Քաղաքական 13:40 29/04/2021 Տարածաշրջան
ԵՄ-ն Ադրբեջանին՝ վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին և կալանավորվածներին՝ անկախ ձերբակալման հանգամանքներից
Եվրամիությունը 2021 թվականի ապրիլի 28-ին հայտարարություն է ընդունել Ադրբեջանում հայ գերիների վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ ասվում է․
Եվրամիությունը ողջունում է հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը տեղում՝ կողմերի միջև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված հրադադարի մասին համաձայնագրից հետո, և որոշ դրական արդյունքները, որոնք ձեռք են բերվել այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են աճյունների վերադարձը, խիստ տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնություն տրամադրելը:
Եվրամիությունը, այնուամենայնիվ, կրկնում է, որ նոր ջանքեր են անհրաժեշտ երկու երկրների միջև վստահություն հաստատելու և կայուն խաղաղության ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու համար: Սա ներառում է՝ զերծ մնալ թշնամական և վիրավորական հռետորաբանությունից, հնարավորինս շուտ ավարտել բոլոր մնացած ռազմագերիների և կալանավորվածների վերադարձը՝ անկախ նրանց ձերբակալման հանգամանքներից, և համագործակցել նաև ականազերծման այլ կարևոր հարցերի շուրջ:
Այս համատեքստում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից նախարարների կոմիտեին վերջերս կատարված ծանուցումից հետո, որը կայացվել է Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնում նշված միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ՝ կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս տեղի ունեցած զինված հակամարտության հետ, մենք շեշտում ենք, որ Դատարանի նախադեպային իրավունքը հստակորեն հաստատել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավոր են կատարել ժամանակավոր միջոցները, և մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին տրամադրել դատարանի կողմից պահանջվող տեղեկատվությունը:

Politics 14:45 29/04/2021 Region
The European Union on Wednesday adopted a statement on Armenian captives in Azerbaijan. The full text of the statement is provided below.
"The European Union welcomes the consolidation of the ceasefire on the ground, following the ceasefire agreement reached by the parties on 9 November 2020, and some positive results achieved on issues such as the repatriation of human remains and the provision of humanitarian assistance to populations severely affected by the conflict.
The European Union reiterates, however, that renewed efforts are necessary to build confidence between both countries and make progress towards sustainable peace. This includes refraining from hostile and offensive rhetoric, finalizing, as soon as possible, the return of all remaining prisoners of war and detained persons, regardless of the circumstances of their arrest, and cooperating also on other important issues such as demining.
In this context, following the recent notification by the European Court of Human Rights to the Committee of Ministers regarding the interim measures indicated under Rule 39 of the Rules of the Court in relation to the recent armed conflict between Armenia and Azerbaijan, we stress that the Court’s case law has clearly established that States Parties to the European Convention on Human Rights are under an obligation to comply with interim measures and we call on Azerbaijan to provide the outstanding information requested by the Court."