Քաղաքական 13:30 15/05/2021 Հայաստան
Չենք կարող և բարոյական իրավունք չունենք մի կողմ քաշվելու և անտարբեր հետևելու պետության կործանման ընթացքին. Սերժ Սարգսյան
«Հուշագրի ստորագրմամբ կմեկնարկի այս փուլի մեր պատվի գործը, այն է՝ առաջիկա ընտրություններում ընդդիմության հաղթանակի շնորհիվ հեռացնել պետության կառավարումը ձախողած, ժողովրդի ապագան և պետականությունը վտանգի տակ դրած պատվազուրկ և կապիտուլյանտ իշխանություններին»,- «Պատիվ ունեմ» դաշինքի կազմավորման արարողությանն ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ ընդդիմության հաղթանակի շնորհիվ պետք է վերականգնել ՀՀ լիարժեք ինքնիշխանությունը, վերադարձնել մեր ժողովրդին իր հայրենիքում խաղաղ ապրելու, անվտանգ և արժանապատիվ արարելու իրավունքն ու վաղվա օրվա նկատմամբ հավատը։
«Մենք չենք կարող և բարոյական իրավունք չունենք մի կողմ քաշվելու և անտարբեր հետևելու պետության կործանման ընթացքին»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահի խոսքով, աշխարհաքաղաքական  ներկայի զարգացումները, գրեթե ամենուր լարվածության աճը, մեր հարևանությամբ տեղի ունեցող իրադարձությունները, մեզ անմիջականորեն սպառնացող վտանգները և այս ամենի ֆոնին Հայաստանի գործող իշխանությունների ոչ համարժեք վարքագիծը լավատեսության ոչ մի հիմք չեն տալիս հուսալու, որ նման պայմաններում մենք այսօր կկարողանանք գրագետ, ճիշտ հաշվարկված քայլերով կանխել վերահաս նոր վտանգը՝ դուրս գալ կործանարար շրջափուլից և պետության ընթացքը տեղափոխել անվտանգ ու զարգացման հեռանկար ունեցող ռեյլսերի վրա։
«Իսկ դա հնարավոր է, միանգամայն հնարավոր է առանց իշխանությունը զավթած պոպուլիստների, որոնք պետությունը լայն քայլերով տանում են դեպի վերջնական կործանում»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։

Серж Саргсян: Мы не можем и не имеем морального права отойти в сторону, равнодушно следить за развалом государства
«Подписанием меморандума дается старт нашему делу чести на данном этапе: благодаря победе оппозиции на предстоящих выборах отстранить капитулянтские власти, провалившие управление государством, поставившие под угрозу будущее народа и государственность», – заявил третий президент РА, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян на церемонии подписания меморандума о формировании с партией «Родина» блока «Честь имею».
Он отметил, что в результате победы оппозиции необходимо восстановить полноценный суверенитет Республики Армения, вернуть нашему народу право мирно жить, созидать в безопасных и достойных условиях на своей Родине, веру в завтрашний день.
«Мы не можем и не имеем морального права отойти в сторону, равнодушно следить за процессом развала государства», – сказал Серж Саргсян.
По словам третьего президента Республики Армения, текущие геополитические события, рост напряженности почти повсеместно, происходящие по соседству с нами события, непосредственно угрожающие нам опасности и неадекватное поведение действующих властей Армении на этом фоне не оставляют оснований для оптимизма, чтобы надеяться, что в таких условиях мы сегодня сумеем грамотными, правильно рассчитанными шагами предотвратить надвигающуюся новую угрозу, выйти из пагубного цикла, поставить государство на безопасные и имеющие перспективы развития рельсы.
«И это возможно, это вполне возможно без захвативших власть популистов, которые широкими шагами ведут государство к окончательному разрушению», – указал Серж Саргсян.