Իրավունք 09:07 07/06/2021 Հայաստան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքները պարզել են, որ 2021թ. հունիսի 6-ին ժամը 13:30-ի սահմաններում ադրբեջանական զինվորական ծառայողները փորձել են գողանալ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրի հովվի (սարատեղիի բնակիչ) շուրջ 20 ձիերը:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ, մասնավորապես, հովվի 20 ձիերը, արածելով, մի փոքր մոտեցել են ադրբեջանական այն դիրքերին, որոնք ապօրինի տեղակայված են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում: Ադրբեջանական զինված ծառայողներն, օգտվելով առիթից, ձիերին ընդառաջ իջել են արոտավայրի ուղղությամբ և փորձել են գողանալ բոլոր ձիերը:
ՀՀ զինված ուժերի ծառայողների արձակած կրակի շնորհիվ է կանխվել արբեջանական զինծառայողների գողության փորձը:
Դեպքը տեղի է ունեցել Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրում: Այստեղ սեզոնային՝ գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին բնակվում են քաղաքացիական բնակիչներ և արոտավայրում արածեցնում իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին (այս վայրերն ընդունված է անվանել սարատեղիներ):
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ դրսևորում են բացահայտ հանցավոր արարքներ:
Նրանք, փաստորեն, ուղիղ դիտավորությամբ կրակ են բացում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ` կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելու նպատակով:
Գեղարքունիքում ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ այս հանցավոր արարքները սկսվել են, երբ նրանք մայիսի 12-ից սկսած կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինաբար ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս հանցավոր արարքները պետք է դիտարկել միասնական դիտավորության մեջ` հաշվի առնելով այն, որ նրանք նույն արարքները կատարում են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի, ինչպես նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի այլ գյուղերի բնակիչների` հովիվների նկատմամբ:
Շարունակական փաստահավաք աշխատանքներն ակնհայտ են վկայում, որ ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները կոպիտ խախտող այս արարքները կապված են ադրբեջանական իշխանությունների հովանավորչությամբ հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության հետ:
ՀՀ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն:
Այսօրվա միջադեպը ևս ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները»,- նշված է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

Право 11:15 07/06/2021 Армения
Азербайджанские военные попытались увести порядка 20 лошадей у пастуха с пастбища Верин Шоржа – омбудсмен
Проводимые аппаратом  Защитника прав человека (омбудсмена) Армении работы по сбору фактов позволили выяснить, что 6 июня около 13:30 азербайджанские военнослужащие  попытались увести порядка 20 лошадей у пастуха с пастбища Верин Шоржа общины Варденис Гегаркуникской области РА.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, в частности, порядка 20 лошадей пастуха немного приблизились к азербайджанским позициям, которые незаконно дислоцированы на суверенной территории Республики Армения. Воспользовавшись ситуацией, вооруженные азербайджанские военнослужащие спустились к лошадям в направлении пастбища и попытались украсть всех лошадей.
Попытка кражи со стороны азербайджанских военнослужащих была предотвращена лишь благодаря открытому армянскими ВС огню.
Инцидент произошел на пастбище Верин Шоржа общины Варденис. Здесь сезонно – в весенние, летние и осенние месяцы – проживают гражданские лица, на пастбищах пуст свой мелкий и крупный рогатый скот.
«Проводимые защитником прав человека работы по сбору фактов непрерывно подтверждают, что военнослужащие ВС Азербайджана совершают явно преступные действия в отношении жителей приграничных общин Армении.
Фактически, они умышленно открывают огонь по гражданскому населению Республики Армения, чтобы лишить его права на жизнь, других жизненно важных прав: заниматься животноводством, получать семейный доход.
Эти преступные действия в отношении гражданских лиц Республики Армения в Гегаркунике начались, когда 12 мая азербайджанские подразделения, ссылаясь на фальшивые карты, незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения.
Эти преступные деяния ВС Азербайджана нужно рассматривать в русле общего умысла – с учетом того, то они аналогичные действия предпринимают и в отношении жителей (пастухов) приграничных сел Сюникской области Армении, а также других сел Гегаркуника.
Непрерывная работа по сбору фактов четко демонстрирует, что действия ВС Азербайджана, грубо нарушающие права жителей приграничных общин Республики Армения, связаны с проводимой под эгидой властей Азербайджана политикой армянофобии и вражды.
Защита прав населения Республики Армения от преступных действий вооруженных сил Азербайджана требует безотлагательного обеспечения зоны безопасности.
Инцидент 6 июня также четко демонстрирует, кто на самом деле подрывает безопасность и перспективы восстановления мира в регионе», – говорится в заявлении омбудсмена Армении.