Իրավունք 16:40 17/06/2021 Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին ուղղված գրավոր նամակով է բարձրացրել Եվրոպական դատարան միջպետական հրատապ գանգատ ներկայացնելու հարցը` կապված Ադրբեջանի զինված ուժերին  ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ  հեռացնելու և անվտանգության գոտի ստեղծելու հետ:
«Նամակում նշել եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը  Կառավարությանը կտրամադրի հավաքագրված ապացույցները, որոնք հաստատում են Եվրոպական կոնվենցիայի խախտումները և հիմնավորում անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, արդեն նախորդ մի քանի հայտարարությամբ նշել եմ, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները.
1) կյանքի իրավունք, Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված,
2) ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, Կոնվենցիայի 5-րդ հոդված,
3) մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք, Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված,
4) սեփականության իրավունք, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդված,
5) տեղաշարժի ազատություն, 4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդված և այլն:
Նույնը վերաբերում է նաև ադրբեջանական դրոշներին ու ցուցանակներին, նրանց զինված ուժերի ցանկացած տեխնիկայի»,-ասված է ՄԻՊ հրապարակած հայտարարության մեջ։

Право 18:03 17/06/2021 Армения
Защитник прав человека Арман Татоян сегодня направил официальное письмо исполняющему обязанности премьер-министра РА, в котором поднял вопрос о срочной необходимости представления жалобы в ЕСПЧ в связи с незамедлительным удалением вооруженных сил Азербайджана с окрестностей сел РА и межобщинных дорог и созданием зоны безопасности.
«В письме я, в частности, отметил, что Защитник прав человека представит правительству РА доказательства, собранные в ходе работ Защитника прав человека РА по сбору фактов, которые подтверждают нарушения Европейской конвенции и обосновывают срочную необходимость зоны безопасности.
В частности, уже в предыдущих своих заявлениях я отмечал, что присутствие азербайджанских вооруженных военных по соседству с селами Гегаркуника и Сюника и на дорогах между сюникскими общинами, их поступки нарушают как минимум следующие права жителей РА, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека:
1) право на жизнь, 2-я статья Конвенции,
2) право на свободу и личную неприкосновенность, 5-я статья Конвенции
3) право на уважение личной и семейной жизни, 8-я статья Конвенции
4) право на собственность, 1-я статья 1-го протокола,
5) свобода передвижения, 2-я статья 4-го протокола, и так далее.
То же самое касается также азербайджанских флагов и вывесок, любой техники азербайджанских вооруженных сил»,- говорится в опубликованном Омбудсменом заявлении.