Առողջություն 15:24 17/04/2021 Աշխարհում
Մալայզիայում պատվաստանյութի երկու բաղադրիչ ստանալուց հետո 40 բուժաշխատողի մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել: «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է երկրի առողջապահության նախարարության գլխավոր տնօրեն Նուր Հիշամ Աբդուլլահը:
Աբդուլլահը հայտնել է, որ ինը բժիշկ վարակվել է երկրորդ դոզան ստանալուց ավելի քան երկու շաբաթ անց, իսկ 31-ը`երկու շաբաթից պակաս ժամանակահատվածում: Եվս 142 առողջապահական աշխատողներ հիվանդացել են հակաբորբոքային դեղամիջոցի առաջին դոզան ստանալուց հետո:
Միևնույն ժամանակ, գործադիր տնօրենը շեշտել է, որ վարակվածներից ոչ ոք ծանր ախտանիշներ չունի: Նա հիշեցրել է, որ չնայած պատվաստումներին՝ պետք է պահպանել անվտանգության միջոցառումները:
Մալազիայում պատվաստումների համար օգտագործվում են Pfizer-BioNTech- ը (ԱՄՆ) և Sinovac- ը (Չինաստան): Բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերության պատվաստանյութերը շուտով կնեմուծվեն երկիր:
Ըստ Մալայզիայի Առողջապահության նախարարության, ընդհանուր առմամբ երկրում հայտնաբերվել է COVID-19-ի 370 528 դեպք, մահացել է 1.365 մարդ, ապաքինվել է ավելի քան 350.500 մարդ:
Ավելի վաղ «Վեկտոր» կենտրոնի տնօրեն Ռինատ Մակսյուտովը բացատրել էր պատվաստումից հետո COVID-19-ով վարակվելու պատճառը: Ըստ նրա, դրա պատճառն այն է, որ մարդկանց մոտ 10%-ը իրենց իմունային առանձնահատկություններից ելնելով, չեն ընդունում պատվաստանյութերը, այդ թվում `կորոնավիրուսի համար նախատեսվածները:

Здоровье 16:20 17/04/2021 В мире
В Малайзии у 40 медицинских работников выявили коронавирусную инфекцию после того, как они получили два компонента вакцины. Об этом сообщил гендиректор министерства здравоохранения страны Нур Хишам Абдулла на своей странице в Facebook, передает Газета.ru.
По словам Абдуллы, девять медиков заразились спустя более чем две недели после получения второй дозы, а 31 - спустя менее двух недель. Еще 142 медицинских работника заболели после получения первой дозы противоковидного препарата.
При этом гендиректор подчеркнул, что ни у кого из заразившихся не зафиксировано тяжелых симптомов. Он напомнил, что меры безопасности необходимо наблюдать, несмотря на вакцинацию.
В Малайзии для вакцинации используют препараты Pfizer-BioNTech (США) и Sinovac (Китай). Вскоре в страну пребудут препараты британо-шведской компании AstraZeneca.
Согласно данным минздрава Малайзии, в стране в общей сложности выявлено 370 528 случаев COVID-19, 1365 человек при этом скончались и свыше 350,5 тыс. выздоровели.
Ранее директор центра «Вектор» Ринат Максютов объяснил причину заражения COVID-19 после вакцинации. По его словам, это происходит потому, что примерно 10% людей из-за особенностей иммунитета не восприимчивы к вакцинам, в том числе к препаратам от коронавируса.