Քաղաքական 13:09 08/06/2021 Հայաստան
Բանակի մասին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները սահմանափակվում են միայն ուտելիքի շուրջ խոսքերով։ Գորիսում քաղաքացիների հետ «Հայաստան» դաշինիքի ներկայացուցիչների հանդիպմանը հայտարարեց ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը։
«Վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը խոսում է ինչ-որ կոնֆետների մասին, բայց մենք գիտենք նրա հակումը քաղցրավենիքի նկատմամբ՝ ելակներ, կոնֆետներ։ Նրա սիրելին, ինչպես էր անունը, Ալենչիկը... Ալենչիկն ասում է, որ ծառայության ընթացքում չի լողացել։ Ես ցանկանում եմ ասել, ինչքան էլ լողանա, չի մաքրվելու, քանի որ փնթի մարդ է»,-նշեց Խաչատուրովը՝ արձագանքելով երեկ Արմավիրի մարզում Փաշինյանի ու Ալեն Սիմոնյանի՝ բանակի, զինվորների մասին հնչեցրած հայտարարություններին։
Նա ընդգծեց, բացի ուտելիքից ու նման բաներից Փաշինյանն ու նրա կողմնակիցները բանակի մասին էլ ոչինչ խոսել չեն կարող։ Օրինակ նրանք չգիտեն, որ 1994-ին՝ պատերազմի ավարտից հետո բանակում ընդհանարապես ոչինչ չի եղել՝ ոչ զենք, ոչ դիրքեր, ոչ կազարմա, այդ ամենն արվել է պատերազմից հետո, այնքան է ձեռք բերվել, որ բավարարել է այս պատերազմի ընթացքում, նաև մնացել է։
«Ես մի բան կարող եմ ասել, նրանք ասում են, որ այս պատերազմում հաղթել հնարավոր չէր, բայց դա ճիշտ չէ, կոպիտ սխալների շղթան հանգեցրեց այս պարտությանը։ Այդ բառը հաճելի չէ... Բայց ամենամեծ սխալը եղել է այն, որ զինված ուժերը չեն բերվել լիարժեք մարտական պատրաստվածության, եթե բանակը լիներ լիարժեք պատրաստված և ճիշտ մարտական դիրքերում, ոչ թե կոնտր-հարվածներ հասցներ «Լելե Թեփեի» ուղղությամբ, որը ոչ մեկին պետք չէր,  անգամ այս վիճակում գտնվող բանակը կարող էր հաղթանակ տանել։ Անգամ այս 3 տարիների ընթացքում կազմաքանդվող բանակը կարող էր հաղթանակ տանել, իսկ վատագույն դեպքում պատերազմը կարող էինք կանգնեցնել Հայաստանի սահմաններից բավականաչափ հեռու, ոչ թե Սև լճի մոտ»,-ասաց Խաչատուրովը։
Նա ընդգծեց, որ մարդկանց ուզում են վախեցնել՝ ասելով կգա նոր իշխանություն ու պատերազմ կսկսի։
«Երեկ Իշխան Սաղաթելյանը Կապանում այդ մասին խոսեց։ Ես ուզում եմ հաստատել նրա խոսքերը։ Գիտե՞ք, այն ուժերը որոնց իշխանության գալու հայտ են ներկայացրել, պատերազմ չեն ուզում, քանի որ նրանք բոլորից լավ գիտեն, թե ինչ է նշանակում պատերազմը, նրանք իրենց ընկերներին են կորցրել։ Նրանք ամեն ինչ անելու են, որ պատերազմ չլինի։ Պետք է ասեմ, որ եթե չլիներ այս իշխանությունը, պատերազմ առհասարակ չէր լինի։ Ուզում եմ նշել, որ ես որևէ դաշինքի ցուցակում չկամ, բայց կողմ եմ բոլոր նրանց, ովքեր դեմ են այս իշխանություններին, բացեիաբաց եմ ասում»,-նշեց նա՝ պատճառաբանելով, որ չի սիրում վախկոտներին ու դավաճաններին։
Խաչատուրովն ասաց՝ համոզված է, որ իշխանությունը փոխվելու է, Հայաստանում ապագա կա, իսկ իշխանափոխությունից հետո պետք է զինվել համբերատարությամբ, աշխաըել ողջ ուժոց, որպեսզի երկիրը կարողանանք դուրս բերել այս իրավիճակից։

Политика 16:22 08/06/2021 Армения
Юрий Хачатуров: Аленчик никогда не отмоется, сколько бы ни купался, потому что он очень нечистоплотный человек
Заявления Никола Пашиняна об армии ограничиваются только разговорами о еде. Об этом заявил генерал-полковник, бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров на встрече представителей альянса «Армения» с гражданами в Горисе.
«Хочу, в первую очередь, отреагировать на некоторые заявления, которые теперешняя  временная власть делает на своих митингах. И.о варчапета (премьера. – ред.) говорит про какие-то конфеты. Мы знаем его склонность ко всему сладкому: клубнике, конфетам. У него в голове нет ничего больше, кроме этого, когда он говорит об армии.
Его любимчик – Аленчик – говорит, что он вовремя не искупался. Хочу ему просто сказать, что он никогда не отмоется, сколько бы ни купался. Потому что он очень нечистоплотный человек, видимо.
Об армии ничего больше они не могут сказать. Они не знают, что после войны 1994 года в армии вообще ничего не было – ни казарм, ни полигонов, ни стрельбищ, ни боеприпасов, ни оружия. Все создано в послевоенные годы, и началось в конце 90-х гг. И привезли столько, что хватило на эту войну и еще даже осталось», – отметил Юрий Хачатуров.
«Они говорят, что эту войну невозможно было выиграть, что она заранее была проиграна. Неправда это, товарищи. Серия грубых ошибок довела до поражения. Это слово очень неприятное. Самая главная ошибка в том, что Армия обороны не была приведена в полную боевую готовность. Если бы она была приведена в полную боевую готовность, заняла бы все рубежи и позиции, если бы все войска были рассредоточены, в казармах не было бы людей, в парках не было бы техники, начало было бы совсем другим.
И этот контрудар, который провели в направлении Ляля-тепе, никому не нужен был, это был неподготовленный контрудар. Первый корпус ввели в бой в первые дни войны, должны были держать в резерве. Столько грубейших ошибок! Все вот это довело до поражения. Я вам честно говорю: даже ослабленная за 3 года армия могла одержать победу или в самом худшем случае где-то остановить противника на дальних рубежах от армянской границы. Во всяком случае, не здесь, на Сев личе (черном озере) и над Капаном», – подчеркнул Хачатуров.
«Нас все хотят напугать тем, что придет новая власть и сразу начнется война. Вчера Ишхан Сагателян в Капане об этом говорил. Хочу подтвердить его слова: новые руководители больше всех войны не хотят. Они знают, что такое война. Они теряли друзей, они сделают все, чтобы не было войны.
Если бы не эти уроды, которые довели страну, войны вообще не должно было быть. Я не состою в блоках, но я со всеми теми, ко против этой власти. Говорю откровенно. Знаете, почему? Потому что больше всего в жизни не люблю предателей и трусов. А очень многие из них из этого числа.
Я уверен, что мы победим все вместе, власть сменится, у Армении есть будущее. Просто после смены власти не надо сильно торопить, сильно кричать, надо набраться терпения, упорно работать. И постепенно выходить из этого тяжелого положения. Желаю всем успеха и победы. Будьте здоровы», – заявил Юрий Хачатуров.