Մշակույթ 14:32 31/05/2021 Հայաստան
Ինչքան զգոն լինենք, այնքան ավելի կկանխենք Ադրբեջանի կամայական գործողությունները. hնագետ Համլետ Պետրոսյան
Պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ Համլետ Պետրոսյանը և Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների պետական ինստիտուտի (INALCO, Փարիզ) պրոֆեսոր-հետազոտող, դասախոս Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանը նախաձեռնել են «Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» (MONUMENT WATCH) ծրագիրը:
Նախաձեռնության նպատակն է ստեղծել անկախ ակադեմիական հարթակ, որն արձանագրելու է Արցախի մշակութային ժառանգության վիճակն ու փոփոխությունները, ներկայացնելու և մեկնաբանելու է մասնագիտական գիտելիքի և ակադեմիական բարեկրթության սահմաններում:
Հիմնական նպատակն է 44-օրյա պատերազմի արդյունքում Արցախի հանրապետության` Ադրբեջանին անցած տարածքների և արցախա-ադրբեջանական սահմանային գոտու անշարժ մշակութային ժառանգության, թանգարանների, մշակութային օջախների քարտեզագրումը և գույքագրումը (վիճակը մինչև պատերազմը), ընթացիկ վիճակին հետևելը և փոփոխությունների վավերացումը (ավերում, ձևափոխում, վերօգտագործում, քանդակների, պատկերների, արձանագրությունների ջնջում ու փոփոխում, նոր սիմվոլների կիրառում և այլն), միջազգային գիտական ու մշակութապահպան հանրությանը ներկայացնելը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ծրագրի գիտական ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը նախ ներկայացրեց իրենց թիմը, որի մեջ ներգրավված են հնագետներ, ճարտարապետներ, մշակութաբաններ, հայագետներ, մեդիա և ինտերնետ մասնագետներ, թարգմանիչներ:
«20 հոգուց է կազմված, աշխատանքը կամավորական սկզբունքով է: 80 տոկոսը երիտասարդներ են՝ մագիստրոսներ, ասպիրանտներ: Սա նաև համապատասխան թիմ ստեղծելու, մասնագիտական հանրույթ ձևավորելու մի փորձառություն է: Երբ այս ամենը տեղի ունեցավ, պարզվեց, որ Հայաստանում նման ձևավորած հանրույթ ուղղակի գոյություն չունի, ինչը նույնպես շատ կարևոր է»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է նման նախաձեռնությամբ հանդես գալուն, Հ. Պետրոսյանը, որը երկար տարիներ ղեկավարել է Տիգրանակերտում հնագիտական պեղումները, ասաց, որ  բացարձակ ընդունելի չէր այս ամենից հետո նստել ու ոչինչ չանել:
«Թշնամու կողմից հայկական մշակութային հուշարձանների աղավաղմանը, կեղծմանն ու ոչնչացմանն ինչ-որ ձևի պետք է պատասխանել: Քանի որ այսօր այդ ուղղությամբ հատուկ քաղաքականություն չի վարվում, որոշեցի մի բան անենք: Քանի որ ես հետազոտող եմ, մտածեցի, որ ամենաճիշտը գիտական հարթակ ստեղծելն է, որտեղ միայն գիտական  փաստարկները, մոտեցումները, ակադեմիական բարեվարքությունը կարող են տեղ գտնել, ինչպես նաև միջազգային գիտական հանրույթին, հետազոտողներին, որոնք հետաքրքրված են, հասելի լինի այն տեղեկատվությունը, որը մենք ենք մատուցում»,- ասաց Համլետ Պետրոսյանը:
Նա ընդգծեց՝ նախաձեռնությունը որևէ պետական հիմնարկի ենթակայության տակ չէ, որևէ պետական ֆինանսավորում չի ակնկալում. «Կարծում եմ՝ ստեղծված իրավիճակում այն լծակն է, որը կարող է ինչ-որ չափով հետևել, թե ինչ ճակատագիր են ունենում հուշարձանները, ինչ-որ չափով կանխել ադրբեջանական կեղծ պրոպագանդան, գուցե փորձել միջազգային լծակներ գտնել դրանց վրա ազդելու համար»:
