Կրթություն, գիտություն 16:35 10/05/2021 Հայաստան
«Ցավում եմ, որ որոշ հարցադրումներ այդպես էլ  հնարավորություն չունեցանք բարձրաձայնելու, որովհետև նախարարն անընդհատ հիմնավորում էր, որ շտապում է, գործընկերների հարցերին էլ բավական ընդլայնված էր պատասխանում՝ փաստացի դրանով սահմանափակելով հարցերի քանակը»,- ԵՊՀ-ում ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասաց ԵՊՀ կառավարման և գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, հանդիպումն ընդհանուր առմամբ ողջունելի է:
«Հանդիպումն էլ ավելի խորացրեց մեր մտահոգությունը, որ այս ամբողջ պրոցեսը կազմակերպված է, ուղղորդված  մեկ կենտրոնից, նպատակն է բուհերի կառավարման  բարձրագույն մարմինը՝ հոգաբարձուների խորհուրդը, լիարժեք վերահսկողության տակ վերցնել»,- ասաց Կ. Խաչատրյանը։
Նա նշեց, որ հարցի հնարավորություն չի ունեցել ու բարձրաձայնեց իր մտահոգությունը.
«Նախարարն իր խոսքում նշեց, որ 32 հոգանոց խորհրդում 16 պատվարժան, փորձառու մարդ դժվար է  գտնել, որ կառավարությունն ու նախարարությունը համատեղ նշանակեն։ Բայց փաստացի կառավարության որոշման փոփոխությամբ 20-ից 13-ին ենք իրենք նշանակելու, այսինքն 16-ի փոխարեն 13 մարդ են նշանակելու, հետևաբար այստեղ նախարարն այդքան էլ անկեղծ չէ։ Խնդիրը ոչ թե պրոֆեսիոնալ մարդկանց նշանակման հարցն է, այլ լիարժեք վերահսկելի, կենտրոնից տրված հրահանգներ կատարող մարդկանց խնդիր կա։
Մեծ հաշվով, ամեն կերպ փորձ է արվում ուղղաձիգ կառավարման մոդելը փաթաթել բուհերի, տվյալ դեպքում մայր բուհի վզին ու մեծ հաշվով,  եթե մենք խորը նայենք գործընթացներին, նախարարն էլ այսօր մի քանի  անգամ անուղղակի փաստեց դա՝ մատնանշելով հունվարի 29-ի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որտեղ իշխանության համար նախընտրելի թեկնածուն չընտրվեց հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, նշեց, որ այդ նիստը վերջին կաթիլն էր։ Կրկին անուղղակի փասեց, որ իրենք չկարողացան հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ կարգել, հետևաբար գնացին դեստրուկտիվ ճանապարհով՝ պարալիզացնելով խորհրդի աշխատանքը»,- ասաց նա։
Կ. Խաչատրյանի խոսքով, արհեստական ձգձգումներից բուհն է տուժում, բազմաթիվ խնդիրներ են մնում չլուծված, հոգաբարձուների խորհուրդը մատնվում է անգործության։
ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Արմեն Ավետիսյանի խոսքով, նախարարի պաշտոնակատարի հետ հանդիումից հետո հարցերն ավելի շատացան, համալսարանական ճգնաժամը բացարձակ չհաղթահարվեց։
«Նախարարն ինքնախոստովանական ցուցմունք տվեց, ասաց, որ խորհրդակցել են, որ հոգաբարձուների խորհրդի իշխանական թևի ներկայացուցիչները հրաժարական տան,  ու ինչի համար՝ մթնոլորտը տհաճ է եղել, դրա համար ցրում ենք։
Հիմա ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը կառավարվում է և պետք է կառավարվի հանուն համալասրանի՞, թե՞  հանուն ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի իշխանական անդամների քիմքին հաճո։ Այսինքն իրենց հաճելի կլինի այն խորհրդի նիստերը, որտեղ համալսարանականները ձայն չեն հանի, ում կուզեն հոգաբարձուների  խորհրդի նախագահ կընտրեն, ում կուզեն, ռեկտոր կնշանակեն, ինչ կուզեն, կանեն։ Նման ձևով ԵՊՀ, էլի եմ ուզում հիասթափեցնել այս իշխանություններին, չի լինելու։ Ում ուզում են, բերեն՝ ԵՊՀ-ն իր դիրքորոշումը պետք է հայտնի»,- ասաց Ա. Ավետիսյանը։
Ըստ նրա, իշխանություններն անթաքույց են իրենց ցանկությունների մեջ, անկեղծ են և ասում են՝ այնքան ժամանակ հոգաբարձուների խորհուրդը կլուծարեն, կձևավորեն, էլի կլուծարեն ու կձևավորեն, մինչև իրենց ուզած մարդը դառնա ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ԵՊՀ ռեկտոր։
«Այսինքն անելու են ամեն ինչ, իրենց դիվային ցանկությանը հասնելու համար՝ ԵՊՀ պետք է դառնա իշխանության կամակատարը։ Վստահեցնում եմ որպես ԵՊՀ դասախոս, գիտական խորհրդի անդամ՝ ԵՊՀ-ում կան բավականաչափ սկզբունքային դասախոսներ, պրոցեսներ, աշխատողներ, ուսանողներ, որ թույլ չտան իշխանություններին իրենց  դիվային ցանությունը  իրականացնելու համար»,- ասաց նա։
Ա.Ավետիսյանի խոսքով, այս իշխանությունը 2,5-3 տարի անընդմեջ տանում է ճգնաժամի խորացման. «Նպատակն է՝ վերջում հասցնեն այնպիսի իրավիճակի, որ ասեն՝ տեսեք, չկարողացանք ոչ մի բան անել, ուզենք- չուզենք ձեր  գլխին պետք է բերենք, ռեկտոր կարգենք։ Չի լինելու։ Այդ ոսկորն իրենց կոկորդին է մնալու։ ԵՊՀ նման բան թույլ չի տալու, դա կլինի իրենց համար անհասանելի երազանք»։

Образование 17:49 10/05/2021 Армения
Карлен Хачатрян: Встреча углубила нашу обеспокоенность, что весь этот процесс с ЕГУ управляется из одного центра
«Сожалею, что нам так и не представилось возможности озвучить ряд вопросов, поскольку и.о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян постоянно оговаривался, что он спешит, и довольно пространно отвечал на вопросы коллег, фактически, тем самым ограничив количество вопросов», – сказал в беседе с журналистами после встречи с Ваграмом Думаняном в ЕГУ заведующий кафедрой менеджмента и бизнеса факультета экономики и управления Ереванского государственного университета Карлен Хачатрян
По его словам, проведение такой встречи в целом достойно приветствия.
«Встреча углубила нашу обеспокоенность тем, что весь этот процесс организован, управляется из одного центра, цель – взять под полный контроль высший руководящий орган вузов – совет попечителей», – сказал К. Хачатрян.
Он упомянул, что у него не было возможности задать вопрос, и представил свои опасения:
«Министр отметил в своем выступлении, что трудно найти 16 уважаемых, опытных людей в совете из 32 членов, которых совместно правительство и министерство назначат. Но, фактически, в соответствии с поправками в решение кабмина, они будут назначать 13 из 20 членов совета попечителей, то есть вместо 16 человек будут назначать 13. Соответственно, министр здесь не совсем искренен. Проблема не в назначении профессионалов, а в людях, которые полностью подконтрольны и следуют инструкциям центра.
По большому счету, прилагаются все усилия, чтобы навязать вузам модель вертикального управления, в данном случае – alma mater. И, по большому счету, если мы посмотрим глубже на процессы, да и министр косвенно несколько раз констатировал, упомянув заседание совета попечителей от 29 января, на котором предпочтительный для власти кандидат не был избран председателем совета попечителей. Министр отметил, что это заседание стало последней каплей. Опять же, он косвенно констатировал, что они не смогли назначить председателя совета попечителей, поэтому они пошли деструктивным путем, парализовав работу совета», – указал он.
По словам Хачатряна, из-за искусственных задержек страдает университет, многочисленные проблемы остаются нерешенными, совет попечителей обречен на  бездействие.
Председатель Профсоюзной организации Армен Аветисян в свою очередь указал, что после встречи с и.о. министра вопросов стало еще больше, университетский кризис вообще не удалось преодолеть.
«Министр дал признательные показания, сказав, что они посовещались по вопросу отставки представляющих крыло власти членов совета попечителей. И почему? Объяснение: атмосфера была неприятной, поэтому мы распускаем.
Теперь вопрос: совет попечителей ЕГУ управляется и должен управляться ради университета или по вкусу представляющих крыло власти членов совета попечителей? Другими словами, им придутся по вкусу заседания совета, на которых представители ЕГУ будут молчать, а они кого захотят, того и изберут председателем совета попечителей, кого захотят, того и назначат ректором, словом, будут делать все, что захотят. Такого ЕГУ, хочу вновь разочаровать власти, не будет. Пусть приводят, кого хотят, ЕГУ должен озвучить свою позицию», – сказал А. Аветисян.
По словам А.Аветисяна, власти уже 2,5–3 года подряд ведут к углублению кризиса. «Цель состоит в том, чтобы довести ситуацию до того, когда можно будет сказать, мол, посмотрите, мы ничего не смогли сделать, хотим мы этого или нет, мы должны назначить ректора. Этого не будет. Эта кость застрянет у них в горле. ЕГУ такого не допустит, для них это останется недостижимой мечтой».