Քաղաքական 18:41 10/06/2021 Հայաստան
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը Տավուշի մարզում է։ Իջևանում բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում նա նախ հիշեցրեց կուսակցության կարգախոսը՝ «Անվտանգ հայրենիք», այնուհետև ասաց․
«Այսօր առանց անվտանգ հայրենիքի չենք կարող ոչինչ անել։ Այսօր ցանկացած օր լսում ենք՝ սահման խախտեցին, գողացան զինվորին, հովիվին, դրան պետք է վերջ տրվի»։
Ծառուկյանը խնդրի լուծումը տեսնում է միայն Ռուսաստանի հետ համագործակցությամբ։
«Ռուս բարեկամների հետ նոր փաստաթուղթ պետք է ստորագրենք՝ ռազմաքաղաքական։ Հայ և ռուս զինվորը միասին պետք է սահմանը պահեն, որ մեր ժողովուրդը հանգիստ լինի, լարված չլինի։ Դուք տեսաք մայիսի 9-ին բացեցինք եղբայրական հուշարձան՝ հայ և ռուս զինվորը միասին։ Միայն այդպես կարող ենք անվտանգությունը պահել։ Այդ ժամանակ ոչ մի ճանճ չի կարող շարժվել, բոլորս էլ վստահ ենք՝ այդ ժամանակ անվտանգ ու ապահով կլինենք»,- հայտարարեց նա։
Ըստ Ծառուկյանի, հիմնական լուծումը սա է, որը քննարկման ենթակա չէ։ Նրա խոսքով՝ անվտանգության խնդիրները լուծելուց հետո միայն կարելի է մտածել տնտեսության զարգացման մասին։
«Տավուշի մարզը զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ, տուրիզմով և փայտամշակմամբ։ Նայում ենք անծայրածիր անտառներ են։ Ոչ մի ոլորտ լիարժեք չի գործում, ժողովուրդ ջան»,- ասաց ԲՀԿ առաջնորդն ու պարզաբանեց․
«Պետք է ծառը հատվի, նորը տնկվի, դա զարգացում է։ Քամուց ծառերը կոտրվել են, թափվել են, 100-200 տարեկան են, որ նորը տնկվի, հները կհանեն, մարդկանց ապրելու հնարավորություն պետք է տան, ապրելու։ Չլինող խնդիր չկա, պետք է ոլորտից հասկացող լինի»։

Политика 19:12 10/06/2021 Армения
Лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян в рамках агиткампании к предстоящим 20 июня внеочередным выборам в Национальное Собрание Армении находится в Тавушской области.
Во время встречи с жителями в Иджеване он сначала напомнил лозунг партии – «Безопасная Родина», затем отметил:
«Сегодня мы ничего не можем сделать без безопасной Родины. Сегодня мы каждый день слышим: нарушили границу, похитили солдата, пастуха… Этому нужно положить конец».
Царукян видит решение проблемы только в сотрудничестве с Россией.
«Мы должны подписать с нашими российскими друзьями новый документ – военно-политический. Армянские и российские военные должны вместе охранять границу, чтобы наш народ был спокоен, не был в постоянном напряжении.
Вы видели, что 9 мая мы вместе открыли братский памятник – армянским и российским воинам. Только так мы сможем обеспечить безопасность. Тогда ни одна муха не пролетит, мы все уверены – тогда мы будем в безопасности», – заявил он.
По словам Царукяна, таково основное решение, оно не подлежит обсуждению. По его словам, только после решения проблем безопасности можно думать о развитии экономики.
«Тавушская область занимается сельским хозяйством, туризмом и обработкой дерева. Смотришь – бескрайние леса. Ни одна сфера не функционирует полноценно, дорогой народ», - сказал лидер ППА и пояснил:
«Дерево нужно срубить, посадить – новое, это развитие. Деревья сломаны ветром, повалились, им 100-200 лет. Когда новое будет посажено, старые вывезут, людям нужно дать возможность жить. Нет нерешаемых проблем, нужны только разбирающиеся в своих сферах люди».