Քաղաքական 09:41 12/06/2021 Հայաստան
Վստահ եմ՝ մեզ հաջողվելու է բոլոր առողջ ուժերի հետ միասին պատվով դուրս գալ փորձությունից. ՀՀ երրորդ նախագահ
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Անդրանիկ Մարգարյանի 70-ամյակի առթիվ.
«Այսօր մենք արժանին ենք մատուցում պետական-քաղաքական ականավոր գործիչ, իր հայրենիքի և ժողովրդի նվիրյալ զավակ, ՀՀ նախկին վարչապետ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանի պայծառ հիշատակին՝ նրա ծննդյան 70-ամյակի առթիվ:
Անդրանիկ Մարգարյանի կյանքն ու գործունեությունը՝ սկսած խորհրդային կարգերի ժամանակ Հայաստանի անկախության համար ընդհատակյա պայքարից մինչև անկախացած Հայաստանում  քաղաքական, պետական ակտիվ գործունեություն, արժանի են միայն խորին հարգանքի և գնահատանքի:
Հայաստանի յոթերորդ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանն իր արժանավոր տեղն ունի Հայոց պետականության վերակերտման երախտավորների փաղանգում:
Իր պետական գործունեության շրջանին  վերագրվող քաղաքական ու տնտեսական ձեռքբերումները, անկասկած, մեծապես պայմանավորված էին Անդրանիկ Մարգարյան մարդու կառավարչական հմտություններով, մարդկային բարձր որակներով, հավասարակշիռ և սթափ մտածողությամբ,  համբերատարությամբ ու անսահման աշխատասիրությամբ:
Անդրանիկ Մարգարյան մարդուն և գործչին բոլորը հիշում են որպես պարկեշտ, լայնախոհ, բարի, համազգային նպատակներին անմնացորդ նվիրված հայորդի, որը կարողանում էր նաև հավասարակշռող և միավորող դեր կատարել երկրի քաղաքական դաշտում՝ մի բան, որի կարիքն այսօրվա պառակտված Հայաստանում ավելի քան զգացվում է։
Վստահ եմ, որ մեզ հաջողվելու է մեր պետության և ժողովրդի համար այս ծանր ժամանակներում բոլոր առողջ ուժերի հետ միասին պատվով դուրս գալ փորձությունից և կերտել Անդրանիկ Մարգարյանի ու նրա գաղափարակից ընկերների, բոլոր արժանապատիվ հայորդիների երազած հզոր, ինքնիշխան, ազգային արժեքների վրա հիմնված Հայաստանը։
Նա հիրավի ժողովրդական վարչապետ էր, ով սիրվեց իր գործի, նվիրվածության, համեստության և լայնախոհության համար»:

Politics 12:05 12/06/2021 Armenia
Third President of Armenia, Chairman of the Republican Party of Armenia (RPA) Serzh Sargsyan on Saturday issued a message on the 70th birthday anniversary of late statesman, political figure, former Armenian Prime Minister Andranik Margaryan.
The message, publicized by Sargsyan’s office, runs as follows:
“Today we pay tribute to the bright memory of Andranik Margaryan, a prominent statesman and political figure, a devoted son of his homeland and people, former Prime Minister of Armenia, and RPA head, on his 70th birthday.
The life and work of Andranik Margaryan, from the underground struggle for the independence of Armenia during the Soviet period to active political and state activities in the newly independent Armenia, deserve only deep respect and recognition.
The seventh Armenian PM, Andranik Margaryan took his rightful place in the ranks of those who devoted themselves to the restoration of the Armenian statehood.
Political and economic achievements attributed to the period of his state activity, undoubtedly, were largely due to Andranik Margaryan’s managerial abilities, high human qualities, balanced and sober thinking, patience and boundless diligence.
Everyone remembers Andranik Margaryan as a decent, broad-minded and kind man, completely devoted to the national goals, who was also able to play a balancing and unifying role in the country's political arena, something which is desperately needed in today's divided Armenia.
I am confident that we will successfully overcome this ordeal with honor jointly with all healthy forces in this difficult period for our state and people to build the powerful and sovereign Armenia based on national values, which Andranik Margaryan and his ideological friends dreamed of.
He was a truly popular prime minister, who was loved for his work, dedication, modesty and broad-mindedness.”