Հասարակություն 10:14 07/07/2021 Արցախ
Արցախի Հանրապետություն ռուս խաղաղապահների ժամանմամբ տեղի բնակիչներն իրենց անվտանգ ու հուսալի պաշտպանության տակ են զգացել: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի որոշմամբ, շփման գծում տեղակայվել են 27 դիտակետ, որոնք ապահովում են բնակիչների և տրանսպորտի անվտանգ տեղաշարժը, բռնագաղթվածների վերադարձն իրենց տները:
«Մարդասիրական արձագանքման ռուսական կենտրոնը իրականացրել է ավելի քան 2 հազար միջոցառում` կարիքավորներին բաժանելով 30,2 տոննա ընդհանուր քաշով առաջին անհրաժեշտության իրեր, պարենային ապրանքներ և դեղամիջոցներ:
Ռուս խաղաղապահներն աջակցել են 13 դպրոցներում ուսումնական գործընթացի վերսկսմանը, ուր ավելի քան 6 հազար դպրոցական վերսկսել  է ուսուցումը:
Ռուս զինվորական բժիշկները օգնություն են ցուցաբերել Արցախի ավելի քան 1500 բնակչի: Հիվանդանոցներն ու գյուղական բուժկետերը ստացել են 2810 կգ անհրաժեշտ դեղամիջոցներ, հակաբորբոքիչներ, վիրակապեր և այլ գույք: Ավելի քան 600 միավոր տարբեր բժշկական սարքավորումներ են հանձնվել քաղաքային հիվանդանոցներին:
Արցախի տարածքում խաղաղապահների աջակցությամբ վերականգնվել են ավելի քան 80 կմ էլեկտրահաղորդման գծեր, ավելի քան 30 տրանսֆորմատորային ենթակայաններ, ինչը հնարավորություն է տվել 63 բնակավայրերի ապահովել էլեկտրականությամբ:
Նոր ջրատարների կառուցման շնորհիվ 14 բնակավայր ապահովվել է ջրով:
Ավելի քան 1750 ուխտավոր ուղեկվցել է սահմանազատման գծի անմիջական հարևանությամբ գտնվող եկեղեցական համալիրներ:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թ-ի նոյեմբերի 23-ից ի վեր Ռուսաստանի ռազմական ինժեներները և Ականազերծման միջազգային կենտրոնի մասնագետները չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2165 հա տարածք, 657,3 կմ ճանապարհ, 1892 շինություն՝ ներառյալ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ: Հայտնաբերվել ու վնասազերծվել է 25,640 պայթուցիկ օբյեկտ»,- ասված է ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ::

Общество 11:03 07/07/2021 НКР
Благодаря построенным при поддержке российских миротворцев водным магистралям 14 населенных пунктов обеспечено водой
С прибытием российских миротворцев на территорию Нагорного Карабаха местные жители почувствовали себя в безопасности и под надежной защитой. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Согласно сообщению, в соответствии с решением Министра обороны России генерала армии Сергея Шойгу на линии соприкосновения было развёрнуто 27 наблюдательных постов, которые обеспечивают безопасное перемещение жителей и транспорта, возвращение в собственные дома беженцев.
«Российский Центр гуманитарного реагирования провел свыше 2 тысяч гуманитарных акций с выдачей нуждающимся предметов первой необходимости, продуктовых наборов, медикаментов общим весом более 30,2 тонн.
Российские миротворцы оказали содействие в возобновлении учебного процесса в 13 школах, в которых к занятиям вернулось свыше 6 тысяч школьников.
Российские военные медики оказали медицинскую помощь более 1500 жителям Нагорного Карабаха. В больницы и сельские медпункты выдано 2810 кг лекарств первой необходимости, септиков, перевязочных материалов и другого имущества. В городские больницы передано более 600 единиц различного медицинского оборудования.
Благодаря деятельности российских миротворцев по обеспечению безопасности на территории Нагорного Карабаха восстановлено свыше 80 км линий электропередач, более 30 трансформаторных подстанции, что позволило обеспечить электричеством 63 населенных пункта.
Четырнадцать населенных пунктов обеспечено водой, благодаря прокладке новых водных магистралей.
В храмы находящиеся в непосредственной близости от лини разграничения сопровождений свыше 1750 паломников.
Всего с 23 ноября 2020 г. российскими военными инженерами и специалистами Международного противоминного центра от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2165 га территории, 657,3 км дорог, 1 892 здания, в том числе 30 социально значимых объектов, обнаружено и обезврежено 25 640 взрывоопасных предметов»,- говорится в сообщении МО РФ.