Քաղաքական 13:51 20/03/2021 Հայաստան
Թուրքիան ՀՀ իշխանությունից և անձամբ Փաշինյանից ակնկալում է ապրիլի 24-ին հրաժարվել հայկական պահանջատիրությունից. Ղազինյան
«Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը «Փաշինյանը մտադիր է փակե՞լ Հայկական հարցը» վերտառությամբ գրառման մեջ նշում է.
«Հունիսի 20-ին Աժ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու Փաշինյանի քաղաքական որոշումը ոչ միանշանակ ընդունվեց Հայաստանի քաղաքական շրջանակների կողմից։ Մի մասը անմիջապես հայտարարեց այդ ընտրություններին մասնակցելու մասին, իսկ մյուս մասն առայժմ չի հայտնում իր դիրքորոշումը` խորը անվստահություն ունենալով Փաշինյանի անձի և նրա իշխանության նկատմամբ։
Թուրքիան, սակայն, շտապեց ողջունել Փաշիմյանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին քաղաքական որոշումը։
Սակայն կա շատ ավելի կարևոր հարց. ինչու՞ ընտրվեց հունիսի 20-ը, ի՞նչ քաղաքական հաշվարկ ունի Փաշինյանը և ի՞նչ գործողություններ ունի անելու մինչև իր հրաժարականը։
Այստեղ թաքնված է Հայկական շահի դեմ ամենամեծ վտանգը, նույնիսկ կարելի է ասել դավադրությունը։
Փաշինյանը և իր թիմակիցները բազմիցս հայտարարել են «արժանապատիվ» պարտվելու և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու իրենց երազանքի մասին, մինչդեռ մինչ այս պահը այդ հարաբերությունները կարգավորված չեն։
Թուրքիայի նկատմամբ Փաշինյանի և իր թիմի առանձնահատուկ սերը այլևս ոչ ոքի համար հաղտնիք չէ, սակայն շատերի համար դեռ պարզ չէ, թե ինչու՞ մինչ այժմ Թուրքիան չի բացել Հայաստանի հետ սահմանը, ինչու՞ չեն հաստատվել դիվանագիտական հարաբերություններ։
Ինչու՞ թուրքական և ադրբեջանսկան փողերը չեն հոսել Հայաստան` ջերմացնելու Հայաստանի «հպրտ» քաղաքացինրի հոգիները։
Հատկապես որ հարաբերությունների այս կարգավորման համար հիմնական խնդիր հանդիսացող Արցախի հարցը Փաշինյանն արդեն լուծել է և այն նվիրել է Ադրբեջանին, իսկ Հայաստանում իշխանության են գտնվում իրենց գաղափարական հոգեզավակները, երիտհայերը, որոնք հետևողական իրագործում են իրենց նախահայրերի` երիտթուրքերի կիսատ թողած գործը։
Փաշինյանին ընտրությունների նախօրեին օդ ու ջրի պես պետք է իր խաղաղասիրության դոկտրինը հիմնավորող որևէ արդյունք, շոշափելի ձեռքբերում, որը կարելի է «խաղաղության», իսկ իրականում թրքասիրության ու քիրվայության գեղեցիկ փաթեթավորմամբ վաճառել Հայաստանի «հպարտ» քաղաքացիներին։
Պատասխանը մեկն է. Թուրքիան Հայաստանի իշխանությունից և անձամբ Փաշինյամից ակնկալում է ապրիլի 24-ին հրաժարվել հայկական պահանջատիրությունից, ներել թուրքերին և վերջնականապես փակել Հակական հարցը, որից հետո միայն թուրքիան կբացի Հայաստանի հետ իր սահմանը, իսկ Փաշինյանը կկարողանա սա ընտրություններին ներկայացնել որպես մեծ նվաճում և երկարատև «խաղաղության» ու «բարգավաճման» պատմական հնարավորություն»։

Политика 17:10 20/03/2021 Армения
«Политическое решение Пашиняна о проведении внеочередных выборов в национальное Собрание Армении 20 июня политическими кругами Армении было воспринято неоднозначно. Некоторые сразу заявили о своем участии в этих выборах, а другие пока не выразили своих позиций, испытывая глубокое недоверие к личности Пашиняна и его власти.
Однако Турция поспешила поприветствовать политическое решение Пашиняна о проведении внеоередных парламентских выборов.
Но есть гораздо более важный вопрос: почему именно 20 июня? Каков политический расчет имеется у Пашиняна? Какие действия он должен предпринять до своей отставки?
И тут таится самая большая опасность против Армянсского интереса, можно даже сказать заговор.
Пашинян и его товарищи по команде неоднократно заявляли о своей мечте «достойно» проиграть и нормализовать отношения с Турцией и Азербайджаном, но эти отношения пока не урегулированы.
Особая любовь Пашиняна и его команды к Турции уже ни для кого не секрет, но многим до сих пор непонятно, почему Турция до сих пор не открыла границу с Арменией, почему не установлены дипломатические отношения? Почему турецкие и азербайджанские деньги не потекли в Армению, чтобы согреть души «гордых» граждан РА?
Тем более, что вопрос Арцаха, являющийся главным вопросом для нормализации отношений, Пашинян уже решил и подарил его Азербайджану, а у власти в Армении находятся их духовные сыны, младоармяне, которые последовательно реализовывают дело, оставшееся незавершенным их предками - младотурками.
Накануне выборов Пашиняну, как воздух и вода, нужен какой-то результат, обосновывающий его доктрину мира, осязаемое достижение, которое можно продать «гордым» гражданам Армении в красивой упаковке «мира», а на самом деле любви к Турции.
Ответ один: Турция ждет от властей Армении и лично Пашиняна 24 апреля отказа от армянских претензий, прощения турок и окончательного закрытия Армянского вопроса, после чего только Турция откроет границу с Арменией, а Пашинян все это на выборах преподнесет как достижение и историческую возможность долгосрочного «мира» и «процветания».