Քաղաքական 10:00 23/04/2021 Աշխարհում
Քվեբեկի Ազգային ժողովը ապրիլի 22-ին միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը հիշատակող բանաձև՝ միաժամանակ սատարելով Թուրքիային ռազմական արտադրանքի մատակարարումը կասեցնելու վերաբերյալ Կանադայի կառավարության որոշումը։ Այս մասին հայտնում է Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևում ասվում է, որ «Հիշատակելով Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը՝ Քվեբեկի Ազգային ժողովը վկայակոչում է, որ այն հանգեցրել է 1,5 միլիոն տղամարդկանց, կանանց և երեխաների մահվան:
Այն ցավով արձանագրում է, որ Ցեղասպանության քաղաքական ճանաչումն ամբողջ աշխարհում դեռևս քննարկման առարկա է՝ Թուրքիայի կողմից դրա ժխտման պատճառով։
Հիշեցնում է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը կրկին արյունալի իրադարձությունների և խոշտանգումների զոհ է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում:
Առանց վերապահումների սատարում է Կանադայի կառավարության որոշումը՝ Թուրքիային ռազմական արտադրանքի վաճառքի չեղարկման հարցում։
Կոչ է անում Քվեբեկի կառավարությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագնաթնաժողովին ընդառաջ համախմբել ՖՄԿ-ի (OIF) անդամ երկրներին՝ Հայաստանին իրենց աջակցությունը հայտնելու համար։
Եզրափակելով՝ Ազգային ժողովը իր համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին և ճանաչում է նրանց խաղաղության և անվտանգության մեջ ապրելու իրավունքը՝ պահպանելով լեզուն, մշակույթը և հավատքը»:

Politics 12:25 23/04/2021 World
The National Assembly of Quebec on Thursday unanimously adopted a resolution on the 106th anniversary of the Armenian Genocide, the Armenian Embassy to Canada reported.
The resolution marks the 106th anniversary of the atrocities that took the lives of 1.5 million Armenian men, women and children.
It regrets that the political recognition of the Genocide throughout the world is still a subject of debates because of its denial by Turkey.
The National Assembly recalls that the Armenian people once again became victims of the bloody events and abuses in Nagorno-Karabakh (Artsakh) over the past year and unequivocally supports the decision of the Canadian government to suspend arms exports to Turkey.
The legislature body expresses its solidarity with the Armenian people and recognizes their right to live in peace and security while preserving their language, culture and faith.