Քաղաքական 14:32 19/07/2021 Տարածաշրջան
«Kommersant» պարբերականը անդրադարձ է կատարել ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ Հարավային Կովկաս այցելությանը՝ Երևան, ապա Բաքու։
«ԵՄ խորհրդի ղեկավարի այցը տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին նոր բախումների և կողմերի կոշտ հռետորաբանության ֆոնին, ինչը հանգեցրեց նոյեմբերին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր հակամարտության գոտում ամենալուրջ սրմանը: Հակամարտության վերսկսման սպառնալիքն ավելի ու ավելի իրական է դառնում` կապված առանցքային խնդրի` Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ կողմերի հիմնարար տարաձայնությունների հետ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարում է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն ամբողջությամբ ու անվերադարձ փակվել է»,-գրում է կայքը։
Նշվում է, որ ԵՄ խորհրդի ղեկավար Չարլզ Միշելի ուղևորությունը Անդրկովկաս անցյալ ուրբաթ հատուկ նշանակություն ստացավ ղարաբաղյան կարգավորման համար` «կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին կրակոցների անսպասելի վերսկսման հետ, ինչը չէր եղել այս մասշտաբներով անցյալ տարվա նոյեմբերից:
«Հունիսի 14-ից, երբ ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարեց ադրբեջանական կողմից կրակոցների արդյունքում հայ զինծառայողի մահվան մասին, և Ադրբեջանի ՊՆ-ն պատասխանեց դրան՝ մեղադրելով Հայաստանի զինված ուժերին ադրբեջանական զինուժի դիրքերը գնդակոծելու և ադրբեջանցի զինծառայողի վիրավորելու, Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ Հայաստանի սահմանին կրակոցները տեղի են ունենում գրեթե ամեն օր:
ԵՄ խորհրդի ղեկավարի Երևան ժամանելուց հետո բախումները շարունակվեցին:
«Հուլիսի 17-ին՝ ժամը 13:30-ից, Ադրբեջանի զինված ուժերը պարբերաբար կրակ են բացում հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխ հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմը պատասխան միջոցներ է ձեռնարկել», - ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, երբ ԵՄ խորհրդի ղեկավարը բանակցում էր երկրի նախագահ Արմեն Սարգսյանի ու վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Վկայությունը, որ Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Երևանում կրքերը չեն հանդարտվում, դարձավ ոստիկանության վճռական գործողությունների պատճառով ոչ մեծաքանակ, բայց աղմկոտ բողոքի ակցիան ընդդիմադիր Դաշնակցություն կուսակցության կողմից՝ Չարլզ Միշելի առաքելության դեմ կառավարության դիմաց։
Եվրոպական խորհրդի ղեկավարին դիմավորելով «Ամոթ» բացականչություններով՝ հավաքվածները հայտարարեցին, որ «Եվրոպան փորձում է գնել Հայաստանը և նրան պարտադրել իր օրակարգը»՝ հնարք համարելով ԵՄ-ի՝ Հայաստանին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու 2.6 միլիարդ եվրո ծրագիրը»,-գրում է կայքը:
Նշվում է, որ Դաշնակցություն կուսակցությունը, ինչպես Հայաստանի ընդդիմադիր այլ ուժեր, դեմ են սահմանների սահմանազատմանը, տրանսպորտային հաղորդակցության բացմանը և անցյալ տարվա նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված այլ քայլերին՝ համարելով, որ դրանք չեն համապատասխանում երկրի ազգային շահերին:
«Մինչդեռ, շաբաթ օրը Երևանում Շառլ Միշելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Բաքվին ուղղված նոր մեղադրանքների երկար ցուցակը հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ եռակողմ հայտարարության ստորագրողներից մեկը՝ նախագահներ Պուտինի և Ալիևի հետ միասին։
«Ոչ պաշտոնական աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն ՝ Ադրբեջանը մտադիր է նոր ռազմական բախումներ հրահրել Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանին, որի դրսևորումը մենք տեսնում ենք այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում: Ադրբեջանի կողմից հրահրված միջադեպերը թույլ չեն տալիս աշխատանքներ սկսել սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման ուղղությամբ», - Շառլ Միշելին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքերով, խախտելով եռակողմ պայմանագրերը` «Ադրբեջանը ոչ միայն սպառնում է օկուպացնել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը, այլև հրաժարվում է Հայաստանին տրամադրել միջանցք Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան երկաթուղու գործարկման համար»:
