Իրավունք 15:00 13/04/2021 Հայաստան
Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա՝ «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի՝ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին» Ազգային ժողովի 2020 թվականի դեկտեմբերի 29-ի թիվ ԱԺՈ-014-Ա որոշման՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով Սահմանադրական դատարանը որոշել է․
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի՝ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին» Ազգային ժողովի 2020 թվականի դեկտեմբերի 29-ի թիվ ԱԺՈ-014-Ա որոշումը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը։
Վճիռը ՍԴ կայքում կհրապարակվի եռօրյա ժամկետում։
Այս մասին հայտնում է ՍԴ մամուլի խոսնակ Եվա Թովմասյանը:
2020-ի դեկտեմբերի վերջին «Իմ քայլը» խմբակցությունը ներկայացրել էր նախագիծ «ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի` որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին», որն ընդունվել էր:  Նրան այդ պաշտոնից հեռացրել էին «ժեխ» բառը գործածելու համար։
«Փոքրիկ քինախնդիրը կառչել է իմ ասած «ժեխ» բառից: Ժեխ, որի հոմանիշներից մեկը «անմաքուրն» է»,- դեռ այն ժամանակ գրել էր Նաիրա Զոհրաբյանը։

Право 15:33 13/04/2021 Армения
На основании заявления не менее одной пятой от общего числа депутатов Национального Собрания, согласно решению Национального Собрания Республики Армения от 29 декабря 2020 года № ԱԺՈ-014-Ա «О прекращении полномочий депутата Национального Собрания Республики Армения Наиры Зограбян на посту председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Национального Собрания Республики Армения» по делу
определения вопроса соответствия Конституции, Конституционный суд принял решение:
Решение Национального собрания от 29 декабря 2020 года № ԱԺՈ-014-Ա «О прекращении полномочий депутата Национального Собрания Республики Армения Наиры Зограбян на посту председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Национального Собрания Республики Армения» соответствует Конституции Республики Армения.
Приговор будет опубликован на сайте Конституционного суда в трехдневный срок.
Об этом сообщает пресс-секретарь КС Ева Товмасян.
В конце декабря 2020 года фракция «Мой шаг» внесла законопроект «О прекращении полномочий депутата Национального Собрания Республики Армения Наиры Зограбян на посту председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Национального Собрания Республики Армения», который был принят. Ее уволили за использование слова «грязь».
«Маленький мститель прицепился к сказанному мною слову «грязь». Грязь, одним из синонимов которой - нечистый», - еще тогда написала Наира Зограбян.