Իրավունք 18:23 20/07/2021 Հայաստան
«Այստեղ խոսք գնաց գերակա շահի մասին։ Ո՞րն է գերակա շահը իմ՝ կալանքի տակ մնալու և իմ կալանքի տակ չմնալու։ Իմ՝ կալանքի տակ չմնալու գերակա շահը Հայաստանի քաղաքացիների առողջությունն է»,- Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող դատական նիստին իր ելույթում ասաց հայտնի բժիշկ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Արմեն Չարչյանը:
Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր ամիս անձամբ կատարում է 20-30 բարդագույն վիրահատություններ, որոնք մյուսները չեն կարողանում անել, եթե անգամ անում են, ապա ոչ այն մակարդակով, ինչ-որ ինքը։
«Ես ամսական վերահսկում եմ 200-250 վիրահատությունների կատարում։ Մի ամիս անգործության մատնվելով՝ ես դա չեմ արել։
Մի ամիս Հայաստանի 20-20 քաղաքացի զրկված է եղել բարդագույն վիրահատությունների՝ բարձրակարգ ձևով կատարման հնարավորությունից, 200-250 քաղաքացի զրկված է եղել իրենց վիրահատությանը հետևելուց։ 500-550 քաղաքացի զրկված է եղել բարձրակարգ կոնսուլտացիա ստանալու հնարավորությունից։ Դա է գերակա շահը»,- ասաց Արմեն Չարչյանը։
Նշենք, Արմեն Չարչյանի պաշտպանները, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ ընթացող նիստին միջնորդություն են ներկայացրել՝ Չարչյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին։
Հայտնի բժիշկ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ  Արմեն Չարչյանի պաշտպանները, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, ընթացող նիստին միջնորդություն ներկայացրին՝ Չարչյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին։

Политика 20:12 20/07/2021 Армения
«Здесь речь зашла о приоритетном интересе. Какой приоритетный интерес представляет содержание и несодержания меня под стражей? Приоритетный интерес несодержания меня под стражей – здоровье граждан»,- в ходе своего выступления в столичном суде общей юрисдикции сказал врач, член альянса «Армения» Армен Чарчян.
Он отметил, что каждый месяц он лично делает 20-30 сложнейших операций, которых другие не делают, если даже делают, то не на том уровне, что он.
«Каждый месяц я контролирую проведение 200-250 операций. За месяц бездействия я этого не сделал.
На протяжении месяца 20-30 граждан были лишены возможности прооперироваться на высоком уровне, 200-250 граждан были лишены наблюдения, 500-550 граждан были лишены возможности получить компетентную консультацию. Вот в чем приоритетный интерес»,- сказал Армен Чарчян.
Отметим, что защитники известного врача, члена альянса «Армения» Армена Чарчяна в столичном суде общей юрисдикции под председательством судьи Ваге Мисакяна в ходе судебного заседания представили ходатайство о замене избранной в отношении Чарчяна меры пресечения ареста освобождением под залог.
Напомним, что профессору Чарчяну предъявлено обвинение по признакам статьи 154.2 Уголовного кодекса РА: дача-получение избирательной взятки, нарушение запрета на благотворительность во время выборов или препятствования осуществлению свободной воли избирателя.