Քաղաքական 14:40 20/03/2021 Հայաստան
«Հունիսի 21-ին Նիկոլը լինելու է նախկին։  Բայց այդ նախկին-ներկա օրակարգը կեղծ է»,- «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության վարչության մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք մտավախություն չունեն, որ իրենց անունը կկապվի «նախկինների» հետ։
Նրա խոսքով, կուսակցության անդամների մեծ մասը նախկինում եղել է «Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցության անդամ, բայց մարդուն պետք է գործով դատել։
«Այն, ինչ այսօր Նիկոլը բղավում է, 2016 թվականից մենք արդեն կատարել էինք՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, ներդրումներ...։ Գնացեք Սյունիք, ցանկացած բիզնեսմենի հարցրեք, թե այն ժամանակ ոնց է եղել։ Իրենք ձեզ կտան պատասխաններ դրա վերաբերյալ։ Երբ ես դարձա Սյունիքի մարզպետ, մարզը բոլոր ցուցանիշներով վերջին տեղում էր, 1 տարի հետո մենք ցուցանիշները փակել ենք 1-ին տեղով։ Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ին, ապա 2016-ից մեր բոլոր համայնքապետները մտել են այդ կուսակցություն, ինչը շատ լավ փորձ էր»,- նշեց նա։
Վահե Հակոբյանի խոսքով, երբ 2018-ին իշխանափոխություն տեղի ունեցավ, իրենք դուրս եկան ՀՀԿ-ից, որպեսզի ներդրումների վրա հարված չլինի նոր «ապաշնորհ» իշխանության կողմից։
Հարցին, թե ո՞ր ուժերի հետ կարող է համագործակցել կուսակցությունը, և որոնց հետ համագործակցությունն է բացառում, Վահե Հակոբյանը պատասխանեց՝ ասելով, որ իրենք այսօր պատրաստ են համագործակցել քաղաքական դաշտում առկա բոլոր առողջ ուժերի հետ։
«Մեզ համար կարմիր գիծը «Սասնա ծռերն» են, ինչքան ուզում է իրենք Նիկոլի դեմ պայքարեն, միևնույն է, բացառում ենք։ Իմ սուբյեկտիվ կարծիքով՝ նրանք տեռորիստ են, իրենց տեղը բերդում է»,- ասաց նա։

Политика 15:28 20/03/2021 Армения
«21 июня Никол станет прежним. Но эта повестка дня – прежние- нынешние – фиктивная», – сказал сегодня на пресс-конференции правления партии «Возрождающаяся Армения» председатель политсилы Ваге Акопян, отвечая на вопрос, нет ли у них опасений, что их имена будут связывать с прежними властями.
По его словам, большинство членов партии в прошлом были членами Республиканской партии Армении (РПА), но людей нужно судить по их делам.
«То, о чем сегодня кричит Никол, мы уже сделали с 2016 года – борьба с коррупцией, инвестиции ... Съездите в Сюник, спросите любого бизнесмена, как было в то время. Они дадут вам ответы по этому поводу. Когда я стал губернатором Сюника, область была на последнем месте по всем показателям. Уже следующий год мы закрыли с такими показателями, что вырвались на первое место. Что касается РПА, с 2016 года все наши главы общин вошли в эту партию, что было очень хорошим опытом», – сказал он.
По словам Ваге Акопяна, когда в 2018 году в Армении произошла смена власти, они вышли из РПА, чтобы избежать удара по инвестициям со стороны новой «бездарной» власти.
На вопрос, с какими силами партия может сотрудничать, а с какими она исключает сотрудничество, Ваге Акопян ответил, что сегодня они готовы сотрудничать со всеми здоровыми силами на политическом поле.
«Красная линия для нас – это «Сасна Црер», сколько бы они ни боролись против Никола, мы все равно исключаем сотрудничество с ними. По моему субъективному мнению, они – террористы, место им – в тюрьме», – сказал он.