Քաղաքական 10:58 20/06/2021 Հայաստան
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ և Արցախի առաջին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր քաղաքացիական պարտքը կատարեց Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում տեղակայված 7/3 ընտրական տեղամասում։
Նա քվեարկության էր եկել տիկնոջ՝ Բելլա Քոչարյանի հետ միասին։ Ընտրատեղամասում նրանց դիմավորեցին ծափահարություններով, Բելլա Քոչարյանին էլ ծաղկեփունջ նվիրեցին։
«Հանուն արժանապատիվ խաղաղության և տնտեսական վերելքի. սա է իմ ընտրությունը»,-քվեարկությունից հետո հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր շանսերը՝ Ռոբերտ Քոչարյանն արձագանքեց. «Կասկածո՞ւմ եք»։
Անդադառնալով «Հայաստան» դաշինքի ու իր դեմ Երևանի փողոցներում տարածված թռուցիկներին` դաշինքի առաջնորդն ասաց, առաջին հերթին այն օրենքի կոպիտ խախտում է։
«Քաղաքում տեղադրված են հազարավոր տեսախցիկներ, արդեն կան կադրեր ցանցում, այն փաստը, որ մինչ այժմ հայտնաբերված չէ, թե ով է արել, մեծ կասկած է առաջացնում, որ դա արվում է իշխանության կողմից կամ իրենց ուղղորդմամբ։ Եթե մեկ-երկու ժամվա ընթացքում ոստիկանությունը չհայտնաբերի, ապա մենք կհամարենք ու կհայտարարենք, որ դա արվում է իշխանության կողմից»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Անդրադառնալով Արմեն Չարչյանի ձերբակալմանը՝ Ռոբերտ Քորարյանն աբսուրդ որակեց այն։
Ինչ վերաբերում է լռության օրը Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերին, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը նշեց, բարեբախտաբար ԿԸՀ-ն արձագանքեց դրան։
«Կարծում եմ, սա ցույց է տալիս այս իշխանության դեմքը, որ որևէ հարգանք չունեն օրենքի նկատմամբ, չեն ունեցել անցած երեք տարիների ընթացքում և շարունակում են չունենալ նույնիսկ ընտրությունների օրը»,- ասաց նա՝ ձեռնպահ մնալով պատասխանել հետընտրական զարգացումների վերաբերյալ հարցին։

Robert Kocharyan: I voted for decent peace and economic upturn
Armenia's ex-president, the leader of "Armenia" pre-election bloc Robert Kocharyan voted at the 7/3 polling station of Malatia-Sebastia administrative district in Yerevan.
"I have voted for decent peace and economic upturn. This is my choice," after casting his vote, Kocharyan told reporters. Asked how the ex-president assesses his chances, Kocharyan said: "Do you doubt?"
Speaking of the leaflets against his political bloc spread in the streets of Yerevan, Kocharyan said the incident is a gross violation of the law.
"Numerous cameras are installed in the city. There are footages, and the fact that until now those responsible have not been identified, raises legitimate questions that process is organised by authorities or by their instructions. If the police fails to disclose the circumstances of the incident, we will consider and announce that it is organised by authorities,"said Kocharyan.
The ex-president also commented on the Facebook live by Pashinyan on the day silence when all campaigning is prohibited. "I think this comes to show the real face of today's power which has no respect of the law and never had in the past three years, likewise on the day of the voting," said Kocharyan refusing to comment on question about possible post-electoral developments.