Հնագետի խոսքով, մշակութային ժառանգության գիտական ներկայացման համար՝ առանձնահատկությունները, ստեղծման ժամանակաշրջանը, դրանց շուրջ գիտական բանավեճերը, մոտեցումները, ունեն հարուստ արխիվ, բացի այդ խմբի անդամները պրոֆեսիոնալ մասնագետներ են, մեծ մասը մի անգամ չէ, որ տեսել են դրանք ու նկարել: Իսկ ներկայիս վիճակի մասին տեղեկատվություն ստանալու համար, նա նշեց, որ իրենց թիմն Արցախում ունի իր աշխատակիցները, որոնք չեզոք գոտու, սահմանային հուշարձանների մշտադիտարկում են անցկացնում:
«Հետևում ենք ադրբեջանական մեդիային, որն անընդհատ նկարում, ցույց է տալիս, թե հայերը ոնց են «հայացրել» հուշարձանները: Այդ բոլոր նկարահանումները մեզ բավական նյութ են տալիս հասկանալու համար, թե ինչպիսի իրավիճակ է, ինչ փոփոխություններ, նախաձեռնություն են անում:
Նաև համագործակցում ենք ամերիկյան կազմակերպության հետ, մեր գործընկերներն են, փորձում են փոփոխությունները տեսնել տիեզերական լուսանկարների միջոցով»,- ասաց Հ.Պետրոսյանը:
Նա նշեց, որ հարթակը բաց է, նյութերն օգտագործելը, դրանց հիման դրա հոդվածները գրել խրախուսում են:
«Մենք նպատակ չունենք դիմել կոնկրետ որևէ միջազգային կառույցի: Գոյություն չունի միջազգային գիտական որևէ կազմակերպություն, որին մենք դիմում ենք: Կան բազմաթիվ կազմակերպություններ, որոնք այցելում են մեր կայք, մեզ հետ նամակագրության մեջ են, փորձում ենք բազա ստեղծել, որից կարող են օգտվել բոլորը»,- նշեց ծրագրի գիտական ղեկավարը:
Համլետ Պետրոսյանն ասաց, որ Արցախի մշակույթի նախարարության կողմից ժամանակին գրանցվել էր 4000-ից ավելի հուշարձան, այժմ մոտավորապես 1800-1900 հուշարձան գտվում է  օկուպացիայի մեջ:
Խոսելով օկուպացված տարածքներում գտնվող հուշարձանների ներկայիս վիճակի մասին, նա նշեց, որ բոլորը գիտեն այն հուշարձանները, որոնք հրետակոծվել են պատերազմի ժամանակ, իրենք հետևում են այն հուշարձաններին, որոնց մասին պաշտոնական հաղորդագրություններ տարածված չեն:
«Առայժմ Ադրբեջանը, չհաշված այն հուշարձանները, որտեղ ինչ որ փոփոխություններ արդեն արել են՝ Շուշիի հյուսիսային գերեզմանոցը, Վանքասարի եկեղեցու տարածքը, կարծեք թե նախապատրաստական փուլում է՝ այցելում են, փաստագրում, հայտարարում՝ այսպես է, այնպես է:
Կարծում եմ՝ իրենք մտածում են, թե կոնկրետ ամեն մի դեպքում ինչպես վարվել, ինչպես կընդունի միջազգային հանրությունը, ինչ չափով է իրենց կեղծ քաղաքականությունը հիմնավոր և այլն:
Ինչքան մենք զգոն լինենք, ինչքան շատ բացահայտենք, կարծում եմ, այնքան ավելի կկանխենք նրանց կամայական գործողությունները»,- ասաց Համլետ Պետրոսյանը:

Культура 17:28 31/05/2021 Армения
Археолог Гамлет Петросян: Чем бдительнее мы будем, тем больше нам удастся предотвратить произвол Азербайджана
Заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян и профессор-исследователь, преподаватель Национального института восточных языков и цивилизации (INALCO, Париж) Анна Лейлоян-Екмалян инициировали проект «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (MONUMENT WATCH).
Целью инициативы является создание независимой академической платформы, которая будет фиксировать состояние и изменения культурного наследия Арцаха, представлять и трактовать в рамках профессиональных знаний и академического образования.
