18:00 27/04/2021 Հայաստան
Մեղրիի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի փաստաբան Գայանե Պապոյանն  այսօր միջնորդություն եմ ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազին՝ Զաքարյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը վերացնելու պահանջով։
Փաստաբանը սյունեցի համայնքապետի նկատմամաբ առաջադրված մեղադրանքը որակում է «ակնհայտ անհիմն և շինծու»։
«Հիշեցնեմ, որ և՛ ձերբակալման իրավաչափությունը վիճարկելիս, և՛ կալանավորման միջնորդությունը քննարկելիս Դատարաններն արձանագրել են հիմնավոր կասկածի բացակայությունը, այլ կերպ ասած՝ Մխիթար Զաքարյանի առնչությունն իրեն մեղսագրված արարքին անգամ հիմնավոր կասկածի մակարդակում չի հիմնավորվել։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ քաղաքական հետապնդում։
ՀՀ Գլխավոր Դատախազություն, պարոն Դավթյան, Դուք պարզապես պարտավոր եք գործել քրեական դատավարության օրենսգրքի շրջանակներում և վերացնել ակնհայտ շինծու մեղադրանքը»,-ընդգծել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Սյունիքում Նիկոլ Փաշինյանին հայհոյանքներով, վիրավորանքներով ընդունելուց հետո նա հանձնարարեց ԱԱԾ տնօրենին ու ոստիկանապետին հանրության համար տեսանելի կերպով պատժել տեղի ունեցածի մեղավորներին։ Արդյունքում ձերբակալվեցին սյունեցի համայնքապետեր, նրանց տեղակալներ, համայնքապետարանների աշխատակիցներ, նրանցից ոմանք էլ, ինչպես Շոըռնուխի գյուղապետի եղբայրը, Գորիսի փոխքաղաքապետը ենթարկվեցին բռնությունների։
Մեղրիի քաղաքապետ Մ. Զաքարյանին  մեղադրանք է առաջադրվել առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 5-րդ կետերի (խուլիգանություն) հատկանիշներով։
Թե Զաքարյանի, թե մյուս սյունեցիների դեպքում երևանյան դատարանները ձերբակալումը ոչ իրավաչափ ճանաչեցին, կալանավորման միջնորդություններն էլ գերակշռող դեպքերում չբավարարեցին։

Law 19:17 27/04/2021 Armenia
The lawyer of Meghri Mayor Mkhitar Zakaryan filed a motion to Armenia’s prosecutor general to drop charges against her client.
In a Facebook post on Tuesday, lawyer Gayane Papoyan denounced the charges as "manifestly unfounded and fabricated."
“I would like to remind you that both when challenging the legality of the detention and discussing the motion for his arrest, the courts ruled that there was no reasonable suspicion. In other words, Mkhitar Zakaryan's involvement in the act which he was accused of was not substantiated even at the level of reasonable suspicion. What is this if not political persecution?” she wrote.
The lawyer urged Prosecutor General Artur Davtyan to act in line with the Criminal Procedure Code and drop the “obviously fabricated” charges.
The mayor of Meghri, a town in Armenia’s Syunik Province, was among several other local government officials detained after angry protests during Nikol Pashinyan’s visit to the region last week.
Mkhitar Zakaryan has been charged with hooliganism under Article 258 of the Criminal Code of Armenia.
Both in the case of Zakaryan and other residents of Syunik, the Yerevan courts found their detention unlawful and in most cases did not approve the requests for their arrest.