Քաղաքական 10:42 18/06/2021 Հայաստան
«Հայաստան» դաշինքի ընտրական շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր ալիքում «Բարի օր, Հայաստան» խորագրի ներքո գրում է.
«Միանգամայն կանխատեսելի էր, որ պատերազմը պարտված անձը, որը մահվան է ուղարկել 5000 տղաների, ով խեղել է ավելի քան 10000 մարդու կյանք և չի հեռացել իշխանությունից, նաև ընտրական գործընթացը կազմակերպելու էր իր պատկերացումներին և ընկալումներին համապատասխան: Եվ այդ գործընթացը ոչ մի ընդհանուր բան չունի քաղաքակիրթ ընտրական գործընթացի կանոնների հետ: Հենց իշխանությունն ամեն գնով պահելու մղում ունեցողների հիվանդագին երևակայության մեջ կարող էր պետական-վարչական ռեսուրսի օգտագործման նման հատուկ համակարգ ուրվագծվել:
Ներկայացնում եմ ընտրական գործընթացում առավելություն ստանալու նպատակով իշխանությունների կողմից իրենց տիրապետած պետական հնարավորությունների անօրինական օգտագործման ամբողջ համակարգը:
1.     Անմիջականորեն ընտրություններից առաջ հիմնական կանոնների փոփոխությունները: Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները չեն ստորագրվել ՀՀ նախագահի կողմից, ինչն ամբողջ այս գործընթացի կիսալեգիտիմության խորհրդանիշ է արդեն:
2.     Ընդդիմախոսների դեմ իրավական ահաբեկման իրականացում.
-         Քրեական գործերի հարուցում կամ նոր մեղադրանքներ ներկայացում,
-         Ոստիկանության մարմիններ «բերման ենթարկելը» և բռնության գործադրումը,
-         Անհասկանալի «բացատրական զրույցները» ուժային կառույցներում,
-         Անվտանգության մարմիններում պետական ապարատի հետ “աշխատելու” նպատակով հատուկ խմբերի ձևավորում,
-         Ընդդիմախոսներին լրտեսելը և հեռախոսների գաղտնալսումը։
3.     Վարչական ռեսուրս.
-         Այլ կարծիք ունեցողների ազատում աշխատանքից,
-         Նոմինալ իշխանության հանրահավաքներին պետծառայողներին մասնակցելու հարկադրում,
-         Մանուկների, դպրոցականների, դեռահասների զանգվածային ներգրավում, շահագործում,
-         Ահռելի քանակությամբ ոստիկանների և անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչների ներգրավում՝ վարչապետի պաշտոնակատարի ապահովության համար:
4.     Պետական բյուջեի միջոցների օգտագործումը՝ նախընտրական նպատակներով.
-         Անապահով ընտանիքներին նյութական, ֆինանսական օգնության տրամադրում,
-         Բյուջետային նոր սուբսիդիաներ տրամադրելու վերաբերյալ խոստումներ,
-         Ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ ժամանակավոր պայմանագրերի կնքում տարածքային կառավարման մարմիններում,
-         Ընտրությունների նախօրեին գյուղական համայնքներին գյուղտեխնիկայի և այլ սարքավորումների տրամադրում:
5.     Հանրային հեռուստաընկերության կողմնակալ աշխատաոճը՝ բացահայտորեն վարչապետի պաշտոնակատարի նախընտրական շահերի սպասարկում:
6. Քարոզարշավի ընթացքում վարչապետի պաշտոնակատարի ագրեսիվ և ոչ ադեկվատ պահվածքը, ելույթները, բռնության և քաղաքական ու քաղաքացիական վենդետաների կոչերը, զանգվածային կադրային ջարդի սպառնալիքը։
Եվ այս ամենը տեղի է ունենում լռելյայն համաձայնության պայմաններում մեր արտաքին գործընկերների, որոնցից յուրաքանչյուրի համար առանձին նշանակություն ունեն հայ ժողովրդի վրա կատարվող այս էքսպերիմենտի արդյունքները:  Որոշները ցանկանում են հասկանալ, թե ինչը շտկեն տեխնոլոգիաներում՝ այս փորձը աշխարհում ավելի լայն ու էֆեկտիվ տարածելու համար, իսկ մյուսները մտածում են, թե ինչպես անեն, որ հանկարծ այն չհասնի իրենց երկրներ:
Բացառիկ խելահեղություն կլինի գնալ անօրինականության վերջին քայլին՝ կեղծել ընտրության արդյունքները։
Հայաստանը ունի բացառիկ շանս՝ հունիսի 21-ից սկսելու ներքին համերաշխության և ազգային վերելքի նոր էջ։
Դրա համար պահանջվում է, որ բոլորը վերադառնան օրենքի շրջանակներ, ցուցաբերեն քաղաքական և քաղաքացիական սթափություն, իսկ իրավապահները մնան չեզոք և կատարեն բացառապես օրենքից բխող իրենց պարտականությունները»։

Политика 14:05 18/06/2021 Армения
Было абсолютно предсказуемо, что проигравший войну человек, отправивший на смерть 5000 ребят, сделавший инвалидами более 10 000 человек и не ушедший от власти, избирательную кампанию также должен был организовать в соответствии со своими представлениями и убеждениями. И этот процесс не имеет ничего общего с правилами цивилизованного избирательного процесса. Именно больное воображение желающих удержать власть любой ценой могло обрисовать подобную специальную систему такоиспользования государственно-админимстартивного ресурса.
Представляю всю систему незаконного использования государственных возможностей властями с целью получения преимущества в избирательном процессе:
1. Изменение основных правил непосредственно перед выборами. Внесенные в Избирательный кодекс изменения не подписаны президентом РА, что уже является символом полулегитимности всего этого процесса.
2.     Осуществление правового запугивания оппонентов:
-         Возбуждение уголовных дел или предъявление новых обвинений,
-         Привод в отделения Полиции и применение насилия,
-         Непонятные «разъяснительные беседы» в силовых структурах,
-         Формирование специальных групп для «работы» с государственным аппаратом в Органах безопасности,
-         Шпионаж за оппонентами и прослушивание телефонов.
3.     Административный ресурс:
-         Увольнение с работы лиц, имеющих отличное от других мнение,
-         Принуждение к участию госслужащих в митингах номинальной власти,
-         Массовое вовлечение и эксплуатация детей, школьников, подростков,
-         Вовлечение колоссального количества полицейских и сил безопасности для обеспечения защиты исполняющего обязанности премьера.
4.     Использование средств Госбюджета в избирательных целях:
-        Предоставление материальной, финансовой помощи необеспеченным семьям,
-         Обещания о предоставлении новых государственных субсидий,
-         Заключение временных договоров о предоставлении услуг в огранах территориального управления,
-         Предоставление сельским общинам сельскохозяйственной и прочей техники накануне выборов.
5.    Предзятый стиль работы Общественного телевидения – неприкрытое обслуживание предвыборных интересов исполняющего обязанности премьер-министра.
6. Агрессивное и неадекватное поведение исполняющего обязанности премьера в ходе избирательной кампании, призывы к насилию, политичекой и гражданской вендетте, угроза массовых кадровых чисток.
И все это происходит при полном молчании наших внешних партнеров, для каждого из которых результаты этого опыта над народом имеют отдельное значение.
Кто-то хочет понять, что скорретировать в технологиях с целью более широкого и эффективного распространения в мире, а другие думают, как сделать, чтобы это вдруг не дошло до их стран.
Исключительным безумством будет пойти на последний шаг противозаконности – на фальсификацию результатов выборов.
У армении есть исключительный шанс – с 21 июня начать новую страницу солидарности и национального подъема.
Для этого требуется, чтобы все вернулись в рамки закона, проявили политическую и гражданскую бдительность, а правоохранители держали нейтралитет и выполняли исключительно исходящие из закона свои обязанности».