Основная цель – картографирование и инвентаризация (состояние до войны) на перешедших  в результате 44-дневной войны Азербайджану территориях и  на арцахско-азербайджанской границе недвижимого культурного наследия Республики Арцах, музеев, культурных центров, наблюдение за их текущим состоянием и фиксирование изменений (разрушение, видоизменение, преобразование,  удаление и искажение скульптур, изображений, надписей, использование новых символов и т. д.), представление международному научному и культурному сообществу.
В беседе с корреспондентом  Panorama.am научный руководитель проекта Гамлет Петросян сперва представил команду, в которую входят археологи, архитекторы, культурологи, арменоведы, специалисты в сфере медиа и Интернета, переводчики.
«Команда состоит из 20 человек, работа проводится на добровольной основе. 80% – молодые люди: магистры, аспиранты. Это также эксперимент по созданию соответствующей команды, формированию профессионального сообщества. Когда все это произошло, оказалось, что такого сформированного сообщества в Армении просто не существует, что тоже очень важно», – сказал он.
Что касается выступления с такой инициативой, Г. Петросян, много лет руководивший экспедиционной группой в Тигранакерте, отметил:  после всего этого было абсолютно неприемлемо сидеть, сложа руки, ничего не делать.
«Должен последовать какой-то ответ на искажение, фальсификацию и уничтожение врагом памятников армянской культуры. Поскольку сегодня в этом направлении не проводится специальной политики, я решил что-то предпринять. Как исследователь, я подумал, что лучше всего создать научную платформу, где можно будет найти место только научные аргументы, подходы и академическая этика, где также международному научному сообществу, заинтересованным исследователям будет доступна информация, которую мы приводим», – указал Гамлет Петросян.
Он подчеркнул, что инициатива не находится под ведомством какого-либо государственного учреждения, не рассчитывает на государственное финансирование. «Я думаю, что в сложившейся ситуации это тот рычаг, который позволит в какой-то степени отследить судьбу памятников, в какой-то степени предотвратить азербайджанскую ложную пропаганду, возможно, попытаться найти международные рычаги влияния на них», – рассказал он.
По словам археолога, для научного представления культурного наследия – его особенностей, периода создания, научных дискуссий о них, подходов – у них есть богатый архив, к тому же в команду вошли профессионалы, большинство из них видели и снимали все это не раз. Для получения информации о текущей ситуации, как он сообщил, у их команды есть сотрудники в Арцахе, которые проводят мониторинг за памятниками в нейтральной зоне, на границе.
«Мы следим за азербайджанскими СМИ, которые постоянно снимают, показывают, как армяне «арменизировали» памятники. Все эти съемки дают нам достаточно материала, чтобы понять, какова ситуация, какие изменения, инициативы они предпринимают.
Мы сотрудничаем с американской организацией, они наши партнеры, они пытаются проследить изменения через снимки с космоса», – указал Г.Петросян.
Он отметил, что платформа открыта, поощряются использование материалов и написание статей на их основе.
«Мы не собираемся обращаться в какую-либо конкретную международную структуру. Нет международной научной организации, в которую мы обращаемся. Есть много организаций, которые посещают наш сайт, переписываются с нами, пытаемся создать базу данных, которой может пользоваться каждый », – сказал научный руководитель проекта.
Гамлет Петросян отметил, что в свое время министерство культуры Арцаха зарегистрировало более 4000 памятников, но сейчас около 1800-1900 памятников находятся под оккупацией.
Говоря о нынешнем состоянии памятников на оккупированных территориях, собеседник Panorama.am указал, что всем известны памятники, подвергшиеся обстрелу во время войны, они следят за памятниками, о которых нет официальных сообщений.
«Пока Азербайджан, за исключением памятников, где уже произведены определенные изменения – северное кладбище Шуши, территория церкви Ванкасара, кажется, находится в подготовительной стадии, они посещают, документируют, делают заявления.
Полагаю, они думают о том, как действовать в каждом конкретном случае, как международное сообщество воспримет это, насколько подкреплена их политика фальсификаций и так далее.
Чем бдительнее мы будем, чем больше разоблачим, думаю, тем больше нам удастся предотвратить их произвол», – сказал Гамлет Петросян.