Քաղաքական 17:00 16/03/2021
Ռուսաստանը հաստատում է բոլոր ոլորտներում Թուրքիայի հետ կառուցողական համագործակցություն հաստատելու պատրաստակամությունը։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ՝ կապված Ռուսաստանի Խորհրդային Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության կառավարության (ՌԽՖՍՀ) և Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի միջև կնքված «Բարեկամության և եղբայրության պայմանագրի» (Մոսկվայի պայմանագիր)  ստորագրման 100-ամյակի հետ:
Ինչպես նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, այս համաձայնագիրը հիմնարար փաստաթղթերից է, որը հիմք է դրել երկու պետությունների ժամանակակից հարաբերություններին:
«Մենք հաստատում ենք Թուրքիայի հետ բոլոր ուղղություններով կառուցողական փոխգործակցություն հաստատելու, առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցությունն ընդլայնելու, էներգետիկայի, արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների հեռանկարային նախագծեր իրականացնելու, մշակութային և հումանիտար փոխանակումները և մարդկային կապերը բարելավելու մեր պատրաստակամությունը», - ասել Է Զախարովան:
Նրա խոսքով, «վերջին հարյուր տարվա ընթացքում իր քաղաքական և պատմական արդիականությունը չկորցրած մոսկովյան պայմանագրի ոգուն և սկզբունքներին հավատարմությունը ծառայում է որպես երաշխիք՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների հետագա առաջադեմ զարգացման համար»:
Նշենք, որ Մոսկվայի կամ Լենին-Քեմալ պայմանագրով, որը կնքվել է 1921 թվականի մարտի 16-ին, Ռուսաստանը ճանաչում էր Թուրքիայի ինքնիշխանությունը Ազգային մեծ ուխտի՝ թուրքական ճանաչած բոլոր տարածքների նկատմամբ։ Թուրքիան իր հերթին հրաժարվում էր Բաթումից` փոխարենը ստանալով Սուրմալուի գավառը։ Պայմանագրով հաստատվել է Թուրքիայի հյուսիս-արևելյան սահմանը, որը գործում է առ այսօր։
Մոսկվայի պայմանագրի՝ Հայաստանին վերաբերող մասը համարվում է միջազգային իրավունքի խախտում, քանի որ «պայմանագրերը կարող են վերաբերել միայն պայմանագիրը ստորագրող կողմերին և որևէ պարտավորություն կամ իրավունք չեն ստեղծում պայմանագրին մաս չկազմող երրորդ կողմի համար՝ առանց վերջինիս համաձայնության»]:
Այս հիմնադրույթն ամրագրված է Պայմանագրային իրավունքի մասին Վիեննայի կոնվենցիայի 34-րդ հոդվածում՝ “A treaty does not create either obligations or rights for a third State without its consent”: Հետևաբար՝ Մոսկվայի պայմանագիրը չէր կարող որևէ պարտավորություն պարունակել Հայաստանի Հանրապետության համար, առավել ևս՝ որոշել հայ-թուրքական սահմանը (պայմանագրում՝ հոդված 1) կամ Նախիջևանը որպես պրոտեկտորատ հանձնել Ադրբեջանին (պայմանագրում՝ հոդված 3), քանի որ Մոսկվայի պայմանագիրը կնքվել է միջազգային իրավունքի դարեր ի վեր գործող պարտադիր և անբեկանելի մի քանի հիմնադրույթների (jus cogens) խախտումով։

Политика 18:01 16/03/2021 Армения
Россия подтверждает готовность к наращиванию конструктивного взаимодействия с Турцией по всем направлениям, говорится в комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой в связи со 100-летием со дня подписания Договора о дружбе и братстве между правительствами РСФСР и Великого национального собрания Турции, передает РИА НОВОСТИ.
Как отметили в МИД РФ, этот договор – один из основополагающих документов, заложивших фундамент современных отношений между двумя государствами.
«Подтверждаем готовность к наращиванию конструктивного взаимодействия с Турцией по всем направлениям, расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, реализации перспективных проектов в энергетике, промышленности и инфраструктуре, совершенствованию культурно-гуманитарных обменов и человеческих контактов», - заявила Захарова.
По ее словам, «следование духу и принципам Московского договора, не утратившего за истекшие сто лет свою политическую и историческую актуальность, служит залогом дальнейшего поступательного развития отношений между Российской Федерацией и Турецкой Республикой».
Отметим, что по Московскому или Ленинско-Кемальскому договору, подписанному 16 марта 1921 года, Россия признавала суверенитет Турции в границах, провозглашенных Великим национальным пактом, над всеми территориями, признанными Турцией. Турция, в свою очередь, отказывалась от Батуми, взамен получая Сурмалинский уезд. Договором устанавливалась северо-восточная граница Турции, которая действует до сих пор.
Часть Московского договора, касающаяся Армении, считается нарушением международного права, поскольку [«договоры могут применяться только к подписавшим их сторонам и не создают какого-либо обязательства или права для третьей стороны, не являющейся стороной договора, без согласия последней»].
Этот основополагающий принцип закреплен в статье 34 Венской конвенции «О праве международных договоров»: «Договор не создает обязательств или прав для третьего государства без его на то согласия»,“A treaty does not create either obligations or rights for a third State without its consent”.
Таким образом, Московский договор не мог содержать никаких обязательств для Республики Армения, более того, определить армяно-турецкую границу (статья 1 Договора) или передать Нахичевань в качестве протектората Азербайджану (статья 3 Договора), поскольку Московский договор был подписан в нарушение действующих веками ряда обязательных и незыблемых основополагающих принципов (jus cogens).