե տնտեսության համար պատրաստ ենք գնալ զիջումների, եթե իհարկե, նորից եմ կրկնում, դա ունի օբյեկտիվ հիմք ու վերաբերում են բոլոր պետական մարմիններին։
Մենք միշտ էլ վերադարձրել ենք գումարներ, օրինակ անցած տարի 24 մլն-ից ավելի գումար վերադարձրել ենք պետական բյուջե։ Բայց կառավարությունը դեմ գնաց իմ այս առաջարկություններին ու որոշեցին ամբողջությամբ հանել այդ սահմանափակումները»,-մանրամասնեց Թաթոյանը։

Право 12:51 13/03/2021 Армения
Татоян: О включении проекта сокращения финансирования офиса омбудсмена Армении в повестку я узнал из прессы во время заседания
«Правительство Армении инициировало законопроект, которым предусматривается лишить Защитника прав человека Армении независимости от правительства и правящей в Национальном Собрании фракции», – сказал немногим ранее на пресс-конференции омбудсмен РА Арман Татоян, коснувшись одобренного на заседании кабмина 11 марта проекта.
По словам Татояна, за поднятие тех или иных проблем органы политической власти могут сократить финансирование офиса омбудсмена.
«Вы знаете, что в Законе «О Защитнике прав человека Армении» есть закрепленное  положение, согласно которому размер предусмотренного государственным бюджетом ассигнования по финансированию Защитника и его аппарата на каждый год не может быть меньше размера ассигнования, предусмотренного государственным бюджетом за предыдущий год.
Это положение было закреплено в 2016 году, с большим трудом, в результате обсуждений, но закрепить его в конституционном законе было большим успехом; оно стало одним из лучших примеров в международной практике, одной из побед демократической системы нашей страны», – напомнил Арман Татоян.
По его словам, этот вопрос был включен в повестку дня заседания правительства в числе не подлежащих докладу вопросов, о проекте он узнал из публикаций в СМИ во время заседания кабмина.
Арман Татоян уточнил, что на данный момент годовой бюджет офиса Защитника прав человека составляет 532 млн 480 драмов в год, с вычетом предусмотренной на выплату зарплат части, годовой рост составил около 2 млн драмов.
«Если разделить на месяцы, это даже не составляет 200 000 драмов», – сказал Татоян, добавив, что законопроект был предложен в сентябре 2020 года, когда правительстве за несколько дней до войны состоялось обсуждение, однако он представил свои принципиальные возражения.
По словам Татояна, министр финансов обосновал, что подобные положения препятствуют международным инвестициям, поскольку в случае финансовых трудностей отсутствует  гибкость в перенаправлении бюджетных средств из одной сферы на другую.
«Таковы были основные разъяснения министра финансов, конечно, есть и другие объяснения, к которым я еще вернусь», – сказал Защитник прав человека.
Татоян признался при этом: он думал, что, видя объем работы офиса омбудсмена во время войны, правительство, быть может, откажется от этого подхода, но с конца января проект снова был вынесен на обсуждение.
«Я вновь представил возражения, но в то же время предлагал: давайте обсудим, найдем механизмы, чтобы мы не противоречили и международной практике. Например, если в стране объявлены сокращения, которые касаются всех государственных органов, то мы по итогам обсуждений готовы идти навстречу, готовы идти на уступки ради государства и экономики. Если, конечно, повторяю, имеются объективные основания и сокращения касаются всех государственных органов.
Мы всегда возвращали средства, например, в прошлом году вернули в госбюджет более 24 млн. Но правительство пошло против моих предложений и решило полностью снять эти ограничения», – сказал Татоян.