Քաղաքական 15:43 17/05/2021 Հայաստան
««Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասի» օրենքով Նիկոլ Փաշինյանն այսօր պետք է կառավարության շենքին, իր կեցավայրին նայեր այնպիսի կարոտով, ինչպես Վիլյամ Սարոյանը՝ Մասիսին»,-ասուլիսում հայտարարեց պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը և շեշտեց, որ Փաշինյանը կառավարության հետ կապ չպետք է ունենա:
Ըստ պատգամավորի՝ հանրապետության նախագահն ունի Սահմանադրությանը հետևելու գործառույթ և պարտավոր է դիմել Փաշինյանին՝ հարցնելով, թե նա ի՞նչ գործ ունի վարչապետի պաշտոնակատարի աթոռին:
«Սահմանադրության հետևելու լիազորությունները պոզով-պոչով են լինո՞ւմ, պարոն Սարգսյան»,- դիմելով ՀՀ նախագահին՝ հայտարարեց Պետրոսյանը:
Պատգամավորը նաև անընդունելի համարեց, որ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորներից մեկը Փաշինյանին դիմելիս ասել է «Հարգելի պարոն վարչապետ»:
Նա պնդեց, որ դիմելիս այլևս էթիկայի նորմերին չպետք է հետևել, քանի որ Փաշինյանը Սահմանադրության խախտումով է զբաղեցնում վաչապետի աթոռը:
Անկախ պատգամավորը հայտնեց, որ դեղատներից հետաքրքրվել է, թե որ դեղերն են ավելի շատ վաճառվում և պարզել է, որ դրանք սրտի և նյարդերի համար նախատեսվածներն են:
«Գլխավոր հիվանդը իր վարած քաղաքականության պատճառով ամբողջ ազգին դարձրեց սրտային և հոգեկան հիվանդ»,-հայտարարեց նա:
Գևոոգ Պետրոսյանի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդդիմադիր կարգավիճակում ելույթ էր ունենում մեծահարուստների դեմ, սպառնալով իշխանության գալուց հետո նրանց հարցերը լուծել, իսկ հիմա վերջիններս ավելի են բարգավաճել:
Անդրադառնալով Սյունիքում ադրբեջանցիների կողմից սահմանների խախտման դեպքերին՝ պատգամավորը նկատեց, որ տեղի ընդդիմադիր համայնքապետերին Փաշինյանը կարողանում է գիշերվա մեկ ժամվա ընթացքում ձերբակալել և բերեն Երևան՝ այն համարելով հայրենանվեր գործ, բայց սահամնը հատած 200 ադրբեջանցի զինծառայողի չի կարողանում ձերբակալել և քրգործ հարուցել:
Ըստ պատգամավորի՝ Փաշինյանը նույնիսկ ռիսկ չի անում կոշտ որակավորում տալ սահմանի խախտման միջադեպին, քանի որ խուսափում է Ալիևի պատասխանից:

Политика 16:54 17/05/2021 Армения
«В соответствии с законом РА «О структуре и деятельности правительства» Никол Пашинян сегодня должен был смотреть на здание правительства, на свою резиденцию с такой ностальгией, как Вильям Сароян – на Масис»,- в ходе пресс-конференции заявил депутат Геворг Петросян и подчеркнул, что Пашинян не должен иметь какого-либо отношения к правительству.
По словам депутата, президент республики наделен функцией следовать Конституции и обязан обратиться к Пашиняну с вопросом, что делает последний в кресле исполняющего обязанности премьера.
«Полноночия следовать Конституции бывают с рогами и копытами, господин Саркисян?»,- обращаясь к президенту Армении, заявил Петросян.
Депутат также посчитал недопустимым то, что один из оппозиционных депутатов парламента, обращаясь к Пашиняну, сказал: «Уважаемый господин премьер-министр».
Он отметил, что при обращении отныне не нужно следовать нормам этики, поскольку Пашинян занимает кресло премьера путем нарушения Конституции.
Независимый депутат сообщил, что поинтересовался в аптеках, какие лекарства продаются больше всего, и выяснил, что это лекарства от сердца и нервов.
«Верховный больной своей политикой превратил всю нацию в сердечников и душевнобольных»,- заметил он.
По словам Геворга Петросяна, Никол Пашинян, будучи оппозиционным деятелем, выступал протия богачей, угрожая после прихода к власти разобраться с ними, а на сегодняшний день они еще больше процветают.
Коснувшись нарушения азербайджнцами границ в Сюнике, депутат отметил, что Пашиняну удается за одну ночь в течение часа арестовать глав местных общин и привезти в Ереван, называя это делом, доказывающим преданность отечеству, но пересекших 200 азербайджанских военнослужающих не может арестовать и возбудить уголовное дело.
По словам депутата, Пашиняну даже не хватает смелости дать жесткую оценку произошедшему на границе инциденту, поскольку избегает ответа Алиева.