Քաղաքական 17:18 10/06/2021 Հայաստան
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նիստի ընթացքում ուսումնասիրելով Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին համար Տիգրան Արզաքանցյանին ընտրական ցուցակում գրանցելու հարցը, որոշեց՝ գրանցումը ճանաչել անվավեր:
Ներկայացված փաստաթղթերի ուսումնասիրման արդյունքում ԿԸՀ-ն փաստում է, որ դրանցում կան հակասական բովանդակությամբ փասաթղթեր: Տ.Արզաքանցյանի ներկայացրած փաստաթղթերով չապացուցվեց, որ վերջին 4 տարիներին նա մշտապես բնակվել է Հայաստանում. Արզաքանցյանը Հայաստանից բացակայել է փաստաղթերի ներկայացման օրվան նախորդող 1461 օրից 1005-ը։
Տ.Արզաքանցյանը տեղեկանք է տրամադրել Մոսկվայի Տեղեկատվական տեխնոլոգիական համալսարան-Մոսկվայի ճարտարապետաշինարարական ինստիտուտում սովորելու մասին, ինչի պարագայում իր բացակայությունը երկրից հարգելի է համարվում, սակայն տեղեկանքում առկա են եղել անճշտություններ, մասնավորապես, տարեթվերի հետ կապված:
«Երկու տեղեկանքներում առկա կնիքների էսքիզն ակնհայտորեն տարբերվում է Մոսկվայի Տեղեկատվական տեխնոլոգիական համալսարան-Մոսկվայի ճարտարապետաշինարարական   ինստիտուտի ռեկտորի 07.06. 2021 թ. գրության կնիքի էսքիզից»,- ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Տ. Մուկուչյանը պարզաբանեց Ընտրական օրենսգրքի 84-րդ հոդվածը, որի 3-րդ մասը սահմանում է՝ կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուի գրանցումն անվավեր է ճանաչվում, եթե գրանցումից հետո հայտնի են դառնում փաստեր, որոնց ուժով նա չունի ընտրվելու իրավունք:

Политика 17:35 10/06/2021 Армения
Центральная избирательная комиссия в ходе заседания, рассматривая вопрос о регистрации первого номера предвыборного списка Демократической партии Армении Тиграна Арзаканцяна, постановила признать регистрацию недействительной.
Изучив представленные документы, ЦИК констатирует, что среди них есть документы противоречивого содержания. Представленные Т. Арзаканцяном документы не доказывают, что последние 4 года он на постоянной основе проживал в Армении. Арзаканцян отсутствовал из Армении 1005 из 1461 дня, предшествующих дню подачи документов.
Т. Арзаканцян представил справку об обучении в Московском информационно-технологическом университете – Московском архитектурно-строительном институте, в случае чего его отсутствие из страны считает уважительным.  Однако справка содержала неточности, в частности, касательно дат.
«Эскиз печати в двух справках явно отличается от эскиза печати под  письмом ректора МИТУ-МАСИ от 07.06. 2021 г.», – сказал председатель ЦИК Тигран Мукучян.
Т. Мукучян разъяснил статью 84 Избирательного кодекса, часть 3 которой предусматривает, что регистрация кандидата, включенного в избирательный список партии, считается недействительной, если после регистрации становятся известны факты, в силу которых он не имеет права быть избранным.