Քաղաքական 10:28 11/06/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանատունը ՆԱՏՕ-ին մեղադրել է Baltops զորավարժությունների ժամանակ սադրանք կազմակերպելու մեջ
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանատունը քննադատել է Բալթիկ ծովում ՆԱՏՕ-ի Baltops զորավարժություններում ամերիկյան B-52H ռմբակոծիչի օգտագործումը: Հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
«Պենտագոնի կողմից Baltops-ում B-52H օգտագործումը, որը կարող է միջուկային զենք կրել մանևրելու ժամանակ, հերթական սադրանքն է: Զենքով նման աղմուկ հանելն ուժեղացնում է լարվածությունը Եվրոպայում»,- Twitter-ում գրել է ՌԴ դիվանագիտական առաքելությունը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ նման գործողությունները «գորշացնում են մթնոլորտը» հունիսի 16-ին Ժնևում Վլադիմիր Պուտինի ու Ջո Բայդենի հանդիպման նախօրեին: Դեսպանությունը Միացյալ Նահանգներին կոչ է արել հիմնովին վերանայել աշխարհամասում անվտանգության ապահովման իր մոտեցումները և դադարեցնել վտանգավոր գործունեությունը Ռուսաստանի սահմանների մոտ:
Հունիսի 6-ից 18-ը Բալթիկ ծովում անցկացվող Baltops-2021 զորավարժությունները 50-րդ անգամ են տեղի ունենում: Դրան մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի անդամ 16 երկրներ, ինչպես նաև Շվեդիան և Ֆինլանդիան: Ընդհանուր առմամբ, զորավարժություններին ներգրավված են չորս հազար զինծառայող, քառասուն նավ, վաթսուն ինքնաթիռ և ուղղաթիռ: Տարբեր գործողություններ են իրականացվում, այդ թվում ՝ հակասուզանավային և հակահրթիռային սցենարներ և հակաօդային պաշտպանություն:

Politics 11:04 11/06/2021 World
The US Department of Defense’s decision to use Boeing B-52H Stratofortress nuclear-capable strategic bombers during NATO’s Baltops 2021 exercise near Russia’s border is a "provocation" and "sabre-rattling," the Russian Embassy to the US said in a tweet, according to TASS.
"Use of US Air Force nuclear-capable B-52H during BALTOPS is another provocation. Such sabre-rattling escalates the situation in Europe and deteriorates the atmosphere before the Russian-US summit. We urge the US to review its approach to European security and stop dangerous activities near the Russian border," the embassy said.
Baltops, the biggest international naval exercise in the Baltic Sea, is being held annually in May-June since 1971. This year’s maneuvers, held on June 6-18, involve about 4,000 servicemen and 60 aircraft from 16 NATO member nations, including the United States, the United Kingdom, and Canada, as well as Finland and Sweden.