Քաղաքական 21:36 21/07/2021 Հայաստան
«Ադրբեջանի նպատակն ի սկզբանե եղել է Ղարաբաղի ամբողջական զավթումը։ Ռուսական  կողմի միջամտության պատճառով այդ ծրագիրը մնաց կիսատ»,- «Երկիր Մեդիա», «5-րդ ալիք», «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։
Նա նշել է, որ այժմ Ադրբեջանը փորձելու է տարբեր ճնշումներով հասնել իր նպատակին։
«Նույնիսկ՝ ես կառաջարկեի մեկ այլ անկյան տակ այս ամեն ինչը դիտել։ Ակնհայտ է, որ մեր ժողովրդի մի զանգված սարսափած է նոր պատերազմի վտանգով։ Կարծում եմ՝ այս հանգամանքը էական նշանակություն ունեցավ նաև ընտրությունների արդյունքների վրա։ Ոնց որ մենք ընդունել ենք մեր պարտությունը և չենք ակնկալում, և չենք ուզում որևէ քայլ անի այս իշխանությունը՝ հանկարծ նոր կոնֆլիկտ չհրահրվի։
Պարտվողական հոգեբանություն է այսօր տիրում մեր ժողովրդի մի մասի մոտ»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Ռ. Քոչարյանի խոսքով, նման կարգի պրովակացիաներից հետո ստեղծվում է մի վիճակ, երբ նոր պատերազմի վտանգը տեսանելի է դառնում ժողովրդի համար և ժողովուրդը շատ մեծ հեշտությամբ մարսում է հերթական փաստաթղթի  ստորագրումը, հերթական զիջումը.  «Հասունացնել մի վիճակ, երբ  նման փաստաթղթի ստորագրումն ընդունվելու է որպես ոչ թե դավաճանություն, այլ որպես  փրկություն: Դա մեկ անգամ արդեն տեսել ենք, երբ հոկտեմբերի 19-ին Ռուսաստանի նախագահի առաջարկը մերժվեց և հիշում եք, թե  ինչպիսինն էր բացատրությունը վարչապետի կողմից՝ ինձ կհամարեին դավաճան։
իչ ժամանակ անց՝ նոյեմբերի 9-ին, այդ դավաճանը փոխվեց փրկիչով՝ ստորագրելով այդ կապիտուլյացիայի հայտարարությունը՝ ներկայացվեց որպես փրկություն։
Ուրեմն՝ պետք էր հազարավոր զոհեր, տարածքային կորուստներ, Շուշիի, Հադրութի կորուստ՝ և դու հնարավոր դավաճանից դառնում ես շատ կոնկրետ «փրկիչ»։
Սա պլանավորված պարտության տեխնոլոգիա է:
Իմ տպավորությունն է, որ այսօր, հիմա նման մի պրոցեսի մեջ ենք»։
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով, վերջին մի քանի ամսում բոլորն ականատես են եղել Հայաստանի ու Հայաստանի  ղեկավարության նկատմամբ այնպիսի հայտարարությունների, որոնք ստորացուցիչ են, անընդունելի, որոնց որևէ արձագանք Հայաստանի կողմից չի հնչել։
«Մենք սովորացրել ենք մեր թշնամուն, որ մեր հետ կարելի է վարվել այսկերպ։ Ավելին՝ իմ տպավորությամբ այս ամենը օգտագործվում էր Հայաստանի կողմից հենց ներքաղաքական նպատակների համար։ Պատերազմից սարսափած ժողովրդին մանիպուլացնել հենց այդ կառավարվող վախերի միջոցով, այդ դոզան ավելացնելով՝ դու այդ սարսափը հիշեցնում ես, ևս՝ ավելացնում ես, ու ներսում հասնում ես քո նպատակին։
Սա իռացիոնալ  մտածելակերպ է, բայց երբ որ աշխատում է  վախի բնազը,  ամեն ինչ ինչ-որ չափով դառնում  է ռացիոնալ։
Ինչ կանեի ես. միանշանակ կարող եմ ասել՝ առաջին՝ այս կեցվածքը երբեք չէի ունենա, երկրորդ՝ պարտված, այսպիսի ծնկաչոք վիճակում երբեք չէի հայտնվի»։

Роберт Кочарян: Я бы никогда не оказался в таком положении – побежденным и на коленях
«Целью Азербайджана изначально была полная оккупация Карабаха. Из-за вмешательства российской стороны план этот остался незавершенным», – заявил в интервью трем телеканалам второй президент Армении, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян, говоря о ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Он отметил, что теперь Азербайджан будет пытаться добиться поставленной цели с помощью различного рода давления.
«Даже я бы предложил посмотреть на все это под другим углом. Очевидно, что определенная масса нашего народа приходит в ужас перед угрозой новой войны. Думаю, это обстоятельство существенно повлияло и на итоги выборов. Словно мы приняли свое поражение и у нас больше нет ожиданий, и даже не хотим, чтобы новые власти предприняли каких бы то ни было шагов – во избежание нового конфликта.
Психология поражения сегодня преобладает среди части нашего народа», – указал второй президент Армении.
По словам Кочаряна, после таких провокаций создается ситуация, когда угроза новой войны становится видимой для населения, и народ с легкостью переваривают подписание очередного документа, очередную уступку.
Созрела ситуация, когда подписание такого документа будет воспринято не как предательство, а как спасение. Мы уже видели это однажды, когда 19 октября предложение президента России было отклонено. И помните, каким было объяснение, данное премьер-министром? Мол, его сочли бы предателем.
Вскоре после этого, 9 ноября, этот предатель стал спасителем, который подписал заявление о капитуляции, которое было представлено как спасение.
Значит, нужны были тысячи жертв, территориальные потери, потеря Шуши, Гадрута, и ты из возможного предателя превращаешься во вполне конкретного «спасителя».
Это технология спланированного поражения.
У меня такое впечатление, что сегодня мы находимся в таком процессе», – отметил он.
По словам второго президента РА, в последние несколько месяцев все мы были свидетелями таких заявлений в адрес Армении и руководства Армении, которые унизительны, неприемлемы, и на эти заявления со стороны Армении не последовало никакой реакции.
«Мы научили нашего врага, что с нами можно так обращаться. Более того, на мой взгляд, все это использовалось Арменией как раз во внутриполитических целях. Чтобы манипулировать напуганным войной народом с помощью этих управляемых страхов. Увеличивая эту дозу, напоминаешь весь этот ужас, нагнетаешь и внутри страны достигаешь своей цели.
Это иррациональный образ мышления, но, когда срабатывает инстинкт страха, все в какой-то степени становится рациональным.
Что бы я сделал? Я могу однозначно сказать: во-первых, у меня никогда не было бы такого поведения, во-вторых, я бы никогда не оказался в таком положении – побежденным и на коленях», – подчеркнул Кочарян.