Մշակույթ 13:26 16/04/2021 Աշխարհում
Միքելանջելոյի հայտնի «Դավթի» արձանի ամենաճշգրիտ կրկնօրինակը կդառնա իտալական տաղավարի հպարտությունն այս աշնանը Դուբայում կայանալիք Համաշխարհային ցուցահանդեսում. Ֆլորենցիայում Միքելանջելոյի գլուխգործոցի կրկնօրինակն արվում է 3D եղանակով: Խնդիրը հեշտ չէ. ի վերջո արձանի բարձրությունը 5 մետր է:
Եվրանյուզը գրում է, որ իտալացիներն աշխատում են շվեդական Hexagon ընկերության հետ համատեղ, որը մասնագիտացված է ճշգրիտ չափման տեխնոլոգիայի մեջ: Նախագծի ղեկավար Նիկոլա Սալվիոլին բացատրում է, որ աշխատանքը սկսվել է մի քանի ամիս առաջ և ներառում է երեք փուլ՝ արձանի սկանավորում 3D թվային կրկնօրինակ ստեղծելու համար, 3D տպում տարբեր մասեր, այնուհետև վերանայում և հավաքում:
«Մենք ոչ միայն պետք է արձանին տանք իր սկզբնական տեսքը, կարծես քարից էր, այլ նաև ցուցադրենք դրա մակերևույթի բոլոր բծերը, ճաքերն ու քերծվածքները»,- ասել է նա:
Արվեստի քննադատներն ասում են, որ ստեղծված թվային կրկօրինակը կօգնի նրանց ապագայում գնահատել արձանի վիճակը և դրա հետ կապված փոփոխությունները:

Общество 16:36 16/04/2021 В мире
Самая точная копия статуи знаменитого Давида станет гордостью итальянского павильона на Всемирной выставке в Дубае уже этой осенью: двойника шедевра Микеланджело печатают на 3D-принтере во Флоренции. Задача непростая: ведь высота статуи - 5 метров.
Итальянцы работают в сотрудничестве со специалистами шведской транснациональной компании Hexagon, специализирующейся на технологиях точных измерений. Руководитель проекта Никола Салвиоли объясняет, что работа началась несколько месяцев тому назад и включает три этапа: сканирование статуи для создания трёхмерного цифрового двойника, 3D-печать различных частей, а затем их доработка и сборка командой реставраторов.
"Сейчас мы покрываем мраморной пудрой отпечатанные акриловые детали. Мы должны не только придать статуе оригинальный вид, как будто она сделана из камня, но и отобразить на ее поверхности все пятна, трещины и потёртости, чтобы вдохнуть душу в эту копию".
Этот самый ответственный последний этап работы. Искусствоведы говорят, что созданный цифровой двойник поможет им в будущем оценивать состояние статуи и происходящие с ней изменения.
Пока 3D-близнец готовится к своему дебюту на отложенной до нынешнего года из-за пандемии выставке Expo 2020, оригинал Микеланджело ждёт возвращения более 1,5 млн посетителей со всего мира, которые ежегодно посещали Галерею Академии Флоренции.