Հասարակություն 15:57 07/05/2021 Հայաստան
ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն այսօր խորհրդարանում հայտարարեց, որ «Հայփոստ»-ի մի շարք աշխատակիցների նկատմամբ անարդարություններ են տեղի ունենում։
«Ինձ են դիմել «Հայփոստ»-ի մի շարք աշխատակիցներ, որոնց նկատմամբ անարդարություններ են տեղի ունենում։ «Հայփոստ»-ի մոտ 150 աշխատակիցներ, ըստ էության, առաջիկա օրերին զրկվելու են իրենց աշխատանքից, քանի որ իրենց նոր տնօրենը խաղի նոր կանոններ է թելադրում, նոր պահանջներ է ներկայացնում, և բազում տարիներ աշխատած, տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած աշխատակիցները չեն կարողանում իրենց գործունեությունը շարունակել»,- նշեց պատգամավորը։
Ըստ նրա, պատճառն այն է, որ տեղի է ունեցել գիտելիքի ստուգում և այդ որակավորման քննությունը չի իրականացվել պատշաճ։
«Ինձ դիմողները պնդում են, որ իրենց հարցաշար չի տրամադրվել, իրենք տեղյակ չեն եղել թեմաներից, և այդպիսով քննությունից մեծապես կտրվել են մարդիկ։ Հատկապես միջին տարիքի կանայք նշում են, որ սա իրենց համար վերջին աշխատատեղն էր, որտեղ իրենք ամենադժվար պահերին էլ աշխատել են։ Ինձ դիմողները պատմեցին, որ քննության ժամանակ տնօրենը նստած է եղել պատուհանագոգին, և այդպես է անցկացրել քննությունը»,- ներկայացրեց նա։
Թագուհի Թովմասյանը նշեց, որ պետք է աշխատողներին հարցաշար տրամադրվի, նոր քննություն անցկացվի, որից հետո մարդիկ կկարողանան շարունակել իրենց գործունեությունը.

Общество 19:15 07/05/2021 Армения
Независимый депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян сегодня в парламенте заявила, что в отношении ряда работников ЗАО «Айпост» («Армпочта») допускаются нарушения.
«Ко мне обратился ряд сотрудников «Айпост», отношение к которым несправедливое. Порядка 150 работников, по существу, в ближайшие дни лишатся работы, поскольку их директор диктует новые условия игры, предъявляет новые требования, и сотрудники, проработавшие много лет, занимавшие различные посты, не могут продолжить свою деятельность», – отметила депутат.
По ее словам, причина в том, что была проведена аттестация, и эта проверка квалификации была осуществлена ненадлежащим образом.
«Обратившиеся ко мне люди твердят, что им не был заранее предоставлен вопросник, они не были проинформированы о темах и таким образом провалили экзамен. Особенно женщины среднего возраста отмечают, что это было их последнее место работы, где они оставались работать даже в самые тяжелые моменты. Мне рассказали, что во время экзамена директор сидел на подоконнике и провел экзамен, сидя там»,- отметила Товмасян.
Тагуи Товмасян добавила, что работникам должен быть предоставлен вопросник, должен быть проведен повторный экзамен, после чего люди смогут продолжить свою деятельность.