Տնտեսություն 12:03 24/06/2021 Հայաստան
«Նախորդ 6 ամսում Թուրքիայից ընդհանուր ներմուծման ծավալները նվազել են մոտավորապես 70 %-ով և կտրուկ փոխվել ե ներմուծվող ապրանքների կազմը կամ բաղադրությունը»,-կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը՝ զեկուցելով ՀՀ թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելքի մասին որոշումը:
Նա նշեց, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունեց Հանրապետություն թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի մասին որոշումը, որով սահմանվեց վեցամսյա արգելք ՀՀ թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա:
Ըստ նախարարի պաշտոնակատարի՝ այն ընդունվել էր հիմք ընդունելով ԵԱՏՄ մաքսային պայմանագրի համապատասխան դրույթը, որում ասված էր, որ ԵԱՏՄ անդամ-պետությունները երրորդ երկրների հետ առևտրում կարող են միակողմանիորեն կիրառել ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ՝ առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով:
Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը ուժի մեջ է մտել 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից, հետևաբար 6-ամսյա ժամկետը լրանում է հուլիսի 1-ին և անհրաժեշտություն կա այն երկարաձգելու:
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը պետք է դիտարկել ոչ միայն որպես Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական բնույթի սանկցիա, այլև անվտանգության տեսանկյունից հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսավորման դադարեցում»,-հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարը:

Economy 15:57 24/06/2021 Armenia
Over the past six months, the total volume of imports from Turkey into Armenia dropped by around 70% and the composition of imported goods changed dramatically, Armenia's caretaker Minister of Economy Vahan Kerobyan told a cabinet meeting on Thursday, reporting on the decision to extend the ban on the imports of Turkish goods into the country for another 6 months.
He recalled that on 20 October 2020, the Armenian government made a decision to impose a 6-month ban on the imports of goods of Turkish origin.
According to caretaker minister, the decision was made on the basis of the relevant provision of the EAEU Customs Code, which stipulates that the EAEU member states may unilaterally apply non-tariff regulation measures in trade with third countries for a maximum period of 6 months.
Kerobyan said that the ban on the imports of Turkish goods came into force on December 31, 2020, thus the 6-month period expires on July 1, and stressed the need to extend it.
"The ban on the imports of Turkish goods should be viewed not only as an economic sanction against Turkey, but also in terms of security as the cessation of financing of the Turkish state treasury from Armenian sources," he said.