Քաղաքական 20:00 13/05/2021 Հայաստան
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ: ՀՀ ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ զրույցի առանցքային թեման ՀՀ սահմանամերձ տարածքում տիրող իրավիճակն էր:
«Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն իր գործընկերոջը հանգամանալից ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում ՀՀ Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակը` անթույլատրելի համարելով միջազգային իրավունքի խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետության ինքիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության փորձերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը և ԵԱՀԿ Գործող նախագահը համակարծիք էին, որ նմանատիպ գործողությունները լուրջ մարտահրավեր են տարածաշրջանային անվտանգությանը և խաղաղությանը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ԵԱՀԿ մասնակից պետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի գործողությունները, դրանց նախորդած սպառնալիքներն ուղղակիորեն հետևանք են  նախորդ տարի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրան հաջորդած շրջանում Ադրբեջանի ծայրաստիճան ագրեսիվ  գործելակերպի հանդեպ միջազգային հանրության ոչ պատշաճ արձագանքի:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը համատեղ և գործուն ջանքեր գործադրելու ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության, խաղաղության և կայունության պահպանմանն ուղղությամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Politics 20:47 13/05/2021 Armenia
Acting Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian on Thursday held a phone conversation with OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde, with the conversation focusing on the situation at the border area of Armenia.
Aivazian briefed his counterpart on the situation in Armenia’s Syunik Province as a result of the provocations of the Azerbaijani military, stressing that the encroachment attempts on the sovereign territory of the Republic of Armenia in violation of international law are inadmissible, the Foreign Ministry reported.
The officials agreed that such steps pose a serious threat to regional security and peace. In this context, Aivazian noted that the actions of Azerbaijan against the territorial integrity and sovereignty of an OSCE member state and the preceding threats are a direct result of the international community's inadequate response to the war unleashed against Artsakh on September 27 last year and Azerbaijan's aggressive actions that followed.
The parties reaffirmed their commitment to make joint effective efforts to maintain security, peace and stability in the OSCE region.