Հասարակություն 10:33 21/06/2021 Հայաստան
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը նոր համաձայնագիր են ստորագրել, որով նախատեսվում է ընդարձակել Հայաստանի անտառածածկ տարածքները։ Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը։
ՊԳԿ նոր 8-ամյա ծրագիրը ֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի կողմից և նպատակ ունի 2.5 %-ով ընդլայնել անտառային տարածքները, առնվազն 30 %-ով կրճատել գյուղաբնակ համայնքների վառելափայտի պահանջարկը, ապահովել տեխնոլոգիաների փոխանցումը գյուղական համայնքներին՝ անտառ-էներգիա փոխկապակցված մոտեցման համատեքստում:

Society 10:45 21/06/2021 Armenia
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Ministry of Environment signed a new agreement to increase Armenia’s forest cover and carbon removal from forests, UN in Armenia reported on Monday.
The new 8-year project will be supported by the Green Climate Fund and aims to increase forest cover by 2.5 %, reduce the fuelwood demand of rural communities by at least 30 %, ensure technology transfer to rural communities, the private sector and institutions as part of a forest-energy nexus approach.