Քաղաքական 11:53 09/04/2021 Աշխարհում
Թեկնածու Բայդենը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, հուսով եմ նախագահ Բայդենը նույնը կասի ապրիլի 24-ին․Newsweek
Օբամայի, Թրամփի վարչակազմերում կրոնական փոքրամասնությունների հարցերով Պետդեպարտամենտի հատուկ խորհրդական Նոքս Թեմզը Newsweek-ում ծավալուն հոդված է հրապարակել՝ այն վերնագրելով  «Ժամանակն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»։
«Ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ը 1915-23 թվականների հայերի սիստեմատիկ սպանությունը որակի որպես ցեղասպանություն: Դրանով հաստատելով պատմական արձանագրումը և վերահաստատվում է Միացյալ Նահանգների նվիրվածությունը զանգվածային վայրագություններից տառապողների նկատմամբ: Ապրիլի 24-ը՝ զոհերի հիշատակի առաջիկա օրը, Նախագահ Ջո Բայդենին տալիս է ճիշտ պահը՝ պատմական ռեկորդ հաստատելու համար»,-գրում է հոդվածագիրը։
Նշվում է, որ ներկայիս Թուրքիայում տեղակայված Օսմանյան կայսրությունը 1915-ի ապրիլի 24-ից սկսած`8 տարի շարունակ, իրականացրել է զանգվածային սպանություններ հայերի, ինչպես նաև ասորիների և հույների դեմ: Պատմաբանների գնահատմամբ, զոհվել է 1,5 միլիոն հայ: Դա նույնպես գաղտնիք չէր: New York Times-ը կոտորածների մասին միայն 1915-ին գրել է 145 հոդված:
«ԱՄՆ կառավարությունը նույնպես գիտեր: ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն փաստեց այն դաժան բռնությունը, որին նա ականատես է եղել Օսմանյան կայսրության գյուղերում շրջելիս: Մորգենթաուի հուշերում նկարագրվում էր, որ Թուրքիայի իշխանությունները ծրագրում են որպես «մահվան կարգադրություն տալ մի ամբողջ ռասայի։ Նրանք դա լավ են հասկացել, և ինձ հետ իրենց զրույցներում առանձնապես չեն փորձել թաքցնել փաստը»:
Միջազգային իրավունքը հիմնավորեց այս պնդումները: Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան սահմանում է որպես ցեղասպանություն ցանկացած «գործողություն, որը կատարվել է` նպատակ ունենալով ոչնչացնել ամբողջությամբ կամ մասամբ ազգային, էթնիկական, ռասայական կամ կրոնական խմբավորումը» սպանությունների, մարմնական լուրջ վնասվածքների և այլ միջոցներով․ 1,5 միլիոն սպանված հայերը բավարարում են այս չափանիշներին:
Պատմական հարց չկա` եղե՞լ են այդ վայրագությունները: Իրավական հարց չկա, թե ինչպես անվանել դրանք: Բայց կա մի քաղաքական հարց, թե ինչ ասել:
Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի ժամանակից Սպիտակ տունը 1915 թ. իրադարձությունները որպես Հայոց ցեղասպանություն չի անվանել՝ չնայած Կոնգրեսի երկու պալատներն էլ քվեարկել են 2019 թ. Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման հարցում:
Որպես սենատոր Բայդենն աջակցում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը տասնամյակներ։ Որպես նախագահի թեկնածու՝ նա խոստացավ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, նշելով, որ «չհիշելը ... միայն ճանապարհ է հարթում ապագա զանգվածային վայրագությունների համար»:
Նախկինում աշխարհաքաղաքական մտահոգությունները շինծու փաստեր էին: Մահացած կայսրության կողմից կատարված լինելով հանդերձ՝ ժամանակակից Թուրքիան կտրականապես դեմ է այն ցեղասպանություն որակելուն: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դաշնակից է, նստած Եվրոպայի, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի խաչմերուկում: Դրա սահմանները շոշափում են նախկին Խորհրդային Միությունը, Իրանը, Իրաքը և Սիրիան: Այն գտնվում է Սև ծովի ափին Ռուսաստանի դիմաց և հարևան Եվրամիությանը: Մենք նրանց վետոյի իրավունք տվեցինք։
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Նախագահ Բայդենին ներկայացվում է իրադարձությունների եզակի խառնուրդի, որը թույլ է տալիս նրան ճշգրիտ պատմական ռեկորդ սահմանել: Նա ղեկավարում է նոր վարչակազմ, մինչ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ավելի ու ավելի խնդրահարույց քաղաքականություն է իրականացնում: Հնարավորության այս պատուհանի շնորհիվ այժմ ժամանակն է ցեղասպանությունը կոչել ցեղասպանություն: Սպասումը միայն բարդացնելու է վարչակազմի աշխատանքը:
Մի կողմ թողնելով միջազգային քաղաքականությունը` դա ճիշտ քայլ է, որ պետք է արվի։  Ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել: «G» (genocide) բառի օգտագործմամբ նկարագրվում են փաստերը: Իհարկե, դա որոշ թուրքերին դուր չի գա, և Էրդողանը հոխորտալ, բայց շատերը կհամաձայնեն, որ դա ճիշտ է: Միացյալ Նահանգները չպետք է լռի՝ անկայուն դաշնակցի հետ կարճաժամկետ, անցողիկ շահերի համար: Մենք պետք է առաջնահերթությունը տանք ճշմարտությանը, քան անարժեք զիջումներին: Ինչպես ասում էր այն ժամանակվա թեկնածու Բայդենը, «լռությունը մեղսակցություն է»:
Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել: Թեկնածու Բայդենը դա ընդունեց և հուսով եմ նախագահ Բայդենը նույնը կասի ապրիլի 24-ին»,-գրում է Նոքս Թեմզը:

Политика 15:43 09/04/2021 В мире
Кандидат Байден признал Геноцид армян, надеюсь, президент Байден сделает то же самое 24 апреля – Newsweek
Бывший  специальный советник Госдепа США по религиозным меньшинствам Нокс Теймс (Knox Thames) при администрациях Обамы и Трампа в издании Newsweek опубликовал статью, озаглавив ее как «Пора признать Геноцид армян».
«Пора Соединенным Штатам назвать геноцидом систематические убийства армян 1915-1923 годов. Это подтверждают исторические факты и это подтвердит приверженность Соединенных Штатов тем, кто страдает от массовых злодеяний.
24 апреля, в День памяти жертв Геноцида, президенту Джо Байдену представится подходящий момент, чтобы установить исторический рекорд», – пишет он.
«Османская империя, расположенная на территории современной Турции, проводила массовую кампанию убийств армян, а также ассирийцев и греков, начиная с 24 апреля 1915 года и продолжавшуюся восемь лет. По оценкам историков, погибли около 1,5 млн армян. Это тоже не секрет. Только в 1915 году New York Times написала 145 статей о массовых убийствах.
Правительство США также было в курсе этого. Посол США Генри Моргентау задокументировал жестокое насилие, свидетелем которого он стал, путешествуя по сельской местности Османской империи. В мемуарах Моргентау планы турецких властей описывались как «вынесение смертного приговора целой расе; они это хорошо понимали и в своих беседах со мной не делали особых попыток скрыть этот факт».
Международное право подтвердило эти утверждения. В конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него под термином геноцид понимаются действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую.
а) убийство членов такой группы;
b) причинение серьезных телесных повреждений или умственного расстройства членам такой группы;
с) предумышленное создание для какой-либо группы таких жизненных условий, которые рассчитаны на полное или частичное физическое уничтожение ее;
d) меры, рассчитанные на предотвращение деторождения в среде такой группы;
e) насильственная передача детей из одной человеческой группы в другую.
1,5 миллиона убитых армян попадают под это определение.
Не возникает никакого исторического вопроса о том, имели ли место эти зверства. С точки зрения права не возникает вопроса о том, как это называть. Но есть политический вопрос, что сказать.
Со времен президента Рональда Рейгана Белый дом не называл события 1915 года Геноцидом армян, хотя обе палаты Конгресса в 2019 году подавляющим большинством голосов приняли резолюцию о Геноциде армян.
Как сенатор Байден на протяжении более чем трех десятилетий выступал за признание. Как кандидат в президенты, он пообещал признать Геноцид армян, заявив, что «неспособность помнить ... только прокладывает путь для будущих массовых зверств»», – отмечается в материале.
«Что касается Геноцида армян, президент Байден сталкивается с уникальным стечением событий, что позволяет ему установить исторический рекорд. Он возглавляет новую администрацию в то время, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган проводит все более проблематичную политику. Имея это окно возможностей, настало время назвать геноцид геноцидом. Ожидание только все усложнит для администрации.
Оставив в стороне международную политику, это верный шаг, который должен быть предпринят. Имел место геноцид. Это слово описывает факты. Разумеется, некоторым туркам это не понравится, и Эрдоган начнет бахвальство, но многие согласятся, что это правильно.
Соединенным Штатам не следует молчать из-за краткосрочных, эфемерных выгод с ненадежным союзником. Мы должны отдавать приоритет непоколебимой правде, а не бесполезным уступкам. Как говорил кандидат в президенты Байден: «молчание - соучастие».
Произошел Геноцид армян. Кандидат Байден признал это, и я надеюсь, что президент Байден сделает то же самое 24 апреля», – пишет Нокс Теймс.