Քաղաքական 12:27 20/07/2021 Արցախ
Ռուս-թուրքական միացյալ կենտրոնի զինծառայողները շարունակում են իրականացնել Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը դիտարկելու խնդիրները: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Նշվում է, որ իրավիճակի նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում է շուրջօրյա՝ «Ֆորպոստ» և «Օրլան-10» անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ)  օգտագործմամբ:
«Անօդաչու ինքնաթիռների անձնակազմերը միջոցներ են ձեռնարկում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի գոտում իրավիճակը վերահսկելու համար՝ համաձայն ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի խնդիրների: «Ֆորպոստ» անօդաչու ինքնաթիռի անձնակազմը օդային հսկողություն է իրականացնում օրական քսանչորս ժամ, շաբաթը յոթ օր», - ասել է անօդաչու ավիացիայի անձնակազմի ղեկավար Իգոր Պետրեևը:
Կենտրոնի ռազմական անձնակազմը իրական ժամանակում անօդաչու թռչող սարքերից տվյալներ և պատկերներ է ստանում կառավարման կենտրոն, որտեղ նրանք իրականացնում են իրավիճակի շուրջօրյա վերահսկողություն պատասխանատվության ողջ տարածքում։

The military personnel of the Joint Russian-Turkish Center continue to carry out tasks to monitor compliance with the ceasefire regime in the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict zone.
Monitoring of the situation is carried out around the clock with the help of unmanned aerial vehicles (UAVs) Forpost and Orlan-10, the Russian Defense Ministry said in a statement on Tuesday.
"The UAV crews carry out measures to control the situation in the zone of the Russian peacekeeping contingent according to the tasks of the Joint Russian-Turkish Center. The crew of the UAV Forpost conducts aerial surveillance twenty-four hours a day, seven days a week," said the crew leader of unmanned aviation, Igor Petreev.
The military personnel of the center receive real-time data and images from unmanned aerial vehicles to the control point, where round-the-clock monitoring of the situation is carried out almost throughout the territory in the area of responsibility.