Քաղաքական 14:25 14/07/2021 Հայաստան
«Մինչ այսօրվա դեպքին անդրադառնալը, պետք է հիշենք, թե 2019թ-ին ինչ կատարվեց Նախիջևան-Հայաստան սահմաններին․ ադրբեջանական սահմանապահ զորքերը ինժեներական աշխատանքներ կատարելու պատրվակով մի քանի կիլոմետր խորացան դեպի անվտանգության գոտի ու մոտեցան մեր սահմանին»,- այսօր մամուլի ասուլիսում ասաց արդարադատության գեներալ-մայոր Թաթուլ Պետրոսյանը՝ խոսելով այսօր Երասխի հատվածում տեղի ունեցած փոխհրաձգությանը հայ-ադրբեջական սահմանին, որի հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ զինծառայող:
Թաթուլ Պետրոսյանի խոսքերով, այդ ժամանակ մեր իշխանությունները ոչ թե ապաշնորհ գտնվեցին կանխելու այն, այլ, կարծես թե, նրանց հետ համաձայնեցված էր այդ գործողությունները։
«Այսօրվա դեպքը նույն գործողության շարունակությունն է․ ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է, որ իրենք պարզապես փորձել են ինժեներական աշխատանքներ կատարելու պատրվակով մոտենալ, կրկին ավելի խորանալ դեպի Հայաստանի սահմանի ուղղությամբ։ Ցավոք, մենք ունեցանք զոհ ու ծանր վիրավոր, բայց, կարծես թե, այս անգամ փորձ է արվել կանխել ադրբեջանցիների առաջխաղացումը։ Հարաբերական խաղաղության պայմաններում պետք է կանխատեսենք, որ Հայաստանի սահմաններին, որ այդքան երկարել է, բավական շատ դեպքեր ենք ունենալու։ Սա, կարելի է ասել, ձնծաղիկն էր»,- ասաց Պետրոսյանը, հիշեցնելով, որ այժմ Սիսիանի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի հատվածում ադրբեջանական զորքերը 24 կմ և ավելի երկարությամբ խորացել են մեր սահմանը՝ 500մ-ից մինչև 3,5կմ։
Պետրոսյանի խոսքերով, այս դեպքում ևս հրաձգությունը սկսվել է ադրբեջանցիների կողմից, ըստ ստացված տեղեկությունների, հայկական կողմը, փորձել է իրավիճակը չսրելու համար դադարեցնել կրակը։
«Նման ոչ արժանապատիվ վարքագծի պայմաններում մենք գրեթե ամեն օր ունենալու ենք նման դեպքեր և մենք զինվորներ ենք զոհելու` այս ապաշնորհ իշխանությունների թողտվության արդյունքում»,- ասաց Պետրոսյանը, հավելելով, որ սա իր հետևանքներն է ունենալու Տավուշի, Գեղարքունիքի մարզում։

Политика 16:50 14/07/2021 Армения
«Прежде чем коснуться сегодняшнего инцидента, мы должны помнить, что случилось в 2019-ом на границе Нахиджеван-Армения: азербайджанские пограничные войска под видом проведения инженерных работ на несколько километров продвинулись в сторону зоны безопасности и приблизились к нашей границе»,- сегодня в ходе пресс-конференции сказал генерал-майор юстиции Татул Петросян в связи с перестрелкой в Ерасхе, вследствие чего смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий ВС РА.
По словам Татула Петросяна, на тот момент наши власти оказались не бездарными, чтобы предотвратить это, а, кажется, эти действия были согласованы с ними.
«Сегодняшняя перестрелка продолжение того же действия: азербайджанская сторона представила так, будто они просто хотели провести инженерные работы, снова еще больше углубиться в сторону границы Армении. К сожалению, у нас есть погибший и тяжелораненый, но в этот раз, похоже, была попытка пресечь продвижение азербайджанцев.
В условиях сравнительного спокойствия мы должны понять, что на границах Армении, которые настолько удлинились, у нас будет много таких случаев. Это, можно сказать, были цветочки»,- сказал Петросян, напомнив, что на сегодняшний день на участках Сисиана, Гегаркуника, Сюника азербайджанские войска на 24 км и более углубились в нашу границу, от 500 метров до 3.5 км.
По словам Петросяна, в этом случае стрельбу также открыли азербайджанцы, по полученным данным, армянская сторона попыталась прекратить огонь во избежание обострения ситуации.
«В условиях подобного поведения у нас каждый день будут такие случаи, и будут погибать солдаты с молчаливого согласия бездарных властей»,- сказал Петросян, добавив, что это будет иметь также последствия в Тавушской, Гегаркуникской областях.