Քաղաքական 15:53 15/04/2021 Հայաստան
Իսագուլյան. Լելե Թեփեի օպերացիայի խորհուրդ տվել է Սյամոն, այն քննարկել է Աննա Հակոբյանի հետ, նրանց օժանդակել է Քյարամյանը
«Պարզ ասա, որ Լելե Թեփեն գրավելու խորհուրդը տվել է Սամվել Բաբայանը»,- «Հայելի» ակումբում հեռակա դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ հայտարարեց «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանը:
Նա պնդում է, որ Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ընթացքում կորցրած բարձունքը՝ Լելե Թեփեն վերադարձնելու գործողությունը պլանավորել է բունկերում Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ միասին։
«Եթե տղամարդ ես դու, Նիկոլ, ասա՝ ո՞վ է քեզ ասել ու այդ ասողը ո՞ւմ հետ է քննարկել այդ ծրագիրը։ Դու ասում ես ՊԲ բարձր զինվորականություն։ Ես ասում եմ՝ եղել է Սամվել Բաբայանը։ Ո՞ւմ հետ է Բաբայանը քննարկել այդ գործողությունը՝ Աննա Հակոբյանի։ Նրանց օժանդակել է Արգիշտի Քյարամյանը։ Քննարկել են Սյամոյի հետ։ Գործողության անունը Լելե Թեփե չի եղել, Նիկոլն այդ առումով ճիշտ է ասում»,- ասաց Իսագուլյանը։
Նրա խոսքով, Արցախից սելեկտրով կապվել են Օնիկ Գասպարյանի հետ, վերջինն էլ ասել է՝ դա պետք է քննարկվի ՊԲ հրամանատարության հետ։
«Նիկոլ Փաշինյան, ստախոս, դու այդ ժամանակ եղել ես Արցախում, բունկերում, երբ քեզ Գասպարյան Օնիկը պատասխանել է, որ դա տեղում պետք է շատ լավ ուսումնասիրել, ճշտել, ո՞վ է այդտեղից պատասխանել Օնիկ Գասպարյանին և ի՞նչ է ասել։ Ջալալ Հարությունյան, եթե դու էլ թուրք ու դավաճան չես, հարց եմ տալիս քեզ, դու բունկերում եղե՞լ ես, թե՞ չէ, էլ ովքե՞ր են եղել այնտեղ։ Երբ բունկերից դուրս ես եկել, ո՞ւմ ես զանգել և ի՞նչ ես ասել։ Ջալալ, եթե տղամարդ ես ու ղզիկ չես, մեկ է քո վրա էլ են բարդելու։ Ո՞վ է խոսել Ջալալի հետ ու ի՞նչ է պահանջել նրանից»,- հարցեր հնչեցրեց բանախոսն ու Փաշինյանին, Հարությունյանին հորդորեց դրանց պատասխանել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Ճշմարտություն հանուն սերունդների» նախաձեռնության հիմնադիր, քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանը, ում որդին զոհվել է Արցախի պատերազմում, օրեր առաջ հայտարարեց՝ Լելե Թեփեի գործողության հետևանքով ջարդվել է բանակի ողնաշարը, հակառակորդին է անցել 42 տանկ, եղել են բազմաթիվ զոհեր։
Երեկ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարողականը ներկայացնելու ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր նաև «Լելե-Թեփեի» օպերացիային։
«Այդ օպերացիայի առաջարկի հեղինակը եղել է գեներալ, այդ առաջարկն ընդունելի է համարել գեներալ, այդ առաջարկը կյանքի կոչելու հնարավորության գնահատումն իրականացրել է գեներալ, և որոշումը կայացրել է գեներալ, ընդ որում՝ այնպիսի գեներալներ, որոնք այդ պահին այդ որոշումն իրականացնելու հնարավորություն ունեցել են»,- ասել էր Փաշինյանը։

Политика 16:47 15/04/2021 Армения
«Скажи ясно, что совет захватить Леле Тепе дал Самвел Бабаян», - обращаясь заочно к Николу Пашиняну, сказал в клубе «Hayeli» лидер партии «Национальная безопасность» Гарник Исагулян.
Он утверждает, что бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян спланировал операцию по возвращению высоты Леле Тепе, потерянную им во время Апрельской войны 2016 года, в бункере вместе с женой Пашиняна Анной Акопян.
«Никол, если ты мужчина, скажи кто тебе сказал и с кем этот человек обсуждал этот план? Ты говоришь -высокопоставленные военные Армии обороны. Я говорю, что это был Самвел Бабаян. С кем Бабаян обсуждал эти действия, - с Анной Акопян. Им содействовал Аргишти Кярамян. Они обсудили с Сямо. Название операции было не Леле Тепе, в этом Никол прав», - сказал Исагулян.
По его словам, по селекторной связи Арцаха связались с Оником Гаспаряном, последний же сказал, что это нужно обсудить с командованием Армии обороны.
«Никол Пашинян, лжец, ты был тогда в Арцахе, в бункере, когда Оник Гаспарян ответил тебе, что это нужно тщательно изучить на месте, уточнить. Кто оттуда ответил Онику Гаспаряну и что он сказал?
Джалал Арутюнян, если ты тоже не турок и не предатель, я спрашиваю тебя: «Ты был в бункере или нет, кто еще там был? Когда ты вышел из бункера, кому ты позвонил и что сказал? Джалал, если ты мужчина, а не «маменькин сынок», все равно, тебя тоже обвинят. Кто разговаривал с Джалалом и чего от него требовал?» - задал вопросы Исагулян и призвал Пашиняна, Арутюняна ответить на них.
Напомним, что основатель инициативы «Правда для поколений», политолог Гегам Назарян, сын которого погиб в Арцахской войне, несколько дней назад заявил, что операция Леле Тепе сломала хребет армии, врагу перешли 42 танка, было много погибших.
Вчера, представляя исполнительный лист программы Правительства 2020 года, Никол Пашинян коснулся и операции «Леле-Тепе».
«Операцию предложил генерал, предложение было признано приемлемым генералом, оценка возможности реализации этого предложения была сделана генералом, и решение было принято генералом, в том числе генералами, которые на тот момент имели возможность реализовать это решение», - сказал Пашинян.