Քաղաքական 16:08 02/06/2021 Հայաստան
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվութունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»։
Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։
Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից»։

Политика 16:28 02/06/2021 Армения
МО Армении опровергает сведения азербайджанской стороны о пересечении 40 армянскими военными границы
Министерство обороны Армении распространило заявление, в котором говорится:
«Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, согласно которой вечером 1 июня 40 армянских военнослужащих будто бы пересекли границу Азербайджана, после чего подразделения Вооруженных сил Азербайджана  "заставили их вернуться на исходные позиции".
Очевидно, что подобную дезинформацию азербайджанское военно-политическое руководство вводит в обращение с целью создания у международного сообщества впечатления о попытках Вооруженных сил Армении обострить ситуацию на армяно-азербайджанской границе, а также для создания противовеса провокационному вторжению ВС Азербайджана 12 и 13 мая на территорию Республики Армения.
Министерство обороны Армении заявляет, что Вооруженные силы Республики Армения ни 1 июня, ни в предшествующие дни не пересекали границ Азербайджанской Республики, и все утверждения по этому поводу являются распространяемой оборонным ведомством этой страны дезинформацией, объем которой в последнее время существенно увеличился.
В частности, несколько дней назад МО Азербайджана утверждало,  будто армянская сторона открыла огонь как на армяно-азербайджанской границе, так и в направлении азербайджанских позиций, дислоцированных в направлении Шуши, что, естественно, было опровергнуто оборонным ведомством Армении и командованием российского контингента, осуществляющего миротворческую миссию в Республике Арцах».