Քաղաքական 10:13 24/06/2021 Հայաստան
Տարածաշրջանային զարգացումները նախագծում են հետևյալ հնարավոր սցենարներից մեկը, որը մեզ շատ շուտով կարող են «դեմ տալ»:
Ադրբեջանի մասով.
Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության մեծ համաձայնագրի կնքում, որը կներառի.
1. Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում:
2. Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից հրաժարում:
3. Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, սահմանների բացում:
4. Հայ-ադբեջանական սահմանի հստակեցում (հիմնականում Հայաստանի տարածքի հաշվին):
5. Չեմ բացառում, որ Հայաստանը պարտավորվի ընդհանրապես չունենալ բանակ, միայն ունենալով փոքրաթիվ ոստիկանական զորքեր (երկրորդ աշխարհամարտից հետո կապիտուլացված Ճապոնիայի օրինակով):
Թուրքիայի մասով.
Հայ-թուրքական հաշտեցման համաձայնագրի ստորագրում, որով կնախատեսվի.
1. Ցեղասպանության պահանջատիրությունից հրաժարում, Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության ճանաչում, տարածքային պահանջներից հրաժարում:
2. Հայաստանի անկախության հռչակագրի խմբագրում, զինանշանի վրայից Արարատի պատկերի հեռացում:
3. Սահմանների բացում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում:
4. Թուրքիան Ադրբեջանին կապող միջանցքի զիջում:
5. Հայաստանի տարածքում ցանկացած այլ պետության ռազմական ներկայության բացառում, որը կարող է սպառնալ Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի անվտանգությանը:
Այս ամենի դիմաց մեզ կխոստացվի թուրք-ադրբեջանական կապիտալի ներհոսք, որն առավելապես կունենա ոչ թե «խոշոր ներդրումների» տեսք, այլ «տնտեսական էքսպանսիայի» տեսք՝ Վրաստանի օրինակով:
Կրկնում եմ, սա հնարավոր սցենարներից մեկն է, որի իրականացման հնարավորությունը կախված է նաև հարավկովկասյան և սևծովյան տարածաշրջանում արևելք-արևմուտք գլոբալ մրցապայքարի ընթացքից»:

Политика 11:54 24/06/2021 Армения
Региональные процессы очерчивают один из следующих возможных сценариев, перед которым нас очень скоро могут поставить.
По части Азербайджана.
Заключение объемного армяно-азербайджанского мирного соглашения, которое будет включать:
1. Признание территориальной целостности Азербайджана.
2. Отказ от территориальных претензий к Азербайджану.
3. Установление дипломатических отношений, открытие границ.
4. Уточнение армяно-азербайджанской границы (в основном за счет территории Армении).
5. Не исключаю, что Армения примет обязательство вообще отказаться от армии, оставив лишь малочисленные полицейские войска (по примеру капитулировавшей Японии после Второй мировой войны).
По части Турции.
Подписание армяно-турецкого соглашения о примирении, которое будет предусматривать:
1. Отказ от требования признания геноцида, признание территориальной целостности Турции, отказ от территориальных претензий.
2. Редактирование Декларации независимости Армении, изъятие изображения Арарата с герба.
3. Открытие границ, установление дипломатических отношений
4. Уступка коридора, соединяющего Турцию с Азербайджаном.
5. Исключение военного присутствия любого другого государства на территории Армении, которое может угрожать безопасности Турции или Азербайджана.
В обмен на все это нам будет обещан приток турецко-азербайджанского капитала, который будет преимущественно в виде не "крупных инвестиций", а "экономической экспансии" – по примеру Грузии.
Повторяю, это один из возможных сценариев, возможность реализации которого зависит также от хода глобальной конкуренции между Востоком и Западом на Южном Кавказе и в Черноморском регионе».