Տնտեսություն 12:03 24/06/2021 Հայաստան
«Նախորդ 6 ամսում Թուրքիայից ընդհանուր ներմուծման ծավալները նվազել են մոտավորապես 70 %-ով և կտրուկ փոխվել ե ներմուծվող ապրանքների կազմը կամ բաղադրությունը»,-կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը՝ զեկուցելով ՀՀ թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելքի մասին որոշումը:
Նա նշեց, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունեց Հանրապետություն թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի մասին որոշումը, որով սահմանվեց վեցամսյա արգելք ՀՀ թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա:
Ըստ նախարարի պաշտոնակատարի՝ այն ընդունվել էր հիմք ընդունելով ԵԱՏՄ մաքսային պայմանագրի համապատասխան դրույթը, որում ասված էր, որ ԵԱՏՄ անդամ-պետությունները երրորդ երկրների հետ առևտրում կարող են միակողմանիորեն կիրառել ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ՝ առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով:
Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը ուժի մեջ է մտել 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից, հետևաբար 6-ամսյա ժամկետը լրանում է հուլիսի 1-ին և անհրաժեշտություն կա այն երկարաձգելու:
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը պետք է դիտարկել ոչ միայն որպես Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական բնույթի սանկցիա, այլև անվտանգության տեսանկյունից հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսավորման դադարեցում»,-հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարը:

Экономика 15:06 24/06/2021 Армения
«За последние шесть месяцев общий объем импорта из Турции снизился примерно на 70%, резко изменился и состав импортируемых товаров», – сказал и.о. министра экономики Ваан Керобян на сегодняшнем заседании правительства, докладывая о решении продлить запрет на ввоз в страну товаров турецкого происхождения еще на 6 месяцев.
Он напомнил, что 20 октября 2020 года правительство Армении приняло решение, которым был наложен 6-месячный запрет на ввоз конечных потребительских товаров турецкого происхождения.
По словам и.о. министра, решение было принято на основании соответствующего положения Таможенного кодекса ЕАЭС, в котором говорилось, что государства-члены ЕАЭС в торговле с третьими странами могут в одностороннем порядке применять меры нетарифного регулирования на срок не более 6 месяцев.
Керобян сообщил, что запрет на ввоз товаров турецкого происхождения вступил в силу 31 декабря 2020 года, поэтому 6-месячный срок истекает 1 июля, есть необходимость его продлить.
«Запрет на ввоз товаров турецкого происхождения следует рассматривать не только как экономическую санкцию против Турции, но и с точки зрения безопасности – как прекращение финансирования турецкой государственной казны из армянских источников», – сказал и.о. министра экономики.