Ինչպես գրում է կայքը, Փաշինյանը չի սահմանափակվել միայն վերջին օրերի և շաբաթների իրադարձությունների հիշատակմամբ:
«Երբ մենք ուսումնասիրում ենք Ադրբեջանի քաղաքականությունը, տեսնում ենք, որ նա տարածքային պահանջներ ունի իր հարևանների մեծ մասի նկատմամբ: Հարցն այստեղ միայն Հայաստանը չէ: Հիմա նրանք խոսում են «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին, ունեն «Հարավային Ադրբեջան», «Հյուսիս-Արևմտյան Ադրբեջան» և այլն: «Ադրբեջանցիների» ցուցակը շատ լայն է, և ես կարծում եմ, որ սա սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի անվտանգության, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պարոն Փաշինյանը, մեղադրելով Բաքվին ներկա սրման մեջ, հայտարարեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցային գործընթաց անցկացնելու պատրաստակամության մասին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորման համար»,-գրում է կայքը:
Նշվում է, որ իր հերթին, Շառլ Միշելը հաստատեց ԵՄ պատրաստակամությունը` Երևանին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել, ինչպես նաև հայտարարեց Բրյուսելի պատրաստակամությունը` աջակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքին ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
«Մենք ձեր կողքին ենք և հաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը Հայաստանին 2.6 միլիարդ եվրոյի ֆինանսական փաթեթի տրամադրումը` Հայաստանի առաջնահերթությունները խթանելու համար` ենթակառուցվածքների զարգացում, թվային օրակարգ, կլիմա, տրանսպորտ, ժողովրդավարական բարեփոխումներ», - մեջբերվում է Միշելի խոսքերն ու ներկայացվում ԵՄ խորհրդի նախագահի՝  ղարաբաղյան կարգավորման համար անհրաժեշտ 4 կետերը՝  ագրեսիվ հռետորաբանության մերժում, սահմանների սահմանազատում, համագործակցություն տրանսպորտի ոլորտում և տարածաշրջանային նախագծերում,  խաղաղ բանակցությունների անցկացում՝ քննարկելու Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
«Մինչդեռ, Նիկոլ Փաշինյանի՝ Բաքվին ուղղված մեղադրանքները, որոնք հնչեցին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում, առաջացրին ադրբեջանական կողմի վրդովմունքը, որն այն անվանեց «բացարձակ սուտ»:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո հակամարտության գոտում ամենալուրջ սրումը պայմանավորված էր կողմերի հիմնարար տարաձայնություններով առանցքային խնդրի` Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ, որն ամենայն խստությամբ բացահայտվեց Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններից հետո:
Հատկանշական է, որ ԵՄ խորհրդի ղեկավար Չարլզ Միշելը որպես իր ծրագրի 4 կետերից մեկը նշեց Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ բանակցությունները։
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի նախագահը բացառում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը քննարկելու ցանկացած հնարավորություն»,-գրում է կայքը, ներկայացնելով Ալիևի խոսքերը, թե «Լեռնային Ղարաբաղ չկա, կա Ղարաբաղ»։

Карабахский конфликт докатился до Европы. Материал Коммерсантъ
Российская газета Коммерсантъ обратилась к визиту председателя Европейского совета Шарля Мишеля в регион в Ереван, а затем в Баку.
«Поездка главы Евросовета происходит на фоне возобновившихся столкновений на армяно-азербайджанской границе и нового всплеска жесткой риторики сторон, что привело к самому серьезному обострению в зоне конфликта после подписания трехстороннего соглашения ноября прошлого года.
Угроза возобновления конфликта становится все более реальной из-за принципиальных разногласий сторон по ключевому вопросу — о статусе Карабаха. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявляет, что вопрос о статусе Карабаха закрыт окончательно и бесповоротно», – пишет издание.
«Стартовавшая в прошлую пятницу поездка главы Евросовета Шарля Мишеля по Закавказью приобрела для карабахского урегулирования особый смысл в связи с неожиданным возобновлением перестрелок на армяно-азербайджанской столице, которых в таком масштабе здесь не было с ноября прошлого года», – указывает газета.
Боестолкновения продолжились и после прибытия главы Евросовета в Ереван.
«17 июля с 13:30 ВС Азербайджана периодически открывают огонь в направлении армянских позиций, расположенных на участке Ерасха армяно-азербайджанской границы. Армянская сторона приняла ответные меры»,— сообщили в Минобороны Армении, когда глава Европейского совета вел переговоры с президентом страны Арменом Саркисяном и и. о. премьера Николом Пашиняном.
Как отмечается, свидетельством того, что после внеочередных парламентских выборов в Армении страсти в Ереване не успокаиваются, стала немногочисленная из-за решительных действий полиции, но шумная акция протеста против миссии Шарля Мишеля, проведенная вечером в пятницу у здания правительства оппозиционной партией «Дашнакцутюн».
Встретив главу Евросовета криками «Позор!», собравшиеся заявили, что «Европа пытается купить Армению и навязать ей свою повестку», увидев подвох в плане Евросоюза предоставить Армении финансовую помощь в размере €2,6 млрд.
Указав на то, что «Армения не продается», представители «Дашнакцутюн» обвинили руководство ЕС в отсутствии поддержки Еревана во время 44-дневной войны осенью 2020 года, а также в нежелании отстаивать европейские ценности и «поддержке нового диктатора в регионе» — президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Между тем длинный список новых обвинений в адрес Баку на состоявшейся в субботу совместной пресс-конференции с Шарлем Мишелем в Ереване огласил сам и. о. премьера Никол Пашинян — один из подписантов трехстороннего заявления вместе с президентами Путиным и Алиевым.
По его словам, в нарушение трехсторонних договоренностей «Азербайджан не только угрожает оккупацией суверенной территории Армении, но и отказывается предоставить Армении коридор для запуска железной дороги Армения—Грузия—Азербайджан—Россия».
Упоминанием событий последних дней и недель дело не ограничилось. «Когда мы изучаем политику Азербайджана, то видим, что у него есть территориальные претензии к большинству своих соседей. Здесь вопрос не только в Армении. Сейчас они говорят о "Западном Азербайджане", у них есть "Южный Азербайджан", "Северо-Западный Азербайджан" и так далее. Список "Азербайджанов" очень широк, и я думаю, что это угроза не только безопасности Армении, но и региону в целом»,— сообщил Никол Пашинян.
Возложив ответственность за нынешнюю эскалацию на Баку, Пашинян сообщил о готовности вести переговорный процесс по окончательному урегулированию нагорнокарабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Применение силы и массовые преступления не могут разрешить карабахский конфликт, урегулирование которого возможно только путем переговоров под эгидой единственного формата с международным мандатом — Минской группы ОБСЕ. Я несколько раз уже заявлял, что Армения готова возобновить переговорный процесс согласно пунктам заявления Минской группы от 13 апреля»,— отметил Никол Пашинян, по словам которого в основе урегулирования должны лежать три принципа: «самоопределение народов, исключение применения силы или угрозы силы, территориальная целостность».
В свою очередь, Шарль Мишель подтвердил готовность ЕС предоставить Еревану финансовую помощь, а также заявил о готовности Брюсселя содействовать работе Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
«Мы рядом с вами и подтверждаем готовность предоставить Армении финансовый пакет в размере €2,6 млрд, чтобы содействовать приоритетам Армении — это развитие инфраструктуры, цифровая повестка, климат, транспорт, демократические реформы»,— заявил он.
Кроме того, Шарль Мишель огласил свой план карабахского урегулирования, состоящий из четырех пунктов:
это отказ от агрессивной риторики, которая позволит обсудить вопросы пленных и проблему разминирования в зоне конфликта,
делимитация границ,
сотрудничество в транспортной сфере и региональных проектах,
проведение мирных переговоров, на которых будет рассмотрен вопрос о статусе Карабаха.
«Завтра у меня запланирована встреча с президентом Азербайджана. Посмотрим, какую положительную, конструктивную роль может сыграть ЕС»,— резюмировал Шарль Мишель. На итоговой пресс-конференции после переговоров с Ильхамом Алиевым он повторил мысль о готовности ЕС совместно с ОБСЕ участвовать в урегулировании конфликта.
Между тем прозвучавшие на пресс-конференции в Ереване обвинения Никола Пашиняна в адрес Баку вызвали негодование азербайджанской стороны, отмечает газета.