Քաղաքական 18:39 04/05/2021 Հայաստան
Մայիսի 4-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը Ղրղզստանի ԱԳ նախարար Ռուսլան Կազակբաևի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է կենտրոնասիական տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության պահպանմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը: Հույս է հայտնվել, որ ձեռնարկվող քայլերի շնորհիվ հնարավոր կլինի ապագայում կանխել սահմանային բախումները։ Արա Այվազյանը ցավակցություն է հայտնել սահմանային միջադեպի ժամանակ արձանագրված մարդկային զոհերի կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթեց վիրավորներին:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ օրակարգին առնչվող մի շարք հարցերի, որոնք արծարծվել էին ԱՊՀ նախարարական նիստի շրջանակներում ապրիլի 2-ին կայացած հանդիպման ժամանակ:

Politics 19:16 04/05/2021 Armenia
Interim Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian on Tuesday held a telephone conversation with his Kyrgyz counterpart Ruslan Kazakbaev.
Aivazian attached importance to the efforts to maintain stability and peace in the Central Asian region. He expressed hope that due to the ongoing measures it will be possible to prevent border clashes in the future. The caretaker minister expressed condolences over the casualties in the border incident and wished the wounded a speedy recovery, the Foreign Ministry reported.
During the phone call, they also discussed several issues related to the bilateral agenda, which had been voiced during the April 2 meeting within the framework of the CIS ministerial session.