Հասարակություն 20:55 15/04/2021 Հայաստան
ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը գլոբալ ուղերձ է հղել ՝ ապրիլի 24-ի և կազմակերպության 115-ամյակի կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության մամուլի ծառայությունից։
Ուղերձում ասվում է․
«115 տարի շարունակ ՀԲԸՄ-ն հետևողականորեն արձագանքել է աշխարհասփյուռ հայության կարիքներին՝ ծառայելով հայրենիքին ինչպես ցավագին, այնպես էլ խոստումնալից ժամանակներում: Այս կարևոր օրը խորհրդանշական է նրանով, որ այն նշվում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա նախաշեմին. վերջինս էլ  աշխարհին հիշեցնում է մարդկության պատմության ամենամռայլ ժամանակների մասին:
Երկու իրադարձություններն առավել խորիմաստ նշանակությամբ են օժտված այս տարի, քանզի մենք հառնում ենք հայ ժողովրդի համար խիստ ավերիչ ժամանակահատվածից, որի ընթացքում ականատես եղանք մարդկային ողբերգությունների ու վշտի, որը շատ բանով նման է ավելի քան հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցածին:
Փորձություններով լի, սակայն, դրանով հանդերձ, հարուստ մեր պատմությունն ընդունելով, մենք մեր ուշադրությունը սևեռում ենք դեպի ապագա: Մեր նոր ընդհանուր իրողությանն առերեսվելիս մենք պետք է հետևողականորեն շարունակենք ազգի միավորման և վերքերը բուժելու գործը՝ աջակցելով մեկմեկու, խթանելով նոր սկիզբ: Դա ենթադրում է աջակցություն մեր երիտասարդ ժողովրդավարության կառուցմանը՝ արդար և մրցակցային ընտրությունների միջոցով: Դա կենսական նախապայման է, եթե ուզում ենք միացյալ ուժերով առաջ շարժվել դեպի մեր նպատակը: Մենք պետք է նաև աջակից լինենք  Հայաստանի և Արցախի ժողովրդին , որոնք Արցախյան 44-օրյա մարտերի ժամանակ կորցրել են ընտանիքի անդամներին կամ դեռևս սպասում են սիրելիների վերադարձին:
ՀԲԸՄ-ն մշտապես հավատարիմ է իր առաքելության հիմնական հենասյուներին, այն է՝ մարդասիրական օգնություն դժվար ժամանակներում, ազգաշեն գործունեություն Հայաստանում և, անշուշտ, կրթության և մշակույթի հարստացում: Մենք զորավիգ ենք եղել Հայ եկեղեցուն՝ որպես մեր հավատքի և համայնքի հազարամյա ամրոց, անցյալում, այսօր և ապագային ընդառաջ: Իսկ վաղը բացվելուն պես, ՀԲԸՄ-ն կրկին,  առանցքային պահերին, ձեռնամուխ կլինի ընդհանուրի բարօրությանը նպաստող իր  առաքելություններին, ինչպես վերջին տարիներին իրականացրել ենք Սիրիայում, Լիբանանում և Արցախում՝ պատերազմի, աղետների և առողջապահական ու ֆինանսական ճգնաժամերի հետևանքով առաջացած ահռելի մարդասիրական կարիքները բավարարելու նպատակով:
Մենք մեր ղեկավարությանը, աշխարհասփյուռ կամավորներին, աջակիցներին ու բարեկամներին կոչ ենք անում միանալ մեզ՝ սպասվող ահռելի մարտահրավերներին դիմագրավելու համար՝  Մենք դիմում ենք աշխարհի տարածքին մեր ղեկավարությանը, կամավորներին, աջակիցներին՝ միանալու մեզ դիմակայելու հսկայական մարտահրավերներին` օգտագործելով ամենուրեք հայերի համար ավելի լավ ապագա կերտելու հնարավորությունները:
Մեր կոչը հատկապես ուղղում ենք քաղաքացիական մտածողությամբ օժտված մեր երիտասարդ սերնդի առաջնորդներին, որոնք ոգեշնչում են մեզ՝ համաշխարհային մեր հանրույթին ծառայելու իրենց ձգտումով, ինչպես նաև քաջալերում ենք ավելի մեծ թվով երիտասարդների մասնակցությունն այս արագ ծավալվող շարժմանը: ՀԲԸՄ-ն հպարտորեն օրինակ կծառայի, քանզի մենք ողջունում ենք կյանքի ամենատարբեր ճանապարհներ ընտրած բոլոր այն մարդկանց մասնակցությունը, որոնք կիսում են մեր արժեքներն ու առաքելությունը՝ կապված համաշխարհային հայ ընտանիքին ծառայելու գործին:
Մտադրված լինելով նախաձեռնել և ընդլայնել շարունակական ծրագրեր, դրանց մոտենալով ճիշտ կողմերից և դրսևորելով անհրաժեշտ հեռատեսություն՝ հայոց պատմության այս դժվարին էջը կշրջենք ավելի ուժեղ, ավելի վստահ Հայաստանով, որն ավելի ամուր կանգնած կլինի՝ զբաղեցնելով իր հիմնավոր տեղը համաշխարհային բեմահարթակում:

Society 10:12 16/04/2021 Armenia
AGBU President Berge Setrakian issues global message for April 24 and 115th anniversary of organization
Armenian General Benevolent Union (AGBU) President Berge Setrakian on Thursday issued a global message for April 24 and the 115th anniversary of the organization. The message reads:
"For 115 years, AGBU has consistently responded to the needs of Armenians across the globe, while serving the Armenian homeland through both painful and promising times. We mark this significant milestone as it coincides this month with Armenian Genocide Commemoration Day, reminding the world of one of the darkest hours in the history of humankind.
Both occasions have a more profound meaning this year as we emerge from a period of great devastation for the Armenian people—one in which we witnessed similar human tragedies and sorrows from over a century ago.
As we take this moment to acknowledge our troubled yet rich history, we shift our focus to the future. Even as we confront our new common reality, we must remain steadfast in unifying our nation, in healing our wounds, supporting one another, and spurring a fresh start.  That means building and supporting our young democracy through fair and competitive elections. This is vital to moving forward united in purpose. We also must stand in solidarity with the people of Armenia and Artsakh who lost family members in battle or still wait to reunite with their loved ones in the aftermath of the 44-Day Artsakh War.
AGBU has always been committed to the main pillars of its mission: humanitarian relief in times of need; nation building in Armenia; and, of course, the broad areas of education and cultural enrichment. We have stood by our Armenian Church, the bastion of faith and community for millennia and the future. And, as tomorrow unfolds, AGBU will again step in at pivotal moments to serve the greater good, just as we have in recent years in Syria, Lebanon and Artsakh to meet the dire humanitarian needs resulting from war, disaster and health and financial crises.
We appeal to our leadership, volunteers, supporters and friends across the globe to join us in meeting the enormous challenges ahead by seizing opportunities to build a better future for Armenians everywhere. We especially commend our younger generation of civic-minded leaders who inspire us with their passion for serving our global community and we encourage more young people to join this growing movement. AGBU will proudly lead by example as we welcome those from all walks of life who share our values and mission into our global Armenian family.
With a mind to initiating and expanding sustainable programs combined with the right focus and foresight, we will end this difficult chapter in Armenian history with Armenia emerging stronger, more confident, and better positioned to take its rightful place on the world stage.