Առողջություն 11:35 11/05/2021 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը նախազգուշացնում է աղքատ, պատվաստանյութ չունեցող երկրներում՝ վարակի ակտիվ տարածման դեպքում կորոնավիրուսի դիմացկուն մուտացիաների առաջացման հնարավորության մասին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ես շատ մտահոգված եմ ներկայիս իրավիճակով: Որոշ երկրներ շատ արագ են պատվաստում իրենց բնակչությունը: Բայց մենք դեռ ունենք մի շարք երկրներ, որոնցում բնակչությունն անգամ մեկ դեղաչափ չի ստացել: Եվ, ընդհանուր առմամբ, զարգացող երկրներում պատվաստումների զգալի բաց կա», - ասել է Գուտերեշը՝ ռուսական լրատվական գործակալություններին տված հարցազրույցներում:
Ըստ նրա, եթե COVID-ը անտառային հրդեհի նման տարածվի, ապա այն կունենա ավելի ու ավելի շատ սորտեր, ավելի ու ավելի շատ մուտացիաներ, և կա վտանգ, որ կառաջանա վիրուս, որը դիմացկուն կլինի պատվաստանյութերի նկատմամբ։
«Սա նշանակում է, որ ոչ ոք ապահովագրված չէ, քանի դեռ բոլոր երկրներն ապահովված չեն պատվաստանյութով», - հավելել է նա:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մեծ սխալ է համարել այսպես կոչված «պատվաստանյութի ազգայնականացումը»:
«Մենք նպաստում ենք COVAX նախաձեռնությանը, որն ուղղված է զարգացող երկրներում պատվաստանյութերի արդյունավետ բաշխմանը: Ցավոք, COVAX-ն ունի մոտ 22 միլիարդ դոլար պակասորդ։ Բայց այսօր կան մատակարարման խնդիրներ տարբեր երկրների կողմից արտահանման սահմանափակումների պատճառով», - ավելացրել է նա:

Здоровье 12:28 11/05/2021 В мире
Генсек ООН Антониу Гутерреш предупредил о возможности появления мутаций коронавируса, устойчивых к вакцинам, в случае активного распространения инфекции в бедных странах. Его слова приводит РИА Новости
"Я очень обеспокоен нынешней ситуацией. Некоторые страны очень быстро прививают свое население. Но у нас все еще есть ряд стран, которые не получили ни одной дозы. А в развивающихся странах в целом мы видим значительный пробел в вопросе вакцинации", - сказал Гутерреш в интервью российским информационным агентствам.
По его словам, "если COVID распространится как лесной пожар по "глобальному югу", у него будет появляться все больше и больше разновидностей, все больше и больше мутаций, и есть риск, что появится вирус, устойчивый к разработанным вакцинам".
"Это означает, что никто не находится в безопасности, пока все не будут в безопасности", - добавил он.