Քաղաքական 16:08 02/06/2021 Հայաստան
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվութունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»։
Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։
Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից»։

Politics 16:59 02/06/2021 Region
"Azerbaijan’s Defense ministry has released another disinformation, alleging around 40 Armenian servicemen had crossed into Azerbaijani territory in the evening of June 1 and were forced to retreat," Armenia's Defense Ministry reported on Wednesday.
"It’s obvious that the Azerbaijani military-political leadership is circulating such disinformation for creating an impression within the international community that the Armenian Armed Forces are attempting to escalate the situation on the Armenian-Azerbaijani border, as well as for counterbalancing the provocation on infiltrating into Armenia’s territory by the Azerbaijani armed forces on May 12 and 13," the Ministry said.
According to the source, the Armed Forces of the Republic of Armenia never crossed the Azerbaijani border on June 1 and  in the days preceding, and all claims of the Azerbaijani side about the opposite are disinformation the scale of which has greatly increased in the recent period.
It is reminded that the Azerbaijan defense ministry had spread another report days ago about alleged shootings from the Armenian side at the border as well as toward Azerbaijani positions in Shushi which were swiftly refuted by the Armenian defense officials as well as the Russian peacekeeping mission in Artsakh.