Հասարակություն 20:00 19/06/2021 Աշխարհում
Վերջին վեց ամիսների ընթացքում ռուսաստանցիների գրեթե կեսը կարդացել է մեկից հինգ գիրք, իսկ 30 %-ը չի կարդացել ոչ մի գիրք: «ՌԻԱ նովոստի»-ն ներկայացրել է VTsIOM հարցման արդյունքները:
Նշվում է, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում ռուսաստանցիների 44%-ը կարդացել է մեկից հինգ գիրք, յուրաքանչյուր չորրորդ հարցվածը կարդացել է տասը և ավելի գիրք, իսկ 30 %-ը` ոչ մի հատ:
Ըստ VTsIOM-ի, 18-24 տարեկան երիտասարդների շրջանում (38 %) ավելի շատ «անկաշկանդ ընթերցողներ» կան, որոնք ավելի քան 10 գիրք են կարդացել և նրանք բարձրագույն և թերի բարձրագույն կրթություն ունեցող ռուսաստանցիներն են (31 %): Դրանք ներառում են 100-500 հազար բնակչություն ունեցող քաղաքների 29 %-ը, Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի նման միլիոնների հասնող բնակիչներ ունեցող քաղաքների բնակիչների 28 %-ը, գումարած 60 և ավելի բարձր տարիքի ռուսները:
Վեց ամսում մեկից հինգ գիրք կարդացածների կեսից ավելին մոսկվացիներ և պետերբուրգցիներ են, ինչպես նաև մեկ միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքների՝ բարձրագույն և թերի բարձրագույն կրթություն ունեցող 25-34 տարեկան քաղաքացիները:
«Բացի այդ, նման ընթերցողները կեսից մի փոքր պակաս, մաս են կազմում 35-44 տարեկանների ակտիվ ինտերնետ օգտագործողների»,- նշել է VTsIOM- ը:
Ըստ աղբյուրի, «VTsIOM-Sputnik» համառուսական նախաձեռնության հարցումն անցկացվել է մայիսի 20-ին, որին մասնակցել են 18 տարեկան և բարձր 1,6 հազար ռուսաստանցիներ:

Образование 20:00 19/06/2021 В мире
За последние полгода почти половина россиян прочитали от одной до пяти книг, а 30 процентов не прочитали ни одной, следует из результатов опроса ВЦИОМ, пишет РИА Новости.
Отмечается, что 44 процента россиян за последние полгода прочитали от одной до пяти книг, каждый четвертый опрошенный прочитал десять и более книг, 30 процентов - ни одной.
По данным ВЦИОМ, "завзятых читателей", прочитавших более 10 книг, больше среди молодых людей 18-24 лет (38 процентов), россиян с высшим и неполным высшим образованием (31 процент). К ним относятся 29 процентов жителей городов с населением 100-500 тысяч человек, по 28 процентов жителей Москвы и Санкт-Петербурга, городов-миллионников и россиян 60 лет и старше.
Среди людей, прочитавших за полгода от одной до пяти книг, больше половины москвичей и петербуржцев и жителей городов-миллионников, а также россиян с высшим и неполным высшим образованием и граждан 25-34 лет. "Кроме того, таких читателей чуть меньше половины среди граждан 35-44 лет, женщин и активных пользователей интернета", - отметил ВЦИОМ.
Согласно опросу, группа респондентов, не прочитавших ни одной книги, "наиболее многочисленна среди мужчин (36 процентов), не пользующихся интернетом, малообразованных - с неполным средним либо средним образованием и селян".
Инициативный всероссийский опрос "ВЦИОМ-Спутник" проходил 20 мая, в нем участвовали 1,6 тысячи россиян в возрасте от 18 лет. Метод опроса - телефонное интервью по стратифицированной двухосновной случайной выборке стационарных и мобильных номеров. Выборка извлечена из полного списка телефонных номеров, задействованных на территории РФ. Данные взвешены на вероятность отбора и по социально-демографическим параметрам. Для данной выборки максимальный размер ошибки с вероятностью 95 процентов не превышает 2,5 процента.