Կրթություն, գիտություն 13:35 14/04/2021 Հայաստան
«Ակնհայտ է, որ սա կազմակերպված է կառավարության և լիազոր մարմնի կողմից, որովհետև հրաժարականի դիմում ներկայացրած 15 անձինք նշանակված են կառավարության ու նախարարության քվոտայով»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, Կառավարման ու գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանը՝ մեկնաբանելով խորհրդում առաջացած ճգնաժամային իրավիճակը։
Խորհրդի անդամը նկատեց, հետաքրքիր զուգադիպությամբ 11 անձինք դիմում ներկայացրել են ապրիլի 8-ին, 3-ը՝ ապրիլի 9-ին, 1-ը՝ ապրիլի 12-ին։
«Դիմումներում միայն ՀԲԸՄ նախագահ պարոն Յակուբյանն է պատճառաբանություն նշել։ Մնացած 14-ը ներկայացրել են մեկ տողանոց նախադասություն՝ խնդրում ենք դադարեցնել մեր լիազորությունները, պատճառաբանություններ չկան»,- ասաց նա։
Խաչատրյանն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ դիմումները ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդին ուղարկվել է ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդականի էլեկտրոնային փոստից։
«Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է այս պրոցեսի կազմակերպված լինելը։ Մենք նաև տեղեկություններ ունենք, որ փորձեր են արվել մյուս անդամների վրա ճնշում գործադրել, քանի որ ԵՊՀ կանոնադրությունը հստակ ֆիքսում է, եթե անդամների 50 տոկոսը՝ այսինքն 16 անդամ հրաժարական է ներկայացնում, ապա ինքնաբերաբար խորհրդի լիազորությունները դադարեցվում են։ Բարեբախտաբար, այս պահին կարող ենք ասել, որ իշխանություններն իրենց ուզածին չեն հասել, ինչպես տեսաք, նիստը մեկնարկեց»,- ասաց նա։
Միաժամանակ Կառլեն Խաչատրյանը մանրամասնեց, որ մնացած 17 անդամներից որևէ մեկի բացակայության, չներկայանալու դեպքում նիստը սկսել կամ շարունակել չեն կարող։
«Բարդություններ կան, բայց այդուհանդերձ, համալսարանականների անունից կարող եմ ասել, հաստատակամ ենք, այս պրոցեսն առաջ ենք տանելու ու չենք թողնելու, որ համալսարանը քանդվի»,- նշեց նա։
ԵՊՀ ամբիոնի վարիչը կարծում է՝ իշխանությունների նման վարքագծի պատճառն այն է, որ նախարարությունը չի ցանկանում՝ 50+50 սկզբունքով ընտրված խորհուրդը համալսարանի ռեկտոր ընտրի։
«Նրանք ուզում են, նոր օրենքի ընդունումից հետո հոգաբարձուների խորհրդի նիստում մեծամասնություն ունենան, ու իրենց ուզած մարդը ռեկտոր ընտրվի։ Այլ հիմնավորում այս պահին բերել չեմ կարող»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ նոր օրենքը, որի սահմանադրականության վերաբերյալ կասկած է հայտնել նաև ԳԱԱ-ն, ԵՊՀ-ն, Հանրապետության նախագահը, նախատեսում է, որ հոգաբարձուների խորհրդի կազմում պետք է լինի 9 մարդ՝ 5+4 սկզբունքով, այսինքն՝ նախարարությունը կունենա մեծամասնություն։
Խաչատրյանը նշեց, այս պահին կարող են ռեկտոր ընտրել, եթե  թեկնածուի օգտին քվեարկեն բոլոր 17 անդամները, այսինքն, խորհուրդն իրավազոր է։
«Ռեկտորի պաշտանակատարը տեղեկացրեց, որ դիմում են գրել ԿԳՄՍ, որպեսզի համալրեն խորհրդի կազմը։ 30 օրվա ընթացքում նախարարությունը պարտավոր է համալրել հրաժարական ներկայացրած 15 անձանց տեղերը»,- ընդգծեց նա։
Հիշեցնենք, որ այսօր հոգաբարձուների խորհրդի անդամների հրաժարականի պատճառները ներկայացնելու համար ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասուլիս էր հրավիրել։

Образование 14:22 14/04/2021 Армения
«Очевидно, что это организовано правительством и уполномоченным органом, потому что представившие заявление об отставке 15 человек назначены по квоте правительства и министерства», - в беседе с журналистами заявил член попечительского совета ЕГУ, заведующий кафедрой управления и бизнеса Карлен Хачатрян, комментируя сложившуюся в совете кризисную ситуацию.
Член совета заметил, что по интересной случайности 11 человек написали заявление 8-го апреля, трое-9 апреля, и один-12 апреля.
«Только президент AGBU г-н Якубян назвал причину в заявлениях. Остальные 14 представили однострочное предложение: просим прекратить наши полномочия, без указания причин», - сказал он.
Хачатрян обращает внимание на то, что заявления были отправлены в попечительский совет ЕГУ по электронной почте советника МОНКС.
Это еще раз доказывает, что этот процесс организован. У нас также есть информация о том, что были предприняты попытки оказать давление на других членов, поскольку в уставе ЕГУ четко прописано, что если 50% членов, то есть 16 членов, уходят в отставку, то самопроизвольно полномочия совета прекращаются. К счастью, на данный момент можно сказать, что властям не удалось достичь желаемого, как вы видели, заседание началось», - сказал он.
В то же время Карлен Хачатрян пояснил, что в случае отсутствия кого-либо из остальных 17 членов они не могут начать или продолжить заседание.
«Есть сложности, но тем не менее, я могу сказать от имени студентов университета, мы полны решимости, мы будем продвигать этот процесс и не позволим разрушить университет», - сказал он.
Заведующий кафедрой ЕГУ считает, что причиной такого поведения властей является то, что министерство не хочет, чтобы избиранный по принципу 50+50 совет избирал ректора вуза.
«После принятия нового закона они хотят иметь большинство на заседании попечительского совета, и избирать ректором человека, которого они хотят. На данный момент я не могу привести никаких других аргументов», - сказал он, напомнив, что новый закон, о конституционности которого выразили сомнение и Национальная академия наук, ЕГУ, Президент республики, предусматривает, что их должно быть 9 человек в Попечительском совете- по принципу 5+4, то есть у министерства будет большинство.
Хачатрян отметил, что в настоящий момент они могут избрать ректора, если за кандидата проголосуют все 17 членов, то есть совет правомочен.
«Исполняющий обязанности ректора сообщил, что они написали заявление в МОНКС о пополнении состава совета. Министерство обязано заполнить должности 15 человек, представивших заявление об уходе, в течение 30 дней», - подчеркнул он.
Напомним, сегодня заместитель МОНКС Жанна Андреасян созвала пресс-конференцию, чтобы представить причины отставки членов попечительского